Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Respublikos Prezidentės siūlymui tikslinti Teismų įstatymą po pateikimo pritarta

2013 m. rugsėjo 17 d. pranešimas VIR

(iš plenarinio posėdžio)

 

Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė Seimui pristatė Teismų įstatymo 86, 113 ir 122 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-899.

Įstatymo projektu numatoma pakeisti Teisėjų garbės teismo sudėtį, į ją įtraukiant visuomenės atstovus ir tokiu būdu derinant teismų savivaldos principą su visuomenės dalyvavimu. Numatoma, kad Teisėjų garbės teismą sudarys devyni nariai, iš kurių penki būtų teisėjai ir keturi nepriekaištingos reputacijos visuomenės atstovai. Teisėjų garbės teismo narių, jo pirmininko ir pavaduotojo rinkimus būtų pavedama vykdyti Teisėjų tarybai, kuri nustatytų ir kandidatų į Teisėjų garbės teismą iškėlimo ir jų rinkimų tvarką.

„Šiandien galiojanti praktika rodo, kad nepriklausomų visuomenės atstovų – mokslininkų, psichologų, žurnalistų, nevyriausybinių organizacijų atstovų teismų savivaldos institucijų veikloje yra teigiamas reiškinys. Prezidentės vertinimu, teismų sistema turi būti atvira ir skaidri tiek ir nagrinėjant bylas, tiek ir sprendžiant su teisėjų atsakomybe, jų elgesio vertinimu susijusius klausimus ir  visuomenė, pati galėdama dalyvauti vertinant teisėjų elgesį ir skiriant nuobaudas, bus tikra, kad Teisėjų garbės teisme priimami sprendimai yra objektyvūs ir teisingi“, – sakė R. Svetikaitė.

Teikiamu projektu taip pat siūloma įtvirtinti, kad Teisėjų garbės teismo narys, kuris sprendimo priėmimo metu laikytųsi kitos nuomonės, turėtų teisę ją išdėstyti raštu, kuri būtų pridedama prie bylos ir kartu su sprendimu paskelbiama atskiroje Nacionalinės teismų administracijos interneto tinklalapio