Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Privačios detektyvinės veiklos įstatymo projektas grąžintas tobulinti iniciatoriams

2013 m. kovo 19 d. pranešimas VIR

 

Seimas bendru sutarimu pritarė Teisės ir teisėtvarkos komiteto siūlymui grąžinti iniciatoriams tobulinti Privačios detektyvinės veiklos įstatymo projektą (Nr. XIP-4305), kuriuo buvo siūloma nustatyti privačios detektyvinės veiklos teisinius pagrindus, principus, tikslus, šios veiklos organizavimo ir vykdymo ypatumus, asmenų, kurie verčiasi privačia detektyvine veikla, teises, pareigas ir atsakomybę, taip pat reglamentuoti privačios detektyvinės veiklos priežiūrą.

Kaip teigiama Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadoje, dėl privačios detektyvinės veiklos specifikos ją vykdant gali būti sudarytos sąlygos pažeisti žmogaus teises ir laisves, ypač teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą. „Projekte nėra aiškiai nustatytos privačios detektyvinės veiklos ribos, privačios detektyvinės veiklos reguliavimas neišsamus ir fragmentiškas, stokojama konkrečių privataus detektyvo teisių realizavimą ir jam nustatytų pareigų užtikrinimą detalizuojančių nuostatų. Kadangi privataus detektyvo veikla, atsižvelgiant į šios veiklos specifiką, yra susijusi su galimu žmogaus teisių ir laisvių, ypač su konstitucinės teisės į privataus gyvenimo neliečiamumą, ribojimu, šie aspektai turi būti išsamiau reglamentuojami projekte“, – teigiama komiteto išvadoje.

Komitetas taip pat pabrėžė, kad ypatingą dėmesį reiktų skirti aiškaus šiuo projektu reglamentuojamos detektyvinės veiklos bei ikiteisminio tyrimo ir kriminalinės žvalgybos veiklos santykio nustatymui. „Neleistina, kad privati detektyvinė veikla dubliuotų ikiteisminius ir/ar kriminalinės žvalgybos tyrimus, jiems kliudytų. Privataus detektyvo teisės atliekant tyrimus neturėtų būti platesnės nei baudžiamojo proceso dalyvių teisės, nes priešingu atveju valstybėje būtų nustatytos dvejopos galimai nusikalstamų veikų tyrimo procedūros – „valstybinė“ ir „privati“, – tvirtinama Seimo komiteto išvadoje.

Projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad jam įgyvendinti papildomų valstybės biudžeto lėšų nereikės, tačiau, komiteto nuomone, įstatymo projekto įgyvendinimas pareikalaus papildomų valstybės biudžeto lėšų (privačių detektyvų veiklos licencijavimui, taip pat veiklos priežiūros funkcijoms atlikti, kitoms nuostatoms įgyvendinti).

Privačios detektyvinės veiklos įstatymo projektą parengė 2011 m. spalio 28 d. Seimo valdybos sprendimu Nr. SV-S-1355 sudaryta darbo grupė.

 

Rimas Rudaitis,

Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6132, el. p. [email protected])


  Siųsti el. paštuSpausdinti