Aktualijos

2020-10-07 Štai dar vienas (ir jau paskutinis šioje Seimo kadencijoje) susitikimas su paramos ir labdaros fondo „Mamų unija" prezidente Egle Melinauskiene ir fondo vadove Justina Žukauskiene. Vakar lankiausi Vanaginės kaime (Vilniaus rajone) ką tik naujai atidarytuose „Mamų unijos“ Šeimos namuose, skirtuose vėžiu sergantiems vaikams ir jų artimiesiems.

Šis erdvus centras – pirmas tokio tipo Lietuvoje – įrengtas remiantis geriausiais užsienio pavyzdžiais. Sumanymo tikslas – sukurti jaukią namų aplinką, kurioje vėžiu sergantys vaikai turėtų galimybę tarpuose tarp gydymo kuo daugiau laiko praleisti kartu su savo šeima. Vienu metu čia gali gyventi 11 šeimų. Tam skirti jaukiai įrengti apartamentai, baseinas, sporto centras, žaidimų, meno terapijos kambariai, skalbykla, virtuvė.

Centre dirbs specialistai – psichologai, reabilitologai, ergoterapeutai, kineziterapeutai, aptarnaujantis personalas, savanoriai. Ši alternatyvi socialinė erdvė – didelė pagalba visai šeimai. Be paramos čia nieko nebūtų. Reikia pasidžiaugti, kad atsiranda daugybė gerų žmonių, įmonių, kurios teikia labdarą – vieni daiktais, kiti įranga, dar kiti – savo darbu, veikla. Viskas kruopščiai įrengta iki mažiausių smulkmenų. Gyvenimas čia šeimoms nieko nekainuos.

Teigiamos emocijos, geras psichologinis klimatas būtinas gijimo procese. Šiuo metu didžiausias rūpestis be kita ko – elektros gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Linkiu kuo didžiausios sėkmės!

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

 

2020-09-17 MANO ATASKAITA: VERKIŲ APYGARDA – MANO NAMAI. DIRBSIU, KAD ČIA GYVENTI BŪTŲ GERA

Vilniaus Verkių apygarda (Nr.12) – tai mano namai. Čia gyvenu ir dirbu, nuolat bendrauju su savo kaimynais ir kitais šioje apygardoje gyvenančiais ir besidarbuojančiais žmonėmis. Mano, kaip šios kadencijos Seimo narės, aktyviu rūpesčiu buvo pradėtas keleto apygardos gatvių asfaltavimas, elektros tinklų tiesimas – darbai, kurie ilgus metus buvo vilkinami. Džiaugiuosi, kad galėjau padėti Verkių apygardos gyventojams, nagrinėdama jų gautus pasiūlymus, pareiškimus bei skundus, kreipdamasi į valstybės institucijas pagal kompetenciją (juk gerovės ir aplinkotvarkos problemos – tai savivaldos reikalai!).

Ypatingi ryšiai mane sieja su Verkių tikinčiųjų bendruomene. Mes nuolat susitinkame sekmadienio pamaldose, kartu dalyvaujame įvairiose katalikiškų apeigų iškilmėse. Įdėjau daug pastangų, kad būtų gautas finansavimas (50 tūkst. eurų) Vilniaus (Kalvarijų) Šv. Kryžiaus Atradimo parapijoje esančios XVII a. Kristaus kapo koplyčios – ypatingos reikšmės sakralinio ir turistinio objekto – remonto darbams.

Baltupiuose gyvena daug pensininkų. Vienas svarbiausių šią kadenciją mano kartu su LVŽS darbų – 33 proc. padidintos pensijos senjorams (vidutiniškai 133 eurais). Jos bus didinamos ir ateinančiais metais.

Didelę Verkių apygardos teritoriją užima sodininkų bendrijos. Mano iniciatyva buvo parengtos ir priimtos Sodininkų bendrijų įstatymo pataisos, kurios reglamentuoja santykius tarp sodininkų bendrijų narių ir jiems nepriklausančių, bet sodo bendrijose gyvenančių asmenų, Reikšmingas pokytis – sodų teritorijose esančių kelių pradėtas perdavimas savivaldybių žinion. Šio įstatymo tikslas – išspręsti sodų bendrijose gyvenančių beteisių miestiečių problemą, tai yra įvairių komunikacijų prieinamumo ir jų finansavimo, bei gerovės Sodų bendrijose klausimus.

Verkių apygardoje yra viena didžiausių Lietuvos gydymo įstaigų – (VUL) Santaros klinikos, – teikiančių aukščiausio lygio specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Man, kaip Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei, labai svarbios yra medikų aktualijos. Per ketverius šio Seimo kadencijos metus medikų labui nuveikta labai daug: reikšmingai padidinti medikų atlyginimai, padidinti atlyginimai ir socialinės garantijas medikams rezidentams, priimtas pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas; siekiant išvengti mobingo problemų gydymo įstaigose, inicijavau ir dalyvavau rengiant medikų psichikos sveikatos planą, dirbau keičiant medikų klaidos kultūrą, atlikau ir daug kitų darbų, su kuriais Jūs galite susipažinti čia – https://www.lrs.lt/sip/getFile3?p_fid=25499

Verkių vienmandatėje rinkimų apygardoje jau antrą kartą kandidatuoju į Seimą. Labai tikiuosi Jūsų palaikymo, kad galėčiau toliau tęsti pradėtus darbus.

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

2020-09-16 SĄMONINGA OPOZICIJOS DESTRUKCIJA.

 

Nors visi opozicijos pasiūlymai yra įtraukti į darbų planą, šiandien Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje NEPRITARTA rudens sesijos (IX) darbų programai. Programa gera, tačiau kai kuriems Seimo nariams pakeitus partijas ar frakcijas, opozicija turi balsų daugumą. Tai už ką (programą) ar prieš ką (?) balsuoja opozicija?

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

 

2020-09-15 Susitikau su Ateitininkų medikų korporacijos „Gaja“ atstovais. Dalis šios jaunų žmonių grupės – jau praktikuojantys gydytojai, o kita dalis – rezidentai ir įpusėję medicinos studijas studentai. Visus juos vienija ne tik profesinė bendrystė, bet ir bendros ateitininkų idėjos – patriotizmas, inteligentiškumas, garbingumas, visuomeniškumas. Jie vadovaujasi ateitininkų ideologo prof. Stasio Šalkauskio šūkiu „Gajus kūnas – budri dvasia“.

Susitikimo tikslas – aptarti sveikatos sistemos problemas ir aktualijas. Juos domino mano, kaip Seimo laikinosios grupės „Už žmogaus gyvybę ir sveikatą nuo pradėjimo iki natūralios mirties“ iniciatorės ir įkūrėjos nuveikti darbai, ypač susiję su „gyvybės kultūros“ teisėkūra – pagalbinio apvaisinimo įstatymas, „beviltiško gaivinimo“ samprata ir jo praktiniai aspektai, gimdymas namuose, gydytojų savanorystė hospisuose ir kt. Džiaugiuosi dėl šių jaunų žmonių atsakingo požiūrio į aktualias sveikatos sistemos problemas, į savo pasirinktą profesiją, žaviuosi jų rimta argumentacija. Jaunųjų ateitininkų veikla svarbi ugdant „gyvybės kultūros“ sampratą visuomenėje, diegiant krikščioniškąsias vertybes, ugdant jaunimą visuomeniškumo, inteligentiškumo, šeimyniškumo principais. Pažymint Ateitininkų federacijos 110 metų jubiliejų, Lietuvos Seimo Nutarimu 2020-ieji yra paskelbti Ateitininkų metais. Nuoširdžiai dėkoju už apsilankymą, pasidalijimą nuomonėmis ir vertingomis įžvalgomis Ateitininkų medikų korporacijos „Gaja“ atstovams: Martynui Juozui Baltušiui, Andriui Kotkiui, Ringaudui Palubinskui, Marijui Jurkūnui, Emilijai Urbonaitei, Onai Urbaitei, Linai Radvilaitei, Gabijai Sakavičiūtei, Džiugilei Kersnauskaitei, Aistei Elenai Čepulevičiūtei, Augustei Ragelytei, Godai Šedvilaitei, Urtei Jucevičiutei.

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

 

2020-09-15 Šiandien Seimo posėdyje po svarstymo 73 balsais „už“ ir 1 „susilaikius“ buvo pritarta mano inicijuotam Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui (XIIIP-3779(2)), kuriuo sudaromos palankesnės sąlygos didinti visokeriopos nemokamos pagalbos krizinio nėštumo atveju bei paliatyvios slaugos paslaugų prieinamumą. Šio Projekto esmė yra suteikti teisę nevyriausybinėms organizacijoms – krizinio nėštumo centrams ir hospisams, kurie teikia nemokamas paliatyviosios pagalbos paslaugas, – neatlygintinai naudotis valstybės ir savivaldybių nekilnojamu turtu savo veiklai vykdyti.

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

 

2020-09-11

 

2020-09-07 Šiandien Seime vyko mano inicijuota apskritojo stalo diskusija „Kurortų ir kurortinių teritorijų teisinio reguliavimo problemos ir perspektyvos“. Renginys buvo skirtas kurortų ir kurortinių teritorijų merų ir atsakingų valstybės institucijų diskusijai apie kurortų ir kurortinių teritorijų teisinio reguliavimo problemas ir jo tobulinimo galimybes. Renginio metu buvo pristatytas mano užsakytas tyrimas „Kurortų ir kurortinių teritorijų teisinio reguliavimas Europos Sąjungos valstybėse narėse“. Diskutavome ar reikalingas atskiras Kurortų ir kurortinių teritorijų įstatymas, kokios nuostatos jame turėtų būti, kaip turėtų būti vykdomi moksliniai tyrimai, kurių pagrindu galima būtų teigti, kad mineraliniai vandenys, iškasamas purvas ir kiti kurortų faktoriai gydo. Tuo pačiu galima būtų didinti konkurenciją kitiems Europos Sąjungos valstybių kurortams.

Dėkoju už vertingas įžvalgas savo kolegoms Seimo nariams Zenonui Streikui, Gintautui Kinduriui, Ekonomikos ir inovacijų viceministrei Vitalijai Jankauskaitei-Milčiuvienei, Ekonomikos ir inovacijų ministro patarėjui Dariui Liutikui, Turizmo politikos skyriaus vedėjai Dr. Eglei Sakalauskaitei, vyr. specialistei Kristinai Bavejan, Druskininkų merui, Lietuvos kurortų asociacijos prezidentui Ričardui Malinauskui, Neringos savivaldybės merui Dariui Jasaičiui, Birštono savivaldybės merei Nijolei Dirginčienei, Lazdijų rajono merei Ausmai Miškinienei ir jos patarėjai Sonatai Dumbliauskienei, Anykščių rajono savivaldybės merui Sigučiui Obelevičiui, Druskininkų sav. administracijos teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjui Renaldui Viščiniui, Turizmo, komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėjai Vaivai Žagunienei, Kauno rajono savivaldybės Ekonomikos skyriaus vyr. specialistei Dovilei Bartašiūnaitei, advokatų profesinė bendrijos WALLESS Burgienė, Rečiūnas ir partneriai atstovams - Guodai Šileikytei ir Evaldui Klimui, akad. prof. habil. dr. LMA, Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus pirmininkui Vaidučiui Kučinskui.

Ši diskusija mane Įtikino, kad šis įstatymas yra reikalingas. Ačiū visiems dalyvavusiems.

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

 

2020-09-01 Rugsėjo 1-oji – Mokslo ir žinių diena – didžiulė šventė mums visiems – ir vaikams, ir tėvams, ir pedagogams. Naujųjų mokslo metų proga linkiu visiems ir kiekvienam kantrybės ir naujų įkvėpimų.

Baltarusijos žmogaus teisių apsaugos organizacijos “Mūsų namai“ vadovė Volha Karač, įteikdama Lietuvos parlamentui šį žaislinį arkliuką, kaip simbolinį vaikų kreipimąsi, kalbėjo: „Aš norėjau, kad mano vaikai turėtų paprastą, taikią vaikystę, bet šiandien, deja, mano vaikai irgi negali likti nuošaly. Ir jie atėjo į parlamentą, į šią sesiją, paprašyti už visus baltarusių vaikus – už sumuštus, suluošintus, išniekintus Baltarusijos jėgos struktūrų. Ne aš šiandien – mano vaikai prašo išgelbėti Baltarusiją“.

Linkiu, kaip galima greičiau baltarusių tautai sugrįžti į normalų gyvenimą. Vaikai – mūsų ateitis, todėl tikiu, kad ne tik Baltarusijoje, bet ir kitose didžiulių konfliktų apimtose šalyse vėliau ar anksčiau atsiras išminties apsaugoti mažuosius nuo visokių negandų. Vaikams reikia meilės, kokybiško mokslo, nuolatinio palaikymo bei paskatinimo, žinių ir šviesios perspektyvos.

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

 

2020-08-29 Šiandien dalyvavau sodų bendrijos „Gulbinai“ ataskaitiniame rinkiminiame susirinkime, į kurį suėjo daugiau nei pusšimtis žmonių. Balsų dauguma pirmininku jau penktą kartą iš eilės buvo išrinktas pasitikėjimą pelnęs ilgametis šios bendrijos vadovas Antanas Bložė. Iš tiesų, pirmininkams tenka nemažas darbo krūvis ir didelė atsakomybė, rūpinantis gerove, sprendžiant aktualius bendro gyvenimo klausimus, tuo pačiu didelę dalį rūpesčių naštos nuimant nuo seniūnų ir seniūnaičių.

Sodininkų bendrijų problemos man yra gerai žinomos, kadangi teko ilgą laiką dirbti prie Sodininkų bendrijų įstatymo pataisų, daugybę kartų išklausant, diskutuojant, svarstant ir derinant aktualiausius sodų gyventojų klausimus. Šį kartą – ne išimtis: diskusijos vyko tomis pačiomis temomis – dėl komunikacijų, dėl nuotekų vamzdynų, dėl kelių, dėl nario mokesčio, dėl gerovės, dėl perspektyvų. Galima ir kritikuoti, ir patarti, bet reikia ir patiems kažką naudingo visų labui padaryti. Bendrijų veikla yra neabejotinai svarbi problemų sprendimui, gyvybiškai svarbių gyventojų interesų ir poreikių tenkinimui. Savo ruožtu tik skatinčiau aktyvesnį jų kūrimąsi.

