2013 m. birželio 18 d. pranešimas VIR
Seimo narė Virginija Baltraitienė (darbo grupės vadovė) parlamentui pristatė Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso koncepcijos patvirtinimo“ projektą (Nr. XIIP-634), kuriuo siekiama kodifikuoti rinkimų ir kitus su rinkimais susijusius įstatymus bei įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimus.
Pasak V. Baltraitienės, į Kodeksą įeitų Prezidento, Europos Parlamento, Savivaldybių tarybų, Seimo rinkimų įstatymai, Vyriausioji rinkimų komisijos ir Politinių kampanijų finansavimo ir kontrolės įstatymai. Kodeksu bus siekiama nustatyti Respublikos Prezidento, Seimo narių, savivaldybių tarybų narių, Lietuvos atstovų į Europos Parlamentą rinkimo tvarką; nustatyti Vyriausiosios rinkimų komisijos ir kitų rinkimų komisijų teisinę padėtį, uždavinius, įgaliojimus, veiklos principus, jos sudarymo, darbo organizavimo tvarką ir finansavimą; užtikrinti politinių kampanijų demokratiškumą, finansavimo teisėtumą, skaidrumą ir viešumą, reglamentuoti politinių kampanijų finansavimo tvarką ir finansavimo kontrolę.
Atsižvelgiant į tai, kad 2014 m. gegužės–birželio mėn. vyks Respublikos Prezidento rinkimai ir rinkimai į Europos Parlamentą, o 2015 m. kovo mėn. turės būti išrinkti savivaldybių tarybų nariai, Rinkimų kodekso projektą planuojama rengti etapais.
Pranešėja tvirtino, kad šių metų rudenį planuojama Seimui pateikti Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo, Prezidento rinkimų įstatymo, Rinkimų į Europos Parlamentą įstatymo bei Politinių partijų (organizacijų) įstatymų projektus, 2014 m. pirmojoje pusėje – Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo projektą, iki 2015 m. – Seimo rinkimų įstatymo projektą.
Pristatydama svarbiausius pakeitimus, darbo grupės vadovė V. Baltraitienė akcentavo, kad pagal siūlomą koncepciją Savivaldybių tarybų ir Europos Parlamento rinkimuose galėtų dalyvauti ne tik politinės partijos, bet ir visuomeniniai rinkimų komitetai, sudaryti iš ne mažiau kaip 15 rinkėjų. Tarp naujovių Europos Parlamento rinkimuose ir siūloma perleidžiamo balso sistema. „Kiekvienas rinkėjas turi teisę balsuoti už tris asmenis. Tie asmenys gali būti skirtingų politinių partijų, ar visuomeninio komiteto, gali būti vienos partijos trys skirtingi, – aiškindama naują sistemą kalbėjo V. Baltraitienė. – Žmogui surinkus pakankamą kiekį balsų, kad būtų išrinktas, jo likę balsai yra atiduodami toliau esančiame tame sąraše. <...> Ir pagal tai, kurie surenka daugiausia balsų, tie patenka į Europos Parlamentą“.
Pagal pristatytą koncepcijos projektą taip pat siūloma tobulinti Vyriausiosios rinkimų komisijos formavimą, reikalavimus nariams, numatoma atskirti Politinių partijų finansavimo ir kontrolės įstatymą nuo Politinių kampanijų finansavimo ir kontrolės įstatymo ir į Kodeksą įtraukti tik Politinių kampanijų finansavimo ir kontrolės įstatymą.
Po pristatymo už teisės akto pakeitimus balsavo 42 Seimo nariai, prieš – 4, susilaikė 21 parlamentaras. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete. Seimo posėdyje projektą numatoma svarstyti III (rudens) sesijoje.
Seimo valdyba vasario 6 d. sudarė darbo grupę Rinkimų kodekso projektui parengti. Darbo grupės vadovė – Seimo narė Virginija Baltraitienė. Darbo grupė Rinkimų kodekso projektą turi parengti iki 2015 m. kovo 10 d.
Rimas Rudaitis,
Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6132, el. p. [email protected])