Necessary cookies

On

Statistics cookies

OnOff

A
A
A
For disabled
Members of the Seimas




Jonas Gudauskas
Seimas 2020-2024
Member of the Seimas from 11/13/2020
Nominated by: Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai
Elected: By list
Contacts Contacts
Room: I-410
Tel: +370 5 209 6707
Position Position
|
Biography Biography

Committees of the Seimas

11/19/2020Committee on Rural Affairs, Member

Commissions of the Seimas

11/24/2020Commission for Youth and Sport Affairs, Member
06/17/2022Petitions Commission, Member
11/24/2020 - 03/09/2021Commission for the Cause of Freedom and the National Historical Memory, Member

Political groups of the Seimas

12/15/2020Homeland Union-Lithuanian Christian Democrat Political Group, Deputy Chair
11/13/2020 - 12/14/2020Homeland Union-Lithuanian Christian Democrat Political Group, Member

Parliamentary groups

09/28/2021 Group for Inter-Parliamentary Relations with Georgia, Member
11/25/2021 Group for Inter-Parliamentary Relations with Oman, Member
09/28/2021 Group for Inter-Parliamentary Relations with the Republic of Moldova, Member
09/28/2021 Group for Inter-Parliamentary Relations with Ukraine, Member
09/28/2021 Group for Inter-Parliamentary Relations with Uzbekistan, Member
04/02/2021 Parliamentary Group of Friends of Lithuania Minor, Member
12/07/2023 Provisional Group for Cooperation with the Ateitis Federation (Federation for the Future), Member
12/08/2020 Provisional Group for Supporting the Lithuanian Armed Forces and the Lithuanian Riflemen’s Union, Deputy Head
12/23/2020 Provisional Group "For the Family", Member
03/29/2022 Provisional Group of Former Mayors, Member
01/07/2021 Provisional Group of Friends of Tauragė Region, Member
12/08/2020 Provisional Group of Friends of the Lithuanian Coast, Member
12/11/2020 Provisional Group of Samogitians, Member
05/11/2021 Provisional Group ‘Parliamentary Platform for the De-occupation of Crimea’, Member
05/25/2021 Provisional Group ‘ŽŪA Alumniʼ of Graduates of the Vytautas Magnus University, Member
03/30/2021 Provisional Prayer Group, Member
No data found
No data found

 

Date of birth

21 October 1970

Place of birth

Šiauduva, Šilalė District, Lithuania

 

 

Education

 

2012

Master’s in Public Administration, Kaunas University of Technology

2001

Bachelor’s in Economics, University of Agriculture (currently Vytautas Magnus University Agriculture Academy)

1992

Technician, Electrical Engineer,  Kaunas Higher School of Food Industry (currently Kaunas University of Applied Sciences)

1989

Laukuvos Secondary School (currently Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazija (upper secondary school))

 

 

Work experience

 

2019–2020

Executive Secretary, Homeland Union – Lithuanian Christian Democrats

2011–2019

Mayor, Šilalė District Municipality

2009–2011

Director, Šilalė District Municipality Administration

2007–2009

Deputy Mayor, Šilalė District Municipality

2003–2007

Director, private company UAB Šilalės šilumos tinklai

1995–2003

Senior Specialist, Šilalė District Municipality Administration

 

 

Political career

 

 

Member, Homeland Union – Lithuanian Christian Democrats

2019

Member, Presidium, Homeland Union – Lithuanian Christian Democrats

2009

Chair, Šilalė Division, Homeland Union – Lithuanian Christian Democrats

2009

Member, Council, Homeland Union – Lithuanian Christian Democrats

2000–2020

Member, Municipal Council, Šilalė District  

Since 1993

Member, Homeland Union – Lithuanian Christian Democratic Party

 

 

Activities within organisations

 

Member, Lithuanian Riflemen’s Union (since 2018).

 

 

Miscellaneous

 

Hobbies: sport, travel

Languages: Russian and German

 

 

Family

 

Wife Zita, sons Mantas, Modestas and Tadas

 

Seat at plenary chamber Seat at plenary chamber