Buvo labai miela pabūti kartu su tais žmonėmis ir drauge pasidžiaugti solidžia sukaktimi – sodininkų bendrijai „Gulbinai“ jau 40 metų! Nuoširdžiai sveikinu!

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

 

2020-08-27 Šiandien Seime vyko Vyriausiosios rinkimų komisijos organizuotas politinių partijų rinkimų į Seimą numerių traukimas. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai atiteko Nr.13. Mėgstu šį skaičių!

Politinė reklama, parengta ir platinama neatlygintinai.

2020-08-25 Dabar, kuomet dėl pandemijos dauguma žmonių nebevažiuoja ilsėtis svetur, bet lieka atostogauti Lietuvoje, triukšmo gamtos poilsiavietėse tema dar labiau aktuali. Manau, pokyčiai teisės aktuose būtini. Darom.

2020-08-24 Tikiu, kad kitąmet mūsų Laisvės kelias pasieks Minską.

Šiuo rinkiminiu laikotarpiu tai – neatlygintina politinė reklama.

2020-08-23 Šiandien Baltijos kelias įgyja naują, dar platesnę reikšmę. Tikiu, kad ir baltarusių tauta, panorusi eiti šiuo keliu,  įgyvendins demokratines permainas savo šalyje.

2020-08-18 Šiandien dalyvavau neeiliniame Seimo posėdyje, kuris buvo skirtas padėčiai Baltarusijos Respublikoje įvertinti ir palaikyti mūsų kaimynus, kovojančius už laisvę ir demokratiją savo šalyje. Ir pozicija, ir opozicija išreiškė savo politinę valią visapusiškai palaikyti baltarusių tautos apsisprendimą kurti savo šalies ateitį pagal demokratijos, teisės viršenybės ir žmogaus teisių principus, kas užtikrintų Baltarusijos laisvę, nepriklausomybę bei spartesnį suartėjimą su Europos Sąjunga. 120 balsų "už" ir 2 "susilaikius" buvo priimta Rezoliucijai „DĖL PADĖTIES BALTARUSIJOS RESPUBLIKOJE PO SUKLASTOTŲ PREZIDENTO RINKIMŲ“.

 

Čia visas Rezoliucijos tekstas:

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/34f7df80ddf411ea8f4ce1816a470b26

Šiuo laikotarpiu tai – politinė reklama.

 

2020-08-17 Rytoj (antradienį, rugpjūčio 18 d.) šaukiama Neeilinė Seimo sesija dėl situacijos Baltarusijoje. Neskaidrūs rinkimai ir smurtas – viskas vyksta čia pat, mūsų kaimynystėje. Nelegitimi valdžia smurtauja prieš savo pačių žmones, tačiau iki šiol neregėto masto masinis baltarusių pasipriešinimas – opozicijos laisvės eitynės, mitingai gatvėse, masiniai streikai – drebina autoritarinio režimo pamatus. Žmonių balsai turi būti išgirsti! Rytojaus posėdžio metu vyks diskusija apie Baltarusijos pilietinės visuomenės lūkesčius iš tarptautinės bendruomenės, kurioje dalyvaus ir Baltarusijos pilietinės visuomenės bei opozicijos atstovai. Seimas planuoja priimti rezoliuciją „Dėl padėties Baltarusijos Respublikoje po suklastotų Prezidento rinkimų“.

2020-08-15

2020-08-14 VADYBOS ABC arba PATEKTI PAS MEDIKUS – MISIJA NEĮMANOMA?

Peržiūrėti Asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) darbo organizavimo principus, parengti skambučių srautų valdymo mechanizmą, peržiūrėti registravimo tvarkas ir t. t. Tokias rekomendacijas pateikė šių metų liepos 29 d. Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), kuri organizavo išplėstinį LSA sveikatos reikalų komiteto posėdį. Jame buvo diskutuota, kokių priemonių reikėtų imtis atnaujinant sveikatos priežiūros paslaugų teikimą savivaldybių pavaldumo gydymo įstaigose, kaip padidinti paslaugų prieinamumą pacientams. Panašaus turinio sprendimą „Dėl pacientų registracijos asmens sveikatos priežiūros paslaugai gauti gerinimo Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose“ priėmė ir Ekstremalių situacijų Valstybės operacijų vadovas.

Ar tai ne vadybos ABC?
 
Tokią pat situaciją turėjome ir karantino laikotarpiu. Kai kurie vadovai labai gerai susitvarkė, jiems nebuvo sudėtinga greitai pasiruošti dirbti karantino sąlygomis. Jiems ir paslaugų atnaujinimas neblogai sekasi, tačiau daliai ši misija per sudėtinga. Todėl jiems belieka politikuoti. Manau, turime skirti didesnį dėmesį sveikatos įstaigų valdysenai, vadovų kompetencijų kėlimo sistemos sukūrimui.
 
Šiuo laikotarpiu tai - politinė reklama, bet pokyčiai būtini.

2020-08-02 Kaip bebūtų, vis tiek laikau save šios Skėmiai-Pociūnėliai bendruomenės dalimi ir džiaugiuosi, kad ji tokia stipri, susiklausiusi, darbšti ir aktyvi. Jai vadovauja nuostabus žmogus – Danguolė Garuckienė.

Manau turime skatinti bendruomenių kūrimąsi ir jas puoselėti, nes gyventi bendruomeniškai lengviau, saugiau ir, tikriausiai, kaip rodo ši šventė – smagiau. Stiprinkime savo bendruomenes, rūpinkimės, globokime vieni kitus ir telkimės bendram darbui, kad stiprėtų ir gražėtų Lietuva.
Su dvidešimtuoju gimtadieniu, Pociūnėlių bendruomene! ❤️❤️❤️

Šiuo metu tai politinė reklama.

 

2020-07-23 Šiandien kreipiausi į Vilniaus universitetą prašydama ištirti Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų vykdomo „Alkoholio vartojimo elgsenos ir įpročių Lietuvoje tyrimo“ aplinkybes akademinės etikos požiūriu.

Tiek spaudos konferencijos metu, tiek viešai skelbiamoje informacijoje iš esmės nutylėtos esminės tyrimo aplinkybės – kas yra tyrimo iniciatoriai, užsakovai ir finansuotojai. Esant interesų konfliktui apie tai turi būti labai AIŠKIAI IR SAVO INICIATYVA informuojama. Tarptautinės medicinos akademinės bendruomenės narių pripažįstama, kad verslo ekonominiai interesai gali neigiamai paveikti mokslo objektyvumą, klinikinių tyrimų duomenis, publikacijų patikimumą ir svarbiausia – pacientų gydymą. Tikiuosi, kad Vilniaus universitetas atsakingai išnagrinės situaciją ir nebandys situacijos švelninti ar visai atsiriboti remdamasis AKADEMINE AUTONOMIJA. Juk medicinos srities mokslo tyrimai – tai kiekvieno iš mūsų sveikatos ir gyvenimo kokybės klausimas, todėl jie turi būti patikimi. Suprantama, šiuo laikotarpiu tai irgi politinė reklama.

2020-07-23 Šiandien intensyvi diena.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, kuri yra atsakinga už kurortų ir kurortinių teritorijų plėtrą, dar kartą aptarėme kurortų įstatymo tikslingumą, kurortų ir sanatorinio gydymo prioritetus ir finansavimo galimybes naujame laikotarpyje, kurortinių mokslinių tyrimų vykdymą ir kitus klausimus. Buvo atkreiptas dėmesys, kad 2020 m. baigia galioti Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta Lietuvos turizmo plėtros 2014–2020 metų programa, kurioje sveikatos turizmas buvo išskirtas kaip prioritetinė turizmo rūšis. Nors susitikime vienbalsiai buvo sutarta, kad kurortų įstatymas reikalingas, taip ir liko neaišku, ar sveikatos turizmas ir toliau bus prioritetinė turizmo rūšis, kaip bus su moksliniais tyrimais ir kas bus daroma dėl kitų klausimų sprendimo?

Tikrai gaila, kad tai buvo tik apsikeitimas nuomonėmis, nes žmonės suvažiavo iš visos Lietuvos.

Suprantama, šiuo laikotarpiu tai irgi politinė reklama.

 

2020-07-20 Džiaugiuosi, kad Valstybinė mokesčių inspekcija VMI aktyviai dirba ir padeda sąžiningai dirbantiems odontologams nelygioje konkurencinėje kovoje.

Labai tikiuosi, kad niekas (net ministrų žmonos, turinčios privačias odontologijos klinikas) nesutrukdys ir Sveikatos apsaugos ministerijai patobulinti teisinį reguliavimą, įtvirtinant įpareigojimą odontologijos paslaugas teikiančioms įstaigoms prisijungti prie ESPBI IS (Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos) ir pildyti pacientų sveikatos duomenis šioje informacinėje sistemoje. Sveikatos reikalų komitetas ne kartą svarstė situaciją odontologijos sektoriuje. Paskutinis posėdis šia tema įvyko birželio 3 dieną. Nutarimas priimtas bendru sutarimu ir susideda iš penkių punktų.

NUTARTA:

1. Siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės Šešėlinės ekonomikos mažinimo koordinavimo komisijai įvertinti šešėlio pasireiškimo mastą odontologijos sektoriuje bei prielaidas jam pasireikšti ir pateikti konkrečius pasiūlymus dėl tikslinių priemonių, įskaitant teisinio reguliavimo tobulinimą, siekiant sumažinti odontologijos sektoriaus pajamų apskaitymo bei mokesčių mokėjimo vengimą.

2. Siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei įvertinti galimybę įtvirtinti lengvatinio PVM tarifo taikymą visoms medicinos pagalbos priemonėms, nepriklausomai nuo jų įsigijimo išlaidų kompensavimo šaltinio.

3. Siūlyti Valstybinei mokesčių inspekcijai sugriežtinti odontologijos paslaugas teikiančių įstaigų kontrolę.

4. Siūlyti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pateikti pasiūlymus dėl teisinio reglamentavimo, susijusio su odontologijos veikla ir jos licencijavimu, tobulinimo, atsižvelgiant į problematiką bei galimas rizikas, nustatytas, tiriant nusikalstamas veikas finansų sistemai.

5. Siūlyti Sveikatos apsaugos ministerijai tobulinti teisinį reguliavimą, įtvirtinant įpareigojimą odontologijos paslaugas teikiančioms įstaigoms prisijungti prie ESPBI IS ir pildyti pacientų sveikatos duomenis šioje informacinėje sistemoje.

https://www.delfi.lt/verslas/verslas/vmi-tikrina-odontologus-imones-automobilius-naudoja-savo-reikmes-fiksuojami-atlyginimu-neatitikimai.d?id=84804757

 

2020-07-17 Nuolat girdime kaip svarbu savivalda, pacientas – svarbiausia, prieinamumas ir kokybė...

Tai kur čia problema? Kodėl vienos gydymo įstaigos atnaujino paslaugų teikimą 120 proc., o kitos tik 20 procentų? Nejaugi reikia ministro A. Verygos įsikišimo, kad galima būtų prisiskambinti į gydymo įstaigą? Įstaigos vadovas nėra įstaigos šeimininkas ar valdovas. Sveikatos priežiūros įstaigos steigėjas SAMDO žmogų, kuris yra atsakingas, kad įstaigai keliami uždaviniai būtų įgyvendinti, kad įstaiga vykdytų savo funkcijas. Kuri čia problema didesnė: ĮSTAIGŲ VALDYSENA (žinoma, atskirų vadovų), ar SAVIVALDOS BRANDA (žinoma atskirų politikų)? Ko gero abi. Toks akivaizdus naudojamasi esama situacija politiniais - rinkiminiais tikslais, diskredituoja ir savivaldą ir sveikatos sistemą.

 

 

 

2020-07-09 Šiandien dalyvavau Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF, Fondas) metiniame veiklos apžvalgus renginyje, kuris nebuvo visai tradicinis. Lietuva, kaip ir visas pasaulis susidūrė su pandemija. Visiems tai buvo nauja ir kiekviena šalis dirbo, tvarkėsi, kaip suprato, kaip mokėjo. Visur buvo nežinomybės, nesklandumų ir klaidų. Liūdna, kad buvo ir bandymų iš šios nelaimės susikrauti tam tikrą kapitalą, nesvarbu politinį, karjeros, „lyderystės“ ar tiesiog finansinį. Tačiau tokių buvo vienetai. Ir šiandien mes galime tik pasidžiaugti, kad Lietuva iš 33 Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių yra 4-oje vietoje pagal sėkmingą kovą su Covid-19.

Manau, jog sėkmę lėmė mūsų visų bendras darbas ir visuomenės branda, prie to neabejotinai prisidėjo ir įvairiapusė šio Fondo, kuriam vadovauja Gražina Belian, veikla. Šalis buvo pasiruošusi: Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) vykdė mokymus, kaip elgtis esant ypač pavojingai infekcijai, Lietuvos Respublikos Seimas priėmė sprendimus, kad turėtume finansines „pagalves“. Sėkmingai dirbo Ekstremalių situacijų centras, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, epidemiologai, infektologai, savanoriai ir kiti. Na, o visuomenė sąžiningai laikėsi nelengvų karantino taisyklių ir pati pranešdavo apie galimus pažeidimus.

Mes išmokome daug naujų pamokų, perkainavome savo vertybes ir šiandien tikrai galime pasidžiaugti ir padėkoti visiems nesusvyravusiems, nepalikusiems, o nuoširdžiai dirbusiems ir neskaičiavusiems valandų. Ačiū jums visiems ir kiekvienam!

Fondo renginyje buvo pristatyti pastarųjų 12 mėn. Fondo veiklos rezultatai, įdomiausi finansuoti projektai, o taip pat pagerbti žmonės, kurie COVID-19 pandemijos akivaizdoje atliko svarbius visuomenės švietimo, informavimo ir prevencijos darbus.

 

 

2020-06-08 Ką bekalbėtume, ką besakytume, rezultatai akivaizdūs – Lietuva iš 33 Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių yra 4-oje vietoje pagal sėkmingą kovą su Covid-19. Tą matome 2020 m. Tvaraus vystymosi ataskaitoje, kurią parengė Darnaus vystymosi sprendimų tinklas (Sustainable Development Solutions Network). Galima sakyti, jog pirmoji Covid-19 banga sėkmingai įveikta. Tai nereiškia, kad kova jau laimėta, vis dar išlieka rimtos rizikos, ir, deja, nė viena šalis vis dar nėra įgijusi vadinamojo grupinio imuniteto, todėl turime išlikti budrūs.

 

2020-07-07 Liepos 7-oji šiemet Seimo kanceliarijai ypatinga. Tądien, lygiai prieš 100 metų, 1920 m. liepos 7 d., Steigiamasis Seimas patvirtino pirmuosius Seimo kanceliarijos etatus. Ši data laikoma oficialia Seimo kanceliarijos pradžia. Parlamentarizmas – reiškia susikalbėjimą. Svarbu, kad jis vyktų visose grandyse. Jubiliejinės sukakties proga nuoširdžiai sveikinu visus Seimo kanceliarijos darbuotojus, dėkoju už Jūsų kruopštų darbą, reikšmingą indėlį teisėkūros procese, už pagalbą ir gerą nuotaiką. Jūs esate ypatingai svarbūs!

 

2020-07-06

2020-06-29 Norite sensacijos? Tereikia ištraukti skaičius iš konteksto.  Praėjusią savaitę Lietuvos statistikos departamentas išplatino informacinį pranešimą, kuriame lrytas.lt portale skelbiamą žinią apie “neregėtą” mirčių skaičių šių metų pavasarį Lietuvoje pavadino “Fake News / Melagingomis žiniomis” (2020 m. birželio 25 d. Tado Ignatavičiaus straipsnis portale lrytas.lt „Lietuvoje – neregėtas mirčių šuolis: skaičius gaubia įtartina migla֧“).

Na, ir kodėl manęs ši „žodžio laisvė“ jau nebestebina:)?

O kaip yra iš tiesų?

Lietuvos statistikos departamento Oficialiosios statistikos portale skelbiamais duomenimis, šių metų kovą iš tiesų mirčių registruota daugiau nei 2019 m. kovą (235 mirtimis daugiau), tačiau tai nėra neįprasta, ankstesniais metais kovą yra buvę ir daugiau mirčių.

 

2020-06-26 Sutikite, kad retai pasitaiko tokių įstatymų leidybos iniciatyvų, kurios neskaldytų ir nekeltų priešiškumo tarp skirtingų idėjinių stovyklų Seime. Turiu pasidžiaugti, kad šis mano Projektas yra būtent toks.

Inicijavau Medicinos praktikos įstatymo pataisą tam, kad mūsų teisinėje bazėje neliktų kliūčių savanoriškai PROFESINEI gydytojų veiklai. Juk gydytojai yra tie žmonės, kurių specialybės pasirinkimą itin dažnai nulemia nuoširdus noras pagelbėti kenčiančiam žmogui, todėl natūralu, kad dalis gydytojų nori skirti savo laiko neatlygintinai medicinos praktikai. Nors savanorystė Lietuvoje nėra naujiena, tačiau PROFESINĖ savanorystė iki šiol Lietuvoje nebuvo reglamentuota ir tuo buvo galima užsiimti tik užsienyje. Vakar Seimo plenariniame posėdyje 88 balsais „už“ ir 3 „susilaikius“, gydytojų savanorystė teikiant paliatyviąją pagalbą pagaliau buvo įteisinta ir Lietuvoje (įstatymo pataisa įsigalios nuo š. m. rugsėjo 1 d.).

 

2020-06-26 Yra kuo pasidžiaugti! Pirmieji mūsų šalies pensijų fondų veiklos metai nuo jų pertvarkymo 2019-aisiais atnešė visai šaliai svarbų įvertinimą. Viena svarbiausių pasaulyje ekonominių organizacijų Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) pirmą kartą istorijoje Lietuvos II pakopos pensijų fondams skyrė pirmąją vietą pasaulyje pagal metinį 2019 metų realios grąžos rodiklį. Jų duomenimis, pensijų fondai Lietuvoje pasiekė aukščiausią realią investavimo grąžą (16,6 proc.) 2019 metais, kai 29-iose iš 46-ių vertintų šalių reali pensijų fondų investicijų grąža viršijo 5 proc., o 13-oje buvo didesnė nei 10 proc., įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas (10,1 proc.). Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) nuomone, šis įvertinimas pats svarbiausias daugiau kaip 1,3 mln. Lietuvos gyventojų, kurie dalyvauja II pakopoje yra pasirengę ilgalaikiam taupymui, kad prastėjant demografinei situacijai ateityje sumažintų valstybei tenkančią finansinę naštą.

 

2020-06-24

 

2020-06-18 Šiandien Seimo plenariniame posėdyje iš keturių svarstymui pateiktų Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimo projektų didžiausio dėmesio susilaukė klausimas dėl rūkymo balkonuose. Džiaugiuosi, kad 74 balsais „už“, 1 „prieš" ir 10 „susilaikius" po svarstymo jam buvo pritarta. Šio pakeitimo esmė – ne draudimas, bet sutarimas su kaimynais tinkamai ir sveikai naudotis savo nuosavybe, tai galimybė iš dalies spręsti įsisenėjusią diskusiją, susijusią su pasyviu rūkymu, suteikiant galimybę žmonėms apginti savo teisę gyventi sveikiau savo namuose.

 

2020-06-18 Šiandiena prezidentas Gitanas Nausėda Seime skaitė savo pirmąjį metinį pranešimą (prezidento pareigose jis nuo praėjusių metų liepos 12 d.). Ko gero, visa esmė čia: „Gerovės valstybė prasideda ne nuo ekonominių ir socialinių rodiklių. Ji prasideda nuo pagarbos, tarpusavio pasitikėjimo, atsakomybės už bendrą interesą ir pagalbos vienas kitam. Suvokimas, kad esi atsakingas ne tik už save, vis dar yra Lietuvos siekinys. Pagarba esančiam kitoje mąstymo stovykloje vis dar yra Lietuvos siekinys“, – sakė jis.

https://www.lrp.lt/lt/lietuvos-respublikos-prezidento-gitano-nausedos-metinis-pranesimas/34247

2020-06-16 Nuotoliniu būdu dalyvavau išplėstiniame Lietuvos savivaldybių asociacija valdybos posėdyje. Aptarėme tolimesnio gydymo įstaigų finansavimo, gydytojų darbo cikliškumo, medikų darbo apmokėjimo, tolimesnės Karščiavimo klinikų veiklos, gydymo įstaigų patirtos žalos dėl COVID-19 kompensavimo ir kitus aktualius klausimus. Daugiausiai klausimų buvo dėl gydymo įstaigų finansavimo bei medikų darbo apmokėjimo. Susidarė įspūdis, kad savivaldybės neturi pakankamai informacijos ir reikia pripažinti, kad jos tikrai trūksta, todėl džiaugiuosi įvykusiu dialogu. Tai puikus formatas, kuris tik dar kartą patvirtina, kad sklandžiam darbui užtikrinti reikia daugiau bendrauti ir dažniau kalbėtis.

Vyriausybė skyrė reikiamas lėšas, kad būtų pasiektas medikų darbo užmokesčio dydis, numatytas trišalėje sutartyje, tačiau kai kurios gydymo įstaigos šias lėšas nukreipė kitur. Diskutavome apie priežastis. Posėdyje buvo pateikta statistika įvairiais pjūviais. Priminiau, kad Sveikatos reikalų komitetas taip pat vykdė parlamentinę kontrolę šiais klausimais ir nutarė kreiptis į Valstybės kontrolė - aukščiausioji audito institucija, prašydamas išsiaiškinti, kaip buvo panaudotos lėšos, skirtos darbo užmokesčio didinimui. Posėdžio dalyviai išreiškė norą grįžti prie šių temų dar kartą po poros mėnesių, kai minėtus klausimus aptars su įstaigų vadovais ir profsąjungomis.

 

2020-06-14 Savanoriška donorystė – visuomenės brandos ženklas. Minint Pasaulinę kraujo donoro dieną, pagerbiame visus kraujo donorus, kurių asmeninis apsisprendimas kitiems reiškia didžiulę viltį ir išgelbėtus likimus. Džiugina šių kilnių tikslų sėkmės istorijos, kurių liudytojai – gausus būrys medikų, sėkmingai sveikstantys ligoniai ir jų artimieji.

Nuoširdžiai sveikinu savo buvusius kolegas. Jums ir visiems žmonėms, pasiryžusiems neatlygintai kraujo donorystei, linkiu stiprybės ir neišsenkamo tikėjimo Jūsų pasirinktame kelyje.

2020-06-13 Birželio 14 d., sekmadienį, 11.59 val. kviečiu prisijungti prie pilietinės akcijos – tylos minutės okupacijos aukoms atminti.

2020-06-03 Sveikatos reikalų komiteto (SRK) posėdyje, vykdant parlamentinę kontrolę odontologijos klausimu, nuolat girdėjome: „Situacija skandalinga!”

Tiek pozicija, tiek opozicija pripažino, kad licencijavimo funkcijos atidavimas Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie SAM (VASPVT) buvo labai teisingas ir svarbus žingsnis, kuris ne tik leido suvienodinti visų medikų licencijavimą, bet atvėrė ir leido identifikuoti įsisenėjusias odontologijos sektoriaus problemas, kurios saugiai bujojo „savivaldos darželyje“.

Išsamią analizę pristatė VMI (Valstybinė mokesčių inspekcija). Išanalizavusi pastarųjų trejų metų odontologijos rinką, nustatė, kad privačiose odontologines paslaugas teikiančiose įmonėse dažnai mokami mažesni atlyginimai nei rinkos vidurkis, dalis odontologijos verslo pajamų bei mokamo darbo užmokesčio nėra oficialiai apskaitoma, daug įmonių deklaruoja itin mažas pajamas ir neuždirba beveik jokio pelno😃, o dalis (maždaug pusė jų) apskritai neteikia jokios finansinės informacijos apie savo veiklą.

VMI skaidrės pribloškia (žiūr. apačioje): nedeklaruojamos gautos pajamos, darbuotojų privačių interesų tenkinimas: įmonių piniginės lėšos naudojamos atsiskaityti už vadovų ir jų šeimų narių įsigytus rūbus, avalynę, vaikiškas prekes, poilsio paslaugas Lietuvoje ir užsienyje, bei kita.

Didžiuliai odontologams mokamo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) skirtumai, atsispindintys VMI sudarytame žemėlapyje pagal regionus, bei skirtingų įmonių oficialiai deklaruojami odontologų valandiniai įkainiai (pvz., 2018 m. nuo 2,3 Eur iki 6,3 EUR, naujausiais duomenimis Vilniuje – nuo 5 iki 15 Eur, Kaune – nuo 3,40 iki 16,67 Eur neatskaičius mokesčių) perša išvadą, kad vokelių ir pajamų neapskaitymo rizika iš tikrųjų egzistuoja visose savivaldybėse.

Tam, kad suprastų, kaip gyvena odontologai, VMI suvedė šeimos išlaidų-pajamų balansą už tam tikrą laikotarpį. Vertinimas taip pat nebuvo labai džiuginantis: nustatyta, kad beveik 60 proc. odontologų metinės šeimos pajamos buvo 20 tūkst. Eur (dalinkite iš 12 mėnesių😄), net 21 proc. – tik 6 tūkst. Eur, o 8 proc. odontologų ir jų sutuoktinių (šeimų) 2013–2017 m. GAUTŲ PAJAMŲ IR PATIRTŲ IŠLAIDŲ BALANSAS YRA NEIGIAMAS!?! (t. y., išlaidos viršijo jų turimas pajamas).

Taip pat savo tyrimą pristatė vaotojų ir pacientų tses ginančs VŠĮ Saugok save (apie jį jau rašyta). Savo įžvalgom dalijosi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Antoni Mikulskis, VASPVT direktorė Nora Ribokienė ir kiti.

Ir vis tik, man pasirodė, kad Odontologu Rumai yra pasirengę pokyčiams, todėl noriu tikėtis, kadendromis jėgomis ši situacija keisis.

SRK NUTARĖ:

1. Siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės Šešėlinės ekonomikos mažinimo koordinavimo komisijai įvertinti šešėlio pasireiškimo mastą odontologijos sektoriuje bei prielaidas jam pasireikšti ir pateikti konkrečius pasiūlymus dėl tikslinių priemonių, įskaitant teisinio reguliavimo tobulinimą, siekiant sumažinti odontologijos sektoriaus pajamų apskaitymo bei mokesčių mokėjimo vengimą.

2. Siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei įvertinti galimybę įtvirtinti lengvatinio PVM tarifo taikymą visoms medicinos pagalbos priemonėms, nepriklausomai nuo jų įsigijimo išlaidų kompensavimo šaltinio.

3. Siūlyti VMI sugriežtinti odontologijos paslaugas teikiančių įstaigų kontrolę.

4. Siūlyti FNTT pateikti pasiūlymus dėl teisinio reglamentavimo, susijusio su odontologijos veikla ir jos licencijavimu, tobulinimo, atsižvelgiant į problematiką bei galimas rizikas, nustatytas, tiant nusikalstamas veikas finansų sistemai.

5. Siūlyti Sveikatos apsaugos minisrijai tobulinti teisinį reguliavimą, įtvirtinant įpareigojimą odontologijos paslaugas teikiančioms įstaigoms prisijungti prie ESPBI IS ir pildyti pacientų sveikatos duomenis šioje informacinėje sistemoje.

https://www.lrytas.lt/verslas/rinkos-pulsas/2020/06/03/news/fntt-grezia-odontologus-pasitvirtina-beveik-kiekvienas-pranesimas-15127995/

 

 

2020-05-25 Gegužės 25-ąją Lietuvoje minima Tarptautinė dingusių vaikų diena. Ši be galo jautri tema nuolat aktuali. Dingusių žmonių šeimų paramos centro, bendradarbiaujančio su Bendruoju pagalbos centru duomenimis, 2019 m. karštosios linijos telefonu 116 00vo atsiliepta į52 skambučius, teikiant palbą dingusių vaikų artimiesiems. Šiais metais dėl dingusių vaikų jau kreipėsi 141 asmuo.

Vaikų dingimas yra reali, dinamiška ir vis didėjanti problema ne tik Lietuvoje. Per metus Europoje be žinios dingsta apie 250 000 vaikų.  Lietuvoje dingusių be žinios asmenų registro duomenimis, 2019 m. paskelbti 3612 vaikų dingimo atvejai. Didžiąją dalį jų sudaro iš namų ir globos įstaigų pabėgę vaikai. Jie tampa pažeidžiami smurtui bei prekybai žmonėmis.  Tarptautinės dingusių vaikų dienos minėjimo tikslas - ne tik užjausti tuos, kurių vaikai dingo be žinios, bet ir imtis prevencinių veiksmų, užkertant kelią šiam reiškiniui. Būtina rūpintis turiningu vaikų laisvalaikiu, kalbėtis su jais apie gresiančius pavojus ir apie tai, ką daryti pasimetus Lietuvoje ar užsienyje.

Saugokime vieni kitus.

2020-05-21 Ko verti?

Ko verti politologo pasisakymai, pasvarstymai apie Lietuvos politinę situaciją, jei jis partijos sąraše KANDIDATUOJA? Ar tuos pasisakymus žiniasklaidoje reikėjo (ir toliau reikia) priimti rimtai? Ko vertas viešojo administravimo (įstaigos) vadovo darbas, kai jis nepritaria ir nevykdo Vyriausybės programos, o nuolat ją kritikuoja, prisidengdamas ir pasinaudodamas viešaisiais ištekliais, bet KANDIDATUOJA? Viešojo sektoriaus vadovai yra samdomi įstaigai keliamiems tikslams ir uždaviniams įgyvendinti. Ko vertas KANDIDATUOJANTIS polinės partijos lyderis su kriminaline praeitimi, vis nesugebais laimėti Vilniuje? Ko verti KANDIDATUOJANTYS Seimo nariai, per vieną Seimo kadenciją (ji dar nesibaigė😊), pakeitę keturias frakcijas?

P. S. Šis sąrašas dbus pildomas KANDIDATAIS su moksliniai laipsniais, turinčiais aiškiaregystės dovaną, (ne)dirbančiais PSO ir kitais. Ko verttoks sąrašas, pamatysime jau greit...

https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2020/16/news/-lietuvos-rytas-issiaiskino-kad-buves-eurokomisaras-v-andriukaitis-prisistato-tuo-kuo-nera-14912681/

2020-05-15 Švenčiame ypatingą jubiliejų – minime Steigiamojo Seimo ir Lietuvos paskelbimo demokratine respublika šimtmetį!

Modernios demokratinės parlamentinės valstybės teisinių pagrindų sukūrimas grąžino Lietuvą į politinį pasaulio žemėlapį. Nuo 1920 m. gegužės 15 d. per porą metų veiklos, pradėtos Nepriklausomybės kovų sąlygomis, Steigiamasis Seimas atliko atkurtai valstybei reikalingiausius darbus: priimta svarbi žemės reforma, įvesta nacionalinė valiuta, tapta tarptautinių organizacijų nare. Šis parlamentas darbą užbaigė parengęs ir patvirtinęs pirmąją nuolatinę mūsų valstybės Konstituciją.

 

 

2020-05-14

2020-05-13 Vyriausybė priėmė nutarimą švelninti kaukių dėvėjimo ir kai kurias kitas karantino taisykles.

<

2020-05-12 Medikų darbo užmokestis ženkliai pakilo, korupcijos mastai medicinoje (kaip rodo STT analizės) mažėja. Ar jau svarbiausi darbai padaryti? Deja.

Dirbant gydytoja, man teko sutikti ir tokių kolegų medikų, kurių darbo pripus prilyginčiau amatininkystei. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad dažniausiai tai būdavo labai aukštos kvalifikacijos (techniškai) specialistai. Jų darbo principas: yra problema – prašau „tabletę nuo...“ Komplikacija po tabletės? Prašau kitą – „nuo komplikacijos“ ir t. t. Vis tik, norėtųsi, kad kiekviena, o ypač sveikatos problema, būtų sprendžiama iš esmės, šalinant ne tik pasekmes, bet užkertant kelią ir priežastims. Ar tikrai viskas gerai, kai penkiolikmetė gimdo, o mes jai „padedame“ tik duodami vaistą nuo „kito gimdymo“? Ar išsprendėme jos problemą, ar tikrai jai PADĖJOME? Akivaizdu, kad problemos sprendimas kompleksinis: švietimas (medicininis, priklausomybių prevencijos, profesinis ir t. t.), socialinė pagalba, bendruomeninė pagalba ir kt. Kiek visko daug... Su „tablete“ daug paprasčiau. Tik reikia „nematyti“ visokių ten vaikų konvencijų, vaikų teisių, laisvių ir panašiai. Vis dažniar garsiau kalbame, kad geriau nesusirgti, nei gydytis, koksarbus holistinis mediko požiūris į žmogų, kalbame apie sveiką fizinę ir dvasinę gyvenseną (mitybą, stresą, fizinį aktyvumą...)? Tai nejaugi viską g užgožti farmacs industrija? Labai noriu tikėti, kad vis daugiau medikų matys ne tik savo siauros srities, savo kompetencijos problemas, bet holistiškai ir plačiau – mediko pašaukimą iš tikrųjų PADĖTI.

https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/kristina-zamaryte-sakaviciene-verygos-parasas-isdave-paslapti-kodel-kilo-sumaistis-del-abortu.d?id=84197055&fbclid=IwAR0RL1b-HjUHd8BxLvw67-r7kMMjGB1A6WA815cVLqzIq_AyGltrtY2scgY

 

2020-05-12 Tarptautinės slaugytojų dienos proga nuoširdžiai sveikinu visus slaugos darbuotojus. Slauga – pati didžiausia teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų dalis, o Jūs – viena svarbiausių Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos grandžių. Linkiu Jums sveikatos, neblėstančios motyvacijos ir ryžto net ir pačiais sunkiausiais išbandymų laikotarpiais. Jūsų šypsenos ir gerumas, kuriais dalinatės su savo pacientais, taip pat gydo!

2020-05-08

 

2020-05-07

2020-05-05 Ar mokame pasidžiaugti? Tai visų mūsų su Jumis bendras nuopelnas. Žinoma, svarbu neprarasti budrumo, tačiau gyvenimas rodo, kad Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos prevencinių veiksmų dėka pasiekėme efektyvų situacijos valdymą.

 

2020-05-03

 

2020-04-30  Organizacijos, asociacijos, sąjūdžiai, rūmai ir kita.

Kaip svarbu identifikuoti! Kaip svarbu turėti stiprias, aktyvias, kompetentingas nevyriausybines, profesines ir kitas organizacijas parodė ir šis ekstremalus laikotarpis. Daugelis jų įvedus karantiną ėmėsi lyderystės: diskutavo, komunikavo, oganizavo ir t. t., teikė įvairias rekomendacijas Ekstremalių situacijų centui, kaip elgtis vienoms ar kitoms grupėms, pacientams. Ten, kur pritrūko lyderystės, noro ar kompetencijos, nišas užpildė „ekspertai-pranašai“, besiremiantys Googl‘o išmintimi.

Kažkada vieno Sveikatos reikalų komiteto posėdžio metu, nagrinėjant vaikų sveikos mitybos klausimą, viena tėvus atstovaujanti organizacija tiesiog reikalavo nediegti sveikos mitybos ugdymo įstaigose, nes... vaikams neskanu ir jie nevalgys. Tada tiesiai paklausiau: „Ar jie nenori, kad jų vaikai sveikai maitintųsi ir būtų sveiki? Tai gal reikėtų padiskutuoti, ką galima padaryti, kad maistas būtų sveikas ir skanus?“ Kolegė iš opozicijos pasipiktino: „Kaip drįstu nesutikti, juk čia Tėvų Organizacijos nuomonė ir taškas!” Organizacijų vadovų taip pat matome įvairių: ir atvirai politikuojančių (nuolat palaikančių ex, nutylint, kad su TS–LKD du kartus taikėsi į Seimą ir net gavo vienmandatę), beveik atvirai palaikančių (ir gaunančių palaikymą?) vieną ar kitą politinę jėgą... arba tiesiogiai priklausančių nuo savo rėmėjų (siekiant, kad neatpigtų jų teikiamos medicininės priemonės) ir t. t.  Manau, sprendimas vienas – IDENTIFIKUOTI. Kaip? Nekalbėsiu apie Registrų centrui teikiamus duomenis, jokių „tyrimų😄“ nebuvimą, tai atskira tema. Kalbu apie VIEŠUMĄ. Viešų pasisakymų vis daugiau. Džiugu, kad tam nebegali trukdyti „savivalda".

 
 

2020-04-30 Balandžio 7-tą su kolegomis Dariumi Kaminsku​ ir Aurelijumi Veryga​ parengėme, suderinome su Vyriausybe​ (ne per vieną dieną😄)r pateikėme įstatymų projektą dėl rezidentų darbo užmokesčio padidinimo 15 proc. Jau po pusdienio Jaunųjų gydytojų asociacijos fb skaitau: „Gydytojai rezidentai dar kartą atsiduria paraštėse“. Būtina suprasti, kad įstatymai nepriimami per dieną, ir tai gerai. Yra procedūra, diskusijos, nuomonės... Tikrai svarbu medikų bendruomenę vienyti, o ne skaldyti. Šiandien vienbalsiai „už“ („prieš“ ir „susilaikiusių“ neb) Medicinos praktikos ir Odontologų praktikos įstatymų pasos priimtos. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, iki šių metų pabaigos gydytojų rezidentų algoms kelti bus skirta daugiau nei 3 mln. eurų.

P.S. Per dešimt dienų turi pasirašyti Prezidentas.

/table>

https://www.lrytas.lt/sveikata/medicinos-zinios/2020/04/27/news/profesoriu-gincas-per-pandemija-kas-svarbiau-gasdinti-ar-raminti--14639108/?fbclid=IwAR3QakEs7oIcHaoiIaZPq19pZ-AIifu1s1C8ynRcSEjJImmax9CljNLI

 

 

2020-04-25 Vis dažniau skaitome straipsnius apie apgaulingą apskaitos tvarkymą ir neteisingų duomenų apie pajamas pateikimą odontologijoje. Labai norisi, kad ši medicinos sritis kuo greičiau apsivalytų. Optimizmui priežasčių yra. Kai girdime, kad odontologų paslaugos brangs „dėl apsaugos priemonių“, kuriomis privalo aprūpinti darbdavys, atsiranda vis daugiau odontologų, kurie paslaugų nesiruošia branginti ir nebereikia bijoti, kad kas nors atims licenciją😊.

https://www.lrytas.lt/verslas/rinkos-pulsas/2020/04/24/news/odontologijos-klinika-nuslepe-tukstancius-euru-algas-darbuotojoms-mokejo-vokeliuose-14627274/?fbclid=IwAR3w9H8D1UCU4EPGKygn8nlrOHq9Y1586DBDGbB4u1Ro8OVrg_JWVGEiIf4

 

Kas išgelbės mus ir ekonomiką nuo koronaviruso? Facebook‘o platybėse klaidžioja labai linksmas klipukas, kuriame garsus rusų aktorius, gulėdamas ligonio lovoje, pasakoja, kaikokiu laiku ir kokio pavadinimo bei stiprumo alkoholio reikia išgerti sergant įvairiomis ligomis.oholio stmas inimai skirt „gydant“ skirtingas ligas. Na, o kur dar mūsų kaimynų (valstybės vadovo) medicinos „mokykla“?.. Akivaizdu, kad tai kai ką gali įkvėpti. Todėl šiandien „rimtai“ skaitome, kad SEIMAS... Na, ir nuomonės „prieš“ čia nerasime, juk alkoholio industrija „maitina“ ir mediją. Tik nepamirškime, kad 1 euras pelno, nusėdęs į verslininko kišenę, minusuoja iš valstybės (iš visų mūsų) šešis-aštuonis eurus...

https://www.de.lt/verslas/verslas/seime-naujas-siulymas-del-alkoholio-prekybos.d?id=84125953&fbclid=IwAR0BJASCN3OR3E6sGZviN3SUlTZlzuDGYjI1RPYa51qDsWMfiyw0R_YnDrs

 

2020-04-23 Manau, visi turime įsiklausyti į Konstitucinės teisės eksperto prof. Vytauto Sinkevičiiaus žodžius ir kaip galima greičiau ištaisyti klaidą dLietuvos Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų skyriaus pirmininkSigitos Rudėnaitės atleidimo iš pareigų bei nepaskyrimo į naujas pareigas. Šiuo metu svarstome šį klausimą Etikos ir procedūrų komisijoje, kurioje dirbu. Svarbu, kad ateityje tokios idos nesikartotų, todėl būtina identifikuoti PROCEDŪRŲ pažeidimus, nekuriant sąmokslo teorijų.

Prof. V. Sinkevičius: "Manau, kad viskas prasidėjo nuo to, kad prezidentūra nemoka rašyti dekretų. Ko prašė prezidentas: pirma – atleisti iš civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų, ir antra – skirti Aukščiausiojo Teismo pirmininke. Tai atleisti galima tik esant pagrindui. O pagrindas – kai išrinktas į kitas paas. Vadinasi, pradžioje turi būti įvykdytas faktas, asmuo turi būti paskirtas į kitas pareigas, t.y., Aukščiausiojo Teismo pirmininko, o po to atleistas iš skyriaus pirmininko pareigų, nes yra paskirtas į kitas pareigas. Prezidentūra pateikė visiškai netinkamą dekretą. Turėjo būti ne vienas, o du dekretai. Ir negalima rašyti „atleisti, o paskui – paskirti". Turėjo būti du atskiri dekretai, pirmas turėtų būti skirti Sigitą Rudėnaitę Aukščiausiojo Tinke. Jei ji paskirta, tada pradedamas įgyvendinti antras dekretas – atleisti iš skyriaus pareigų. Kitaip tariant, buvo blogai parengtas dekret o analogišką klaidą padarė ir teisėjų taryba – ji tiesiog atkartojo tai, ko prašė prezidentas: patarė atleisti iš skyriaus pirmininkės pareigų ir paskelbti Aukščiausiojo Teismo pirmininke."
 

Sigita Rudėnaitė / Luko Balandžio 15min nuotr.

 

2020-04-22  Kaip Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė negaliu nesureaguoti. Norisi tik apgailestauti, kad Seimo opoicija neįsiklausė į savo atstovės, medikės Irenos Degutienės pasisakymą per Seniūnų sueigos posėdį (2020-04-21 https://www.youtube.com/watch?v=7YkKy5KTf0U) apie būtinybę neįprastomis karantino sąlygomis trumpinti rengiamus plenarinius posėdžius.

Šį ketvirtadienį – antras posėdis per savaitę (2020-04-23). Opozicijos inicijuoto neeilinio posėdžio darbotvarkė numatyta iki pat vidurnakčio (https://e-seimas.lrs.lt/…/…/01d34570847311eaa51db668f0092944)!

 

 

2020-04-20  Rytoj į plenarinio posėdžio darbotvarkę įtrauktas pluoštinių kanapių NENOTIFIKUOTO(?) projekto priėmimas. Šio projekto autoriai ir palaikytojai nuolat bando mus įvelti į diskusiją, kuri nėra aktuali, t. y., reikia ar nereikia šio projekto? Taip, jo reikia. Tačiau veliant šią diskusiją, bandoma nuslėpti du dalykus:

1) pažeidžiama 2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1223/2009 direktyva dėl kosmetikos gaminių nuostatų, kuriose yra numatytas tiesioginis draudimas naudoti narkotines ir psichotropines medžiagas kosmetikoje;

2) sudaromos realios galimybės po ,,tarpinių produktų“ priedanga gti ir plačiai (maiste, kosmetikoje, pašaruose ir kituose tiesiogiai vartojimui skirtuose produktuose) naudoti gaminius, kurių naudojimas pagal tarptautinę Bendrąją narkotinių medžiagų ko yra draudžiamas ir galimas tik medicinos ir mokslo tikslais – kanapių ekstraktai, tinktūros ir pan.

 

Prieš kelis mėnesius vienas „žurnalistinis tyrimas“ netikėtai išsiaiškino ir padarė „atradimą“, koks esą didelis PSDF biudžeto rezervas, nors šį biudžetą svarstė visos Seimo frakcijos, visi komitetai, apie tai buvo daug informacijos medijoje🙁. O kieno ausys kyšo už šių pataiiekam neįdomu. Kviečiu paskaityti Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentės Nijolštautaitės Midttun kreipimąsi į LR Snarius –

2020-04-19 Skaitau puikias profesoriaus Andriaus Maco mintis ir vis prisimenu kunigo Ričardo Doveikos žodžius, kai jis teigė, jog taad netaptume žaliava žiniaslaidai, reikia skaityti knygas. O knygas skaito labai daug žmonių. Gal todėl daugelis puikiai ir atsirenka, kas yra „varginantys artistai“, kurie prisistato sveikatos sistemos korifėjais. Ir visai nesvarbu ar jie prisidengia „profesoriumi“, ar „judėjimu“, ar „medikų organizacija“. Visus juos „nuogus karalius“ pamatysime jau šį spalį. Cituoju: „Tačiau labai vargina „artistai“, kurie prisistato sveikatos sistemos korifėjais. Jie tarsi apokalipsės pranašai ar raiteliai, gąsdinantys visus, ir visiškai neaišku, kodėl jie taip daro. Galbūt jie nori sukrutinti visuomenę, kad ji būtų labai atsakinga, visko bijotų. Bet klaikas, kuris yra pasėtas, iš tiesų labai neproduktyvus.

Įsibaiminusių žmonių turime labai daug. Labai liūdna, kai matome postringaujančius sveikatos specialistus, bebraižančius prognozes ir grasinančius visiškai bloga pabaiga. Tai, visų pirma, nevyriška ir nemokslinė laikysena, veikiau vien gąsdinimas, kuris kenkia ir gydymo personalui (...) Mes dar tų pacientų neturime, bet jau labai bijome, kas bus. Ir tai yra to visuomeninio klaiko sėjimo pasekmė. Mūsų šalyje, manau, padaryta labai didelė žala, sukeltas ir eskaluojamas nepasitikėjimas sveikatos sistema. Tai – pats blogiausias dalykas, kuris galėjo nutikti.“

Skaitykite daugiau –

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/kauno-kliniku-profesorius-del-koronaviruso-pasetas-klaikas-padare-daug-zalos-56-1304164?copied&fbclid=IwAR1xHA_7Fhsh7kpraHcvPOkhKbep6cCV9cY2lOpIlKDBCiUo9uPJea8

Prof. A. Macas / Mariaus Vizbaro 15min nuotr.

2020-04-15 Kol epidemiologai ir infekcionistai dirba neskaičiuodami valandų ir neturėdami laiko kasdien rašyti straipsnių, paremtų spėlionėmis (bus arba nebus, tikėtina, priklausys nuo...) ar kitaip mirguliuoti medijoje (o ir už straipsnių talpinimą nesusimokėjus), visada atsiranda tokių, kurie neturėdami diplomų, bet palaikomi politinių jėgų finansų užpildys šią spragą. Todėl tikrai džiugu, kad žiniasklaida dar spausdina ir tikrų ekspertų, mokslininkų, savo srities žinovų mintis, kurios remiasi mokslu.

p style="text-indent: 0px;">https://www.15min.lt/naa/vu-mokslininkai-atnaujino-covid-19-prognoze-situacija-geresne-nei-tiketasi-56-1?fbclid=IwAR0ENRGcmhsiz7yx_X5ZogQrJ2ykvutCJ9-UErHEM80Di_ohJPF6G1FTJ8o

 

 

 

 

   

2020-04-08 Savivalda – tai ne tik teisės, bet ir pareigos

Šiandien Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje svarstytas protokolinis nutarimas dėl koronaviruso plitimo Lietuvoje suvaldymo. Daug diskusijų sulaukė sveikatos priežiūros darbuotojų aprūpinimas asmeninėmis apsaugos priemonėmis. Manau, kolega Darius Kaminskas teisus. Atsakydamas į kolegos iš opozicijos A. M. priekaištą, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neakankamai rūpinasi savivaldybių įsteigtomis sveikatos priežiūros įstaigomis, priminė, kd jei būtų buvę priimtos Vyriausybės siūlytos Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo numatytos pataisos dėl II lygio stacionarų dvigubo pavaldumo (steigėjų teises suteikiant ir SAM ir savivaldybėms), šiandien problemų būtų mažiau, galėtume daugiau reikalauti iš SAM. Norisi priminti, kad savivalda– tai nėra tik teisės, tai ir pareigos. O dabar kelioms savivaldybėms, kurios nesugeba pasinaudoti savivaldos teise ir vykdyti savivaldos pareigų, SAM tiesia gelbėjimosi ratą.

 

2020-04-07 Pagaliau! Šiandien skubos tvarka, nepaisant praėjusiame Seimo posėdyje dėl opozicijos manipuliacijų patito fiasko, po svarstymo metu vykusių aštrių diskusijų 120 balsai vienbalsiai buvo priimtos mano ir mano kolegos Dariaus Kaminsko parengtos Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo patasos, kuriomis karantino metu gerinamos sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų socialinės garantijos netekto darbingumo atveju ir didinami darbo užmokesčio priedai dirbant ypač pavojingomis sąlygomis. Džaugiuosi, kad nuo šiol karantino metu priedus gaus įvairių grandžių sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (taip pat ir rezidentai).

Šiandien su kolegomis registravau Medicinos praktikos įstatymo ir Odontologų praktikos įstatymo pataisas dėl 15 procentų pareiginių algų koeficiento didinimo rezidentams (nuo š. m. balandžio 1 d.). Tuo pačiu noriu pasidžiaugti, kad anksčiau žadėti 18 procentų priedai gydytojams ir slaugytojams taip pat bus mokami nuo š. m. balandžio 1 d.

https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2020/04/07/news/seime-derybos-del-priedu-koronaviruso-zidiniuose-dirbantiems-medikms-14385821/?bclid=IwA1UdfDz7HQOS8zcsH3SC_5qPdBtCKBrCRMQhLf6AssUl5aKz0Lhvd7Y5U

 

Zumapress/Scanpix nuotr./lrytas.lt

 

2020-04-07 Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Astos Kubilienės pranešimas: „Lietuva, pažeisdama tarptautinę teisę, ruošiasi tapti pirmąja Europos Sąjungos šalimi, kurioje įstatymais bus legalizuotas narkotinių ir psichotropinių medžiagų naudojimas“

https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35403&p_k=1&p_t=270521&fbclid=IwAR0-rKYjCQIFsw_sZZ9BOQ20rlragSg2rixvAM2Trecs1zGz7ipj-SZEQqA

 

2020-04-06 Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Astos Kubilienės pranešimas: „Liberalų kovos su COVID-19 priemonė – alkoholis paplūdimiose?“

https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35403&p_k=1amp;p_t=270505&fbclid=IwAR2JALSp5Y7aVg6NGTEe8vJNvfnKtxy1LpxBzaPny0XozesgsGWHwg5_w

 

2020-04-01 Registravau naują, dar didesnes socialines garantijas medikams suteikiantį projektą. Plačiau apie tai pranešime žiniasklaidai – Seimo narių Astos Kubilienės ir Dariaus Kaminsko pranešimas: „Valdantieji nesitraukia nuo tikslo kelti medikų atlyginimus ir gerinti jų socialines garantijas“

https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35403&p_k=1&p_t=270470&fbclid=IwAR1t47tSBRb6l8_HBv5OYaRBb4UOoXQ7lnlnv1DGMOVqpKiZWdfJ5JtK9gQ

 

2020-03-31 Po šiandieninio Seimo plenarinio posėdžio: apgailestauju, kad dėl opozicijos tyčinių manipuliacijų buvo sužlugdytas mano pateiktas geras ir realiai įgyvendinamas pasiūlymas dėl nuo 50 iki 100 proc. priedų medikams, dirbantiems su ypatingai sunkiomis infekcijomis. Nelieka nieko kito, kaip registruoti naują.

 

2020-03-31 Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Astos Kubilienės pranešimas: pavojingomis sąlygomis dirbantiems medikams – 50–100 proc. dydžio priedai

https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35403&p_k=1&p_t=270421&fbclid=IwAR31ZhqjSKDciLrACND2CEwp6exI7AXCjJnnMPoAdTnEgVFkDHuGbKSn4hI

 

2020-03-30 Mūsų valstybei susiduriant su ekstremala situacija, privalome įstatymu užtikrinti socialines garantijas ir deramą vienodą atlygį medikams, dirbantiems pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose. Šiandien registravau Lietuvos Respublikos žmogaus užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, kad sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams nuo karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo mėnesio pradžios ki karantino galiojimo mėnesio pabaigos (tam laikui, kai jie rganizuoja ir teikia sveikatos priežiūros paslaugas ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis sergantiems pacientams ar vykdo epidemijų profilaktikos priemones ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose) būtų skirti nuo 50 iki 100 procentų jų pasoviosios darbo užokesčio dalies dydžio priedai, kurie (įskaitant ir nuo jo darbdavio mokamus mokesčius) būtų apmokami Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.

Didžiuojamės Lietuvos sveikatos sistemos specialistais, kurie deda visas pastangas, kad būtų išsaugotos žmonių gyvybės. Turbūt, niekam nekyla abejonių, kad medikams, dirbantiems pirmosiose šio daugeliui nematomo karo linijose, privalo būti užtikrintos deramos socialinės garantijos. Deja, jau ir viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad šiuo metu įsivyravo skirtinga praktika dėl atlygio savo gyvybe rizikuojantiems sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams: vieni specialistai dirba už savo pastovų darbo užmokestį, o kitiems yra numatomi atlyginimo dydžio priedai (daugiau apie tai - https://www.lrytas.lt/verslas/rinkos-pulsas/2020/03/30/news/del-koronaviruso-savo-logotipus-pakeite-audi-ir-mcdonald-s-siuncia-zinia-14256534/). Dėkoju kolegoms: Dariui Kaminskui, Laimutei Matkevičienei, Antanui Vinkui, Kęstučiui Bartkevičiui, Algimantui Kirkučiui už šio projekto palaikymą ir pritarimą.

https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1154566/koronavirusas-vienas-motyvacija-skirtinga-kokio-atlygio-sulauks-covid-19-epicentre-atsidure-medikai?fbclid=IwAR06ztDQxh4lO8OurVOzzsTZxyDaaSFDGepN_O01S7sMteWWwCIffFM1d_c

 

2020-03-28 Tauta tikrai atsirinks savo didvyrius!

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/orlaivis-su-didziule-siunta-is-kinijos-jau-kaune.d?id=83908403

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/orlaivis-su-didziule-siunta-is-kinijos-jau-kaune.d?id=83908403

 

2020-03-10 Dar kartą apie savanorystę.

Penktadienį dalyvavau Vyriausybėje vykusiame programos Kurk Lietuvai naujausių projektų rezultatų pristatymo renginyje. Buvau sužavėta jaunų žmonių motyvacija, profesine kompetencija, rengiant ir įgyvendinant „socialinius receptus“ jautriose visuomenės gyvenimo srityse. Džiaugiuosi, galėjusi savo patarimais ir įžvalgomis prisidėti prie vieno iš jų, susijusių su vyresnio amžiaus žmonių psichikos sveikatos stiprinimu. Mano dėmesį taip pat patraukė „socialinis receptas, skatinantis viešojo sektoriaus darbuotojų savanoriavimą.

Audronės Ivanauskienės nuotr.

Man asmeniškai yra labai svarbi ir artima savanorystės idėja. Vienos iš mano neseniai įregistruotų įstatymo pataisų tikslas – įteisinti gydytojų savanoriškos ir neatlyginamos medicinos praktikos galimybę, teikiant kompleksinę paliatyviąją pagalbą. Ši Medicinos praktikos įstatymo pataisa parengta atsižvelgiant į augantį paliatyvios slaugos poreikį, demografines visuomenės tendencijas bei kitų Europos šalių gerąją patirtį. Apie savanorystę hospisuose ir visuomenės įtraukimą į šią veiklą be kita ko kalbėsime ir gegužės mėnesį mano rengiamoje konferencijoje „Hospisai Lietuvoje: paliatyviosios slaugos iššūkiai ir problemos 2020 m.“

O dabar apie praktinę savanorystę.

Manau, jog svarbiausia, kad žmonės norėtų ir galėtų padėti vieni kitiems, rastų tam laiko. Todėl noriu paskatinti ir Jus. Juk savanoriauti galima įvairiose srityse. Svarbu žengti pirmąjį žingsnį. Tikiu, kad gyvenimą Lietuvoje galime kurti geresnį ir gražesnį.

 (nuotr. iš A. Kubilienės asmeninio albumo, savanorystė Pal. Kunigo Mykolo Sopočkos hospisas Vilniuje, Rasų g. 4).

 
 

2020-03-05 Laikome dar vieną egzaminą – gebėjimą dirbti komandoje, suvokti būtinus komandinio darbo ypatumus ir išlikti ramiems ekstremalių pokyčių sąlygomis. Šiuo metu (esant ekstremaliai situacijai) labai norisi, kad kiekviena politikų žinutė, nesvarbu su kuo ji susijusi – net ir su atsistatydinimu – neštų teisingą žinią. Ambicijas palikime nuošalyje.

Dezinfekcinis skystis yra labai svarbus ir aš tikiuosi, kad jau kitą savaitę jo tikrai turėsime, bet nepamirškime, kad teisingo ir pakankamo rankų plovimo (muilas, šiltas vanduo, trukmė) negalėsime atsisakyti net ir atsiradus dezinfekciniams skysčiams parduotuvių lentynose. Išlieka ir kitos rekomendacijos. Komunikacija, o ir tarpusavio komunikacija, – vieni svarbiausių ekstremalios situacijos suvaldymo įrankių. Dabar ypač reikalingi savikritiški ir drąsūs sprendimai.  

Arno Strumilos / 15min nuotrauka

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/premjero-patarejas-s-malinauskas-atsistatydino-56-1285634

2020-03-04 Jei remsimės principu ,,yra geri dalykai arba patirtis", svarstau, ko gali mus išmokyti koronavirusas:)?
Pirma – atskirti tai, kas svarbiausia, sveikata – prioritetas;
Antra – kad objektyvi informacija ir rekomendacijų paisymas – atsakomybė ir už save, ir už kitus;
Trečia – gebėjimo įvertinti situaciją ir nepasiduoti panikai;
Ketvirta – visuomenės higieną pakelti į aukštesnį lygmenį.
Ar kada pagalvojote apie tai? Šiandien dalyvavau alfa.lt laidoje „Alfa taškas“, kurią vedė žurnalistas Rimvydas Paleckis. Kviečiu pasiklausyti.

https://www.alfa.lt/straipsnis/50413503/a-kubiliene-koronaviruso-atvejis-siauliuose-parode-kad-valstybe-pasiruose-gerai?fbclid=IwAR0iOa_30CJgCPYBGx93KwGfXkuTN947aQQB7KVimzz9iLgrN1s_uLSZOHI

Dmitrijaus Radlinsko nuotr.

 

2020-02-28 Šiąnakt Lietuvoje registruotas pirmas koronaviruso atvejis. Šis atvejis parodo, kad Vyriausybės, Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kitų atsakingų institucijų veiksmai buvo teisingi ir savalaikiai. Rekomendacijos jau buvo parengtos ir jos suveikė: grįžusi iš komandiruotės Veronoje moteris pati izoliavosi, o pajutusi pirmuosius simptomus, kaip ir nurodoma rekomendacijose, kreipėsi ne į šeimos gydytoją, o į greitąją pagalbą.

Visi turime dirbti savo darbus. Atsižvelgiant į esamą situaciją, sušauktas Seimo Sveikatos reikalų komiteto neeilinis posėdis. Jame vienas klausimas – parlamentinė kontrolė – atsakingų institucijų ir tarnybų pasirengimas reaguoti į koronaviruso (COVID-19) grėsmę. Tiek Vyriausybė, tiek Sveikatos apsaugos ministerija bei kitos institucijos puikiai laiko egzaminą. Šiandien egzaminą kartu laiko ir verslas, ir politikai ir kiekvienas iš mūsų. Tik nuo mūsų visų priklauso ar virusas toliau plis, ar plis panika. Turime jausti atsakomybę ir būti sąmoningi, sekti situaciją ir laikytis Ekstremalių situacijų operacijų centro (ESOC), kuriam vadovauja SAM ministras Aurelijus Veryga, rekomendacijų. Kviečiu saugoti save, savo kolegas ir artimuosius, laikytis profilaktinių priemonių, neskleisti gandų bei panikos.

2020-02-26 Mano iniciatyva Seime įvyko LVŽS skyrių atstovų susitikimas, į kurį susirinko bendražygiai iš visos Lietuvos. Tai mano bendraminčiai regionuose, kuriems papasakojau apie nuveiktus darbus, tarėmės, ką dar galėtume padaryti.

Dėkoju visiems dalyvavusiems už išsakytas nuomones, pasidalintas įžvalgas, už bendrystę. AČIŪ Kalvarijos, Jonavos, Ukmergės, Vilniaus ir Kauno, o taip pat Panevėžio, Zarasų, Lazdijų rajonų atstovams: Baranauskui Algimantui, Biziulevičiui Kiprui, Gaidamavičiui Gediminui, Gasiui Arvydui, Ivaškevičiui Raimondui, Kardokui Antanui, Kinduriui Gintautui, Kuliešienei Vitalijai, Kurauskienei Jurgitai, Lekerauskienei Nijolei, Lukoševičienei Aldonai, Makovskai Kristinai, Mizerui Renatui, Pivoraui Romui, Rūtelioniui Beniui, Stašioniui Gintarui, Šinkūnienei Neringai, Škarnulienei Kristinai, Urbanavičienei Jolantai, Valantinienei Renatai, Venslovienei Renatai, Valentukevičiui Antanui, Renatui Mizerui.

Audronės Ivanauskienės nuotr.

2020-02-26 SEIMO SVEIKATOS REIKALŲ KOMITETO PIRMININKĖ ASTA KUBILIENĖ RAGINA VYRIAUSYBĘ NEDELSIANT APSISPRĘSTI DĖL EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS PASKELBIMO

2020 m. vasario 26 d. pranešimas žiniasklaidai

Kaip politikė ir kaip medikė raginu Vyriausybę nedelsiant apsispręsti dėl ekstremaliosios situacijos paskelbimo Lietuvoje valstybės lygiu. Akivaizdu, kad iki šiol mobilizuotų sveikatos apsaugos sistemos institucijų pastangų nebepakanka – virusas per daug priartėjo prie Lietuvos. Tai pripažįsta ne tik Sveikatos apsaugos ministerija, inicijavusi Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos pasitarimą bei skatinanti imtis papildomų prevencinių priemonių, tuo neabejoja ir medikų bendruomenė, kuriai greičiausiai jau netrukus teks sutelkti visas savo žinias ir pasaulinę patirtį gydant šiuo virusu užsikrėtusius mūsų tautiečius. Stebina, kad iki šiol nėra atšauktos vasario 28 d. Žalgirio arenoje numatytos Kauno „Žalgirio“ ir Milano „AX Armani Exchange“ varžybos.

Kviečiu Vyriausybę įvertinti, kokioje rimtoje situacijoje šiandien esame, ir imtis visų priemonių, kurios gali padėti apsaugoti Lietuvos žmones – jų sveikatą ir gyvybę – nuo galimo pavojingo COVID-19 protrūkio Lietuvoje.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Kubilienė

Olgos Posaškovos nuotr.

2020-02-20 PERSKAIČIAU STRAIPSNĮ.

Aš taip pat dalyvavau konferencijoje Seime, kurioje diskutavome apie Greitosios medicinos pagalbos (GMP) pertvarką (žiūrėti Fb). Joje dalyvavo ir Lietuvos Medikų Sąjūdžio (LMS) vadovės pavaduotoja Jurgita Sejonienė.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas (o ir Seimo nariai) nuolat gauna raštus, kuriuose LMS nepritaria įvairiems įstatymo projektams, geriausiu atveju siūlo dar N metų „padiskutuoti“, o organizacijos, nepatenkintos būsima pertvarka, jau tradiciškai žino, kad čia ras pritarimą. Kartais susidaro įspūdis, kad kai kurios gydytojų, pacientų, šeimų, tėvų ar kitos organizacijos ne tiek gina savo atstovaujamuosius bei jų interesus, kiek padeda tam tikrai politinei jėgai (ir net yra jos rinkiminiuose sąrašuose) arba savo organizacijų rėmėjams.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/a-veryga-neramina-mediku-bendruomenes-poziuris-i-pokycius-tai-niekur-neveda-56-1278408?fbclid=IwAR2uOs3GQQM1yj-hal62qXr6GO8PmVK1hBUzBSX_vfKyXCCcKt9s1QJrgnw&copied

Be kita ko, ir apie tai diskutavome š. m. sausio 30 dieną Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) organizuotoje apskritojo stalo diskusijoje „Antikorupcinė aplinka Lietuvos sveikatos apsaugos sektoriuje: iššūkiai ir ateitis“ (žiūrėti Fb). Pasidžiaugę mažėjančiais korupcijos mastais sveikatos apsaugos sistemoje, kalbėjome ir apie ryškėjančias naujas tendencijos, t. y., įvairių organizacijų identifikavimą.

Ir dar: vasario 5 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija apskrito stalo diskusijoje (žiūrėti Fb), kurioje kartu su įvairių valstybės institucijų atstovais kalbėjomės apie anoniminius pranešėjus, informacijos konfidencialumą ir pranešėjų apsaugą bei mobingą, LMS vadovė Živilė Gudlevičienė labai piktinosi jau keturis dešimtmečius Klaipėdos Universitetinėje Ligoninėje (KUL) dirbančiu vadovu. Nesusilaikiau ir paklausiau: „Tai kodėl LMS visaip priešinasi įstatymo pataisoms dėl kadencijų?“ Rišlaus atsakymo neišgirdau.

Ar tai nėra tam tikros opozicinės politinės jėgos satelitas?

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/a-veryga-neramina-mediku-bendruomenes-poziuris-i-pokycius-tai-niekur-neveda-56-1278408?fbclid=IwAR2uOs3GQQM1yj-hal62qXr6GO8PmVK1hBUzBSX_vfKyXCCcKt9s1QJrgnw

2020-02-19 APIE SAVANORYSTĘ

Pirmas žingsnis.

Šiandien mano registruota Medicinos praktikos įstatymo pataisa (pagaliau baigėme!) siūloma įteisinti  gydytojų savanorystę  asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kurios teikia kompleksinę paliatyviąją pagalbą. Projektas inicijuotas atsižvelgiant į augantį paliatyvios slaugos poreikį bei demografines visuomenės tendencijas, kurios reikalauja ne tik didesnių valstybės investicijų, bet ir teisinio reglamentavimo, siekiant atverti galimybę gydytojams savanoriauti hospisuose. Nors iki šiol tokia veikla Lietuvoje nebuvo reglamentuota, pasaulyje ši praktika labai populiari. Džiaugiuosi, kad ji beldžiasi ir pas mus. Socialiai jautrūs medikai nori dalį savo laiko skirti tokiai veiklai. Pagarba jiems. Tai pirmas žingsnis apskritai, kalbant apie medikų savanorystės įteisinimą.

Antras žingsnis.
 
Šiandien įvyko susitikimas dėl odontologinės pagalbos teikimo savanorystės pagrindais – tai jau kitas žingsnis, praplečiantis savanorystės pagrindais teikiamų medicinos pagalbos paslaugų spektrą. Sutarėme, kad pradžiai bus parengtas sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos​ Įsakymo projektas (kokybiški teisės aktai negimsta paspaudus vieną mygtuką),  kuriame būtų tiksliai nustatyta odontologinių paslaugų, teikiamų už įstaigos ribų savanorystės pagrindais, apimtis.

Audronės Ivanauskienės nuotr.

Dėkoju pasitarimo dalyviams už įžvalgas: Rasai Kiudytei – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos​ vyr. patarėjai, Vilmai Srogei – Sveikatos apsaugos ministro patarėjai, Norai Ribokienei – Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie SAM​... (VASPVT) direktorei, Dariui Giruckui – VASPVT Teisės ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėjui, Eglei Vindašiūtei-Narbutei – gydytojai odontologei, Vytautei Pečiulienei – VU​ MF Odontologijos instituto direktorei, Justinai Jurevičiūtei – Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko patarėjai.

 

2020-02-18 Šiandien dalyvavau tarptautinėje konferencijoje „Inkstų transplantacijos iššūkiai praėjus 50 metų“.  Vasario 18 d. sukanka lygiai 50 metų, kai buvo atlikta pirmoji inksto persodinimo operacija Lietuvoje. Buvo įdomu klausytis Lietuvos ir užsienio ekspertų pranešimų apie naujausius darbus, tendencijas, iššūkius, Latvijos ir Estijos patirtį.

Daug metų dirbau šioje srityje, vadovavau profesionaliam ir šiam darbui nuoširdžiai pasišventusiam Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM (NTB) kolektyvui, su kuriuo teko kurti Lietuvos donorystės ir transplantacijos sistemą nuo pat pradžių, todėl man labai svarbu, kad tai, kas buvo padaryta, būtų išsaugota ir augtų toliau. Tačiau svarbiausia ašis čia – pacientas ir donoriniai organai. Džiaugiuosi, kad toliau puoselėjamas tarptautinis bendradarbiavimas tiek keičiantis organais, tiek klinikinėje srityje. Šiandien galime pasidžiaugti, kad recipientų, laukiančių inkstų, eilės sutrumpėjusios. Manau, tai yra ir recipientų laukimo lapo nuolatinės aktyvios revizijos bei sėkmingų transplantacijų dėka. Ir tikrai turiu vilties, kad 2016-ųjų metų (paliekant darbą NTB) pasiektas 21 donoras vienam milijonui gyventojų vėl greitai bus pasiektas ir viršytas.

Nuoširdžiausia padėka ir didžiausi linkėjimai visiems visiems dirbantiems donorystės ir transplantacijos srityje.

Audronės Ivanauskienės nuotr.

Taip pat dėkoju VUL Santaros klinikos generaliniam direktoriui prof. dr. (HP) Feliksui Jankevičiui, LR Prezidento patarėjai Irenai Segalovičienei, sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų generaliniam direktoriui Renaldui Jurkeviciui, VUL Santaros klinikų direktorei medicinai Daliai Aleknienei, NTB direktoriui Artūrui Bagotyriui, Lietuvos Asociacijos Gyvastis prezidentei Aušrai Degutytei, VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovui ir Vilniaus universiteto / Vilnius University Medicinos fakulteto prof. Mariui Miglinui, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prof. Arūnei Ingai Bumblytei.

   

2020-02-16

 

2020-02-12 Šiandien pasirodė NACIONALINIO TRANSLIUOTOJO LRT (!?) straipsnis skambiu pavadinimu „LRT tyrimas. Verygos rankose – pusė milijardo, bet sunkūs ligoniai toliau girdi mirties nuosprendį“. Bandau surasti, kas čia naujo ir kas „ištirta“. Nerandu. Viskas seniai žinoma ir aišku. Net ir tradiciškai su farmacijos industrijos prieskoniu...: „Imkit vaistus, duokit pinigus ir nesiderėkit“. Iš kur tas prieskonis?😀

Taip, iš tiesų, šių metų PSDF biudžete numatytas didelis rezervas, tačiau reikia pažymėti, kad šios lėšos iš sveikatos sistemos niekur nedingsta. Jos bus panaudotos tiek sveikatos paslaugų apmokėjimui, tiek vaistų kompensavimui pagal PSDF biudžeto rezervo panaudojimo taisykles. Inovatyvių vaistų prieinamumo klausima keliami ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES valstybėse, net ir labai išsivysčiusiose. Daugelio ES valstybių narių išlaidos sveikatos priežiūrai auga, o vaistai sudaro vieną didžiausių sveikatos priežiūros ilaidų dalį. Ypač dėl inovatyvių vaistų įvedimo į rinką, piliečių senėjimo ir jo sąlygoto poliligotumo. Todėl ES valstybės narės, nuolat ir nuosekliai įgyvendindamos vaistų politiką, stengiasi racionaliai naudoti valstybės biudžeto lėšas bei kontroliuoti išlaidas.

LRT Tyrimų skyriaus nuotr.

Iš tiesų, tiek Lietuvoje, tiek kitose ES valstybėse siekiant suvaldyti išlaidas vistams ir atitinkmai didinti galimybes, kad į rinką patektų daugiau inovatyvių vaistų, daug dėmesio skiriama ir generinių vaistų skatinimo politikai. Žinoma, visada norisi greičiau, daugiau, kad Lietuvos piliečiams būtų prieinami patys geriausi ir efektyviausi vaistai, tačiau iškart kompensuoti absoliučiai visų pasaulyje naujai sukuriamų vaistų neturi galimybių net ir pačios turtingiausios šalys. Formuodami valstybės biudžetą, privalome laikytis ir fiskalinės drausmės įstatymo.

Manau, kad SAM (ministras Aurelijus Veryga) ir Vyriausybė padarys viską, kad žmonėms inovatyvūs vaistai taptų kuo labiau prieinamesni.

Šiuo metu yra sudaryta darbo grupė kovai su sunkiomis ligomis, kuri aptars naujus būdus ir taisykles, kaip pagerinti esamą situaciją, kad rezerviniame sąraše esantys vaistai kaip galima greičiau atsidurtų kompensuojamų vaistų sąraše.

https://www.lrt.lt/naujienos/lrt-tyrimai/5/1141873/lrt-tyrimas-verygos-rankose-puse-milijardo-bet-sunkus-ligoniai-toliu-girdi-mirties-nuosprendi

 

2020-02-12 Vakar DELFI TV​ Dėmesio centre kartu su žurnalistu Edmundu Jakilaičiu, ekonomikos ir inovacijų viceministru Mriumi Skuodži, Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidente Evalda Šiškauskiene, Palangos meru Šarūnu Vaitkumi, Neringos meru Dariumi Jasaičiu diskutavome alkoholio liberalizavimo klausimais. Manau, kad šią „netikėtą“ diskusiją įžieb mano Fb. Ačiū, kad domitės😊.
Diskusijoje oponuojant labai svarbūs yra ARGUMENTAI.

Oponentų „ARGUMENTAI“:
- grįžtame į sovietmetį (manau, kad atvirkščiai – sovietmečiu buvo geriama daug ir visur);
- visi neš alkoholį į paplūdimius maišais😄 (neprauss nuo alkoholio žmogus tikrai to nedarys, jam nėra poreikio);
- lygiuojamės į Bangladešą, Afganistaną, Iraną, Somalį irtaną (manipuliacija, tose šalyse visiškai uždraustas alkoholis);
- labai išaugs šešėlinė alkoholio prekyba (tokios pačios spėlionės, kaip ir prieš išimant alkoholį iš prekybos degalinėse)

Oresto Gurevičiaus nuotr./ Delfi

Na, ir mano ARGUMENTAI:
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro 2019 metų spalio 28 d. atsiųstame laiške, pasirašytame regiono direktoriaus dr. Piroska Östlin, be kita ko, rašoma: „Leiskite man nuoširdžiai Jus pasveikinti ir padėkoti už Lietuvos Vyriausybės pastangas stiprinti žalingo alkoholio vartojimo mažinimo politiką Jūsų šalyje (...) Lietuva priėmė efektyviausią alkoho
Po laidos dar diskutavome, kad tai ir vertybių klausimas, todėl suglumau išgirdusi: „Ar jūs mums norite primesti savo vebes?“
Visada galvojau, kad sveik – neginčijama vertybė VISIEMS.

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/sveikatos-reikalu-komiteto-pirmininke-alkoholio-vartojimas-papludimyje-vertybiu-klausimas.d?id=83511515&fbclid=IwAR1H7icoanbcB-keC1rCYw2kLOBTJlqlj7xJLnuAz2yFPCyBC4oB4T40

 

2020-02-10 Apie skirtingus požiūs į turistus ir turizmą

Šiandien LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ diskutavome apie vis naujai atsirandančias iniciatyvas liberaloti alkoholio rinką. Šias iniciatyvas aktyviai palaiko ir „stumia“ Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė, Palangos meras Šarūnas Vaitkus, ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis, nors Vyriausybės programoje (o už ją balsavo didelė dauguma Lietuvos žmonių) vienas pagrindinių darbų – mnti alkoholiartojimą.

Ir visai nesvarbu, kad vienas euras, „nusėdęs“ į alkoholio pardavėjų kišen „minusuoja“ penkis-šešis eurus iš valstybės (mūsų visų mokesčių mokėtojų pinigų). Tai gydymas, nedarbingumas, autoįvyk ir t. t. Iš laidos pašnekovų išgirdau ir beviltišką „argumentą“, kad turistai iš mūsų juoksis ir pas mus nebevažiuos🙂.
 

Skirtingos savivaldybės – skirtingi požiūriai, skirtingos vystymosi kryptys

Penktadienį (2020-02-07) dalyvavau Druskininkuose vykusioje konferencijoje „Kuai ir kurortinis gydymas: šiandienos aktualijos ir rytojaus siekiai“, kurioje aptarėme Lietuvos kurortų veiklą lydinčius iššūkius, turizmo vystymo kurortuose bei natūraliųjų gamtinių išteklių panaudojimo gerąją praą, diskutavomeortologijos, sveikatinimo ir kt. klausimais. Bįvards trys pagrindinės problemos:
– kurortų įstatymo nebuvimas;
– šios srities mokslinių tyrimų nebuvimas;
– didelis „šešėlis“ apgyvendinimo sektoriuje.
 

Konferencijoje pranešimus skaitė ir savo įžvalgomis dalinosi Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas, Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų prezidentas, AB „Eglės sanatorija“ generalinis direktorius Artūras Salda, Advokatų kontoros „WALLESS Burgienė, Rečiūnas ir partneriai“ teisininkė Guoda Šileikytė, Lietuvos kurortų asociacijos viceprezidentas, Zarasų raj. Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, „Swedbank“ vyresnysis ekonomistas Vytenis Šimkus, LSMU reabilitacijos klinikos doc. Dr. Lina Varžaitytė, Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ vadoDalius Morkvėnas. Buvo aptariami kurortų statuso klausimai, šiandieninių sveikatinimo sektoriaus iššūkių teisinispektai, turizmo ir sveikatinimo rinkos tendencijos bei perspektyvos, kurortologinių tyrimų svarba reabilitacijai ir sveikatinimui, etc.

Man kartu su Ričardu Malinausku, Vyteniu Povilu Andriukaičiu, Aurelijumi Veryga, Arvydu Balčiumenaldu Čiužu teko dalyvauti konferencijos metu sioje panelinėje diskusijoje. Renginį vedė ir diskusiją moderavo Aurimas Perednis.

 

2020-02-25  Ilgus dešimtmečius klestėjusį mobingą medicinos įstaigose įveikti nebus lengva. Tą rodo šiandien susiklosčiusi situacija. Po to, kai ši Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė ėmėsi konkrečių veiksmų ir įdiegė pasitikėjimo liniją, skirtą psichologinio smurto atvejams, sulaukė nemažai pranešimų. Ėmus detaliau aiškintis situaciją Kalipėdos Universitetinėje Ligoninėje (KUL), įstaigosvadovas kreipėsi į teisėsaugą, o teisėsauga savo ruožtu pareikalavo iš SAM pateikti visą informaciją apie mobingą pranešusį asmenį (anonimą). Iškilo pranešėjo apsaugos problema. Kaip padaryti, kad medikai dėl to nenukentėtų?

Tuo tikslu ir buvo surengta vakar SAM vykusi apskrito stalo diskusija, kurioje kartu su įvairių valstybės institucijų atstovais kalbėjomės apie anoniminius pranešėjus, informacijos konfidencialumą ir pranešėjų apsaugą. Jame dalyvavo gausus SAM specialistų būrys, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos Respublikos prokuratūros, Lietuvos policijos, "Transparency International" Lietuvos skyriaus atstovai, duomenų apsaugos specialistai.

Diskutavome:
- Ar visose srityse taikomų prak pasekmės pranešėjams yra vienodos?
- Ar nėanipuliuojama visuomenės teisine nekompetencija?
- Ar teisė nėra pernelyg nutolusi nuo visuomenės?
- Kada teisinė praktika gali būti vertinama kaip teisinga?
- Kaip socialinė evoliucija siejasi su teisės normų kaita?
- Kas vyksta, kai teisės normos nebeatitinka socialinių vertybių (keičiamos teisės normos ar socialinės vertybės)?
- Ar mes esame istorinio pokyčio dalyviai?

Manau, kad anonnių pranešėjų apsauga privalo būti užtikrinta. Sutarta dėl tolimesnių bendrų veiksmų. Ačiū viceministrei Linai Jaruševičienei už puikų moderavimą.

2020-02-03 Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) išleido jau trečią sveikos gyvensenoecialistų laidą! Jų Lietuvoje jau apie šešiasdešimt! Dalyvavau iškilmingame LSMU Senatoėdyje, kuris buvo skirtas šio universiteto absolventų bakalauro ir magistro diplomų įteikimo šventei paminėti. Jam pirmininkavo Senato pirmininkas prof. Rimantas Benetis. Bakalauro ir magistro diplomai buvo įteikti Sveikatinimo ir reabilitacijos, Gyvensenos medicinos studijų programos, Slaugos studijų, Maisto mokslo bei kitiems absntams. Šie jauni žmonės darbuosis pačioje svarbiausioje srityje – sveikatos apsaugoje. Linkiu jiems sėkmės ir ištvermės būsimuose darbuose, supratimo ir palaikymo. Didžiulė padėka tėveliams, kurie rūpinosi, rėmė ir skatiniekti savo svajonės, mokslo aukštumų. Nuodi padėka dėstytojams, kurie, tikiu, ne tik parengė šiuos žmones profesinei veiklai, bet ir suteikė žinių apie minkštąsias kompetencijas, kurios ypač svarbios šiandieniniame pasaulyje dirbant komandoje, sprendžiant iškilusias problemas. Lyderystė, etika, vadyba, emocinis intelektas ir pan. gia tik aktyviai veikiant.

 

/div>

Mieli absolventai, nesustokite. Jūsųofesija neleidžia stovėtietoje. Būkite pasiryžę savo profesinių žinių gilinimui, kompetencijų tobulinimui, būkite visuomet atviri ir nebijokite pokyčių, nes jie yra mūsų gyvenimo variklis.

2020-01-30 Šiandien dalyvavau Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) organizuotoje apskritojo stalo diskusijoje „Antikorupcinė aplinka Lietuvos sveikatos apsaugos sektoriuje: iššūkiai ir ateitis“. Kaip kalbėjo joje dalyvavęs Kauno Medicinos Universiteto Klinikų (KMUK) direktorius prof. Renaldas Jurkevičius, „moderni vadyba sako, kad pergales reikia švęsti“. Ir tikrai, šiandien turime ką švęsti. Korupcijos mastai sveikatos apsaugos sistemoje mažėjaspan>

Diskutuota apie korupcijos priežastis ir „receptus“, kaip keisesamą situaciją. Manau, kad čia svarbūs keli dalykai. Greitai besikeičiančioje mūsų aplinkoje ir ypač sveikatos apsaugos sistemoje atsiranda poreikis reglamentuoti medicinos srities mecenatystę, sutvarkyti medikų kvalifikacijos kėlimo finansavimą ir pan.

Kitas labai svarbus dalykas, manau, yra lyderystė. Jei Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir šis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga yra akivaizdūs lyderiai, tai vėlgi labai pasigendu universitetų lyderystės, juk nuo jų priklauso, kokie žmonės ateis rytoj į sveikatos apsaugos sistemą. Dar liūdniau – prieš kelis metus girdėjome vieno VU lyderio (?) pasisakymus, kad reikia didinti medikams atlyginimus ir tada jie nebeims kyšių (?!)

htps://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/gydytojai-siulo-komprmisasuomenei-mainais-i-didesni-finansavima-isipareigos-neimtisiu.d?id=76416981

Antikorupcijos, o kartu ir paciento bei mediko santykių klausimas, manau, nuolat turėtų būti įvairių medikų profesinių susivienijimų ir organizacijų susitikimų darbotvarkėse. Kalbėjome ir apie įvairių organizacijų identifikavimą. Kartais susidaro įspūdis, kad įvairios organizacijos, atstovaujančios gydytojus, pacientus, šeimas, tėvus ar kt, ne tiek gina savo atstovaujamuosius bei jų interesus, kiek atstovauja tam tikrai politinei jėgai ir net yra jos rinkiminiuose sąrašuose arba „padeda“ savo organizacijų rėmėjams.

Kaip parodė STT atliktas korumpuotumo vertnimo tyrimas, su SAM (kaip institucija) susidūrė ir vertina neigiamai tik 0,5 proc. gyventojų, o nesusidūrė ir vertina neigiamai net 71 proc. apklaustųjų. Tyrime nurodoma, kad inormacijos apie korupciją šaltiniai (2001-2019) – TV laidos (71 proc.) ir internetinė žiniasklaida (24 proc.).

 

Darosi akivaizdu, kad korupcijos suvokimo kaitą formuoja ir nurodyti šaltiniai. Jiems tenka didelė atsakomybė. Ar jie visada patikimi?

 

Susitikime buvo malonu padiskutuoti s STT specialistais – direktoriumi Žydrunu Bartkui, direktoriaus pavaduotoju Egidijumi Rdzevičumi, Analitinės antikorupcinės žvalgybos valdybos strateginės analizės skyriaus viršininke Margarita Švedkauskiene, Korupcijos prevencijos valdybos viršininke Rūta Kaziliūnaite, LR Prezidento patarėju Dariumi Kuliešiumi, Premjero patarėju Skirmantu Malinausku, VUL Santaros klinikų vadovu prof. Feliksu Jankevičiumi, KMUK vadovu prof. Renaldu Jurkevičiumi, Klaipėdos Universitetinės Ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoju medicinai Virgilijumi Vanagu, POLA prieš vėžį atstovėmis Giedre Vinikiene ir Neringa Čekiene, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentu Kęstučiu Štaru, Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovu Vygantu Sudariu, "Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovu Sergejumi Muravjovu, sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, viceministre Kristina Garuoliene, kolega iš Seimo Antikorupcijos komisijos Ričardu Juška, SAM Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Egle Tamošiūiene.

 

2020-01-30 Vis labiau artėjant naujiems Seimo rinkimams (o jie jau šį rudenį), sukrunta, kaip kad įprasta, galinga visuomenės nuomonės formavimo industrija (nors nuosekliai dirbo ir visus šios Seimo kadencijos metus), plačiu frontu besiskverbianti per žiniasklaidą, socialinius tinklus, besistengdama, kad pasklistos „antys“ (suprask „tikroji tiesa“) galiausiai taptų kiekvieno „savastimi“, kuri pagal aukščiausią marketingo pilotažą toliau sklistų „iš lūpų į lūpas“😄. Tam pasitelkiamos įvairios formos, gerai atidirbtos manipuliacinės technikos, į darbą metamos didžiulės pajėgos, skiriami milžiniškiinigai... Puolimo frontas – beribis. Realiausias taikinys – kritinio vertinimo stokojanti ir savo nuomonės neturinti (todėl sunkiai apsisprendžianti) visuomenės dalis. Šį procesą yra taikliai apibūdinęs kunigas Ričardas Doveika, sakydamas, kad „šiandien į tai, kad paverstų žmones žaliava, minia, mase, investuojamaabai daug“. Kaip rodo praktika, visai nesunku žmones įtikinti, kad tai, kas „balta“ – iš tiesų yra „juoda“...

Ar nesame tapę ta „žaliava“? Kviečiu paskaityti –

https://www.delfi.ltews/ringas/politics/giedrius-surplys-valstybe-valdo-klounai-kodel-gereja-gyvenimas.d?id=83390143&fbclid=IAR3pfRkT3m0DrR7cuvvQGk6rHss_02VUSN3jnOpErw2mqvXsutI98BVAlU

2020-01-27 Būdama Seimo Sveikatos reikalų komiteto bei laikinosios Seimo grupės „Už žmogaus gyvybę ir sveikatą nuo pradėjimo iki natūralios mirties“ pirmininke, labai džiaugiuosi ir palaikau projektą, skatinantį vyresnio amžiaus žmonių psichikos ir fizinės sveikatos gerinimą.

Šiandien susitikau su programos "Kurk Lietuvai" vadovėmis – psichologėmis Elena Gaudiešiūte, Nik Norvilaite, Karolna Zakarauskaite. Šių jaunų, energingų specialisčiųvykdomo pojekto tikslas – gerinti vyresnio amžiaus žmonių psichikos sveikatą. Didžiausia projekto dalis – „socialinis receptas“ – tai priemonė mažinanti vienišumą ir skatinanti socialinį aktyvumą, šeimos gydytojo iniciatyva įtraukiant vyresnio amžiaus žmones į įvairias bendruomenės veiklas. Toks „socialinis receptas“ sėkmingai veikia Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose, Singapūre, Suomijoje ir kitose šalyse.

Jungtinės Karalystės pavyzdys rodo ne tik padidėjusį dalyvių socialinį aktyvumą, psichinę ir fizinę gerovę, pagerėjusią dalyvių nuomonę apie savo sveikatą, sumažėjusį nerimo lygį, bet ir teigiamą poveikį savanorius priimančioms institucijoms bei ekonominę naudą sveikatos sektoriui (sumažėjusį apsilankymų pas šeimos gydytojus skaičių, sumažėjusį siuntimų pas antrinio lygio specialistus skaičių). Lietuvoje pilotinis projektas bus vykdomas Vilniaus mieste, Klaipėdos ir Akmenės rajonuose. Jo metu bus rengiamas detalesnis aprašas, kuris bus įtrauktas į visuomenės sveikatos biurų veiklas 2021 metais.

Susitikimo metu ne tik diskutavome apie šį projektą, bet ir kalbėjomės apie tai, kodėl taip atsitinka, kad vyresni žmonės jaučiasi vieniši, net ir tie, kurie turi užaugusius vaikus. Dalis jų, kaip tasyklė, gyvena užsienyje ir jais rūpinasi „nuotoliniu“ būdu, kai kurie, net ir gyvendami Lietuvoje, neturi laiko savo tėvams. Mano giliu įsitikinimu, vaikai PRIVALO (apie tai mes mažai kalbame) rūpintis savo senais tėvais, kaip tėvai PRIVALO (apie tai mes daug kalbam) rūpintis savo augačiais vaiais. Juk pasaulyje yra šalių, kaip kad Meksika ir kt., kurise pagyvenusių žmonių vienišumo problemos tiesiog nėra.

Šios problemos mes neišspręsime, jeigu „gydysime tik ligos pasekmes. Reikia šalinti prieastį. Tai kas gi negerai su mumis vyksta?

Audronės Ivanauskienės nuotr.

2020-01-23 Šiandien įvyko Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos sudarytos darbo grupės „Asmens sveikatos priežiūros specialistų psichikos sveikatos būklei stiprinti“ eilinis susitikimas. Šios grupės paskirtis – parengti veiksmų planą dėl asmens sveikatos priežiūros specialistų psichikos sveikatos būklės stiprinimo ir psichoemocinio klimato asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ) gerinimo, kuriame būtų numatyti teisės aktų pakeitimai, rekomendacijos ir kitos priemonės, skirtos ASPĮ bei kitoms įstaigoms. Tai jau, berods, ketvirtas ar penktas susitikimas. Šį kartą aptartos problemos ir ieškota sprendimų, kaip universitetuose ir kolegijose, rengiančiose sveikatos apsaugos specialistus, gerinti psichoemocinį klimatą studijų metu, stiprinti būsimų medikų psichikos sveikatos būklę, bei jų psichologinį pasirengimą praktiniam darbui.

Išrinktas naujas Vilniaus universiteto (VU) rektorius, todėl atsiranda viltis, kad čia daug kas keisis ir kad bus atnaujinti santykiai su visuomene, su Vyriausybe, kad nbebus slepiamasi už „autonomijos“, kad atsiras bendradarbiavimas. Labai norisi tikėti, kad naujo rektoriaus Rimvydo Petrausko pastangų dėka atsinaujins VU Medicinos fakultetas ir pagaliau įgis lyderystę greitai besikeičiančioje sveikatos apsaugos sistemoje, kad bus pasirašytas anksčiau du krtus jau siūlytas „Memorandumas dėl sveikatos priežiūros specialistų planavimo ir ruošimo iki 2028 m.“, peržiūrėtos mokymo programos...

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/svietimas/tapes-vu-rektoriumi-r-petrauskas-sieks-itikinti-salies-vadovs-de-prioritetu-mokslui-233-1264734?fbclid=IwAR3GWTWFMCQAiqvzTnzszyvlB-kgCTthsK3XxuwFhK7bG6QkC_7bwJmDhWg

15min Žygimanto Gedvilos nuotr.

2020-01-15 Šiandien Seime vykusioje konfrencijoje „Greitoji medicinos pagalba: dabartis ir perspektyva" kartu su Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvos profesinės sąjungos "Solidaruas", Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Greitosios medicinos pagalbos (GMP) bei Lietuvos Medikų Sąjūdžio atstovais aptarėme daugybę aktualių klausimų (GMP darbuotojų darbo krūvius ir darbo sąlygas, socialines garantijas, kvalifikacijos kėlimą, nuolat patiriamus psichoemocinius ir fizinius krūvius, etc.) ir ieškojome tinkamų sprendimų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pristatė numatomos GMP pertvarkos strategiją, kuri paremta sėkmingai veikiančiu Latvijos modelu ir galėtų spręsti iškilusias problemas.

   
 

Ši siūloma GMP sisteminė pertvarka buvo pristatyta savivaldybėms, tačiau (oi, kaip netikėta🤨) sulaukė k pusės savivaldybių palaikymo... Taigi, bus sistemiškai pertvkP ar nebus – labai priklauso nuo pačių GMP darbuotojų organizacijų. Labai reikia jų palaiky ir bendradarbiavimo.

Dėkoju už korektišką, argumentuotą ir įdoą diskusiją Kristinai Krupavičienei, Jolantai Keburienei, Aurejui Verygai, Eglutei Kklienei, Tadeuš Rodz, Andriui Ploniui, Robertai Barisnevičienei, Loretai Jaskelavičiūtei, Vaivai Jankienei ir kt.

 
strong>  

Audronės Ivanauskienės nuotr.

 

2020-01-14 Pagaliau po daugybės metų... priimtas Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymas. Pagaliau ši sritis bus reglamentuota. Džiaugisi, kad ši veikla, kuri pagrįsta ir įrodyta moksliniais tyrimais, bus valstybės licencijuojama, nustatytos privalomos teikimo sąlygos ir šios veiklos galimos apimtys, asmenų, susijusių su šia veikla, teisės, pareigos bei atsakomybės. Nuo šiol visi norintys teikti papildomos ir alternatyvios medicinos paslaugas, turės įsigyti licenciją. Visa kita, kas nėra pagrįsta mokslu – nėra šio įstatymo objektas. Įvairios mistinės „paslaugos“ nebegalės vadintis medicina.

2020-01-13 Šiandien, kaip Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, dalyvavau Seimo komitetų, komisijų ir minisrijų atstovų susitikime su 1991 m. sausio 11-13 d. vykdytos SSRS agresijos ir po to buvusių įvykių metu žuvusiųjų Nepriklausomybės gynėjų artimaisiais ir nukentėjusiais (Sausio 13-osios brolijos, Sausio 13-osios nukentėjusiųjų draugijos, Sausio 13-osios žuvusiųjų artimųjų draugijos "Bičiulystė" nariais). Diskutavome rūpimais socialinės apsaugos, teisiniais bei sveikos priežiūros klausimais.

Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną, 8.00 val. 1991 m. žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimas Seime ir visoje Lietuvoje bus pagerbtas visuotine pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“. Visuose languose 10 minučių bus uždegamos žvakutės, simbolizuojančiogyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.

 
 

Audronės Ivanauskienės nuotr.
Kviečiu prisijungti.

 

2020-01-07 Dalinuosi dar vienu koneč praėjuų metų dbu, apikurį daneinforvau.

Po įvykusios apskrito stalo diskusijos „Apie mediko klaidos kultūros pokyčius“ parengta Rezoliucija. Atsižvelgiant į gerąją užsienio šalių praktiką, Sveikatos apsaugos ministerijos prašoma parengti pavyzdinį aprašą, skirtą sveikatos priežiūros įstaigoms dėl klaidos medicinos praktikoje atpažinimo, ištyrimo, analizės ir prevencijos

Sveikatos priežiūros įstaigų prašoma parengti prevencinę galimos netyčinės klaidos prielaidų aptikimo sistemą.

Lietuvos aukštojo mokslo įstaoms, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Seimo priimtą vadinamąjį „žalos be kaltės“ modelį (pereinant nuo „gynybinės medicinos“ prie aviacijoje taikomo modelio, kai kiekviena klaida analizuojama, kad daugiau nepasikartotų), siūloma atitinkamai papildyti medicinos darbuotojų rengimo ir kvalifikacijos kėlimo programas, siekiant eliminuoti netyčinės klaidos slėpimo praktiką.

Dar kartą dėkoju už įžvalgas savo kolegoms Seimo nariams, medikams, gydymo įstaigų vadovams, gydytojų bei pacientų organizacijų atstovams, psichologams, žurnalistams.

2020-01-05 Sekmadienį praleidau kartusu VšĮ Lietuvos katalikių moterų sąjungos vaikų ir jaunimo paramos centro auklėtiniais. Daug džiugių akimirkų visiems suteikė nuotaikingas naujametinis renginys „Trijų karalių belaukiant“, kuris vyko Vilniaus įgulos karininkų ramovėje.

 
   

Kalėdų laikotarpiu vaikams ypač reikalingas dėmesys, meilė ir namų šiluma, kurios šiems įvairių gyvenimo negandų ištiktiems ir krizių paliestiems mažiesiems piliečiams taip trūksta. O svarbiausia, kad jie neprarastų tikėjimo žmonių gerumu ir kad tas gerumas ilgam išliktų jų širdelėse. Vienas didžiausių Kalėdų stebuklų buvo pačių centro auklėtinių pasirodymas. Su kokiu užsidegimu jie dainavo, šoko, vaidino! Šventės dalyvius džiugino Artūro Noviko Džiazo mokyklos ansambliai, Kalėdų Senelio pokštai ir dovanos bei kalėdinės vaišės. Paramos centro misija – suteikti įvirių šeimyninių kriių bei nelaimių paliestiems vaikams ir paaugliams namų jaukumą, saugumą, ugdyti ir auklėti jus krikščioniška dvasia, išmokyti vieniems kitus gerbti ir mylėti bei paruošti juos savarankiškam gyvenimui.

 

Nuoširdžią padėką reiškiu Lietuvos katalikių moterų sąjungai, jos globojamo vaikų ir jaunimo paramos centro direktorei Almai Šiaudinienei ir šio centro darbuotojams, globėjams ir savanoriams, atliekantiems šį atsakingą ir pasiaukojamą darbą. Turime stengtis, kad kiekvienas vaikas būtų laimingas, mylimas ir socialiai saugus.

Šiltų, jaukių ir dosnių 2020-ųjų!

Audronės Ivanauskienės nuotr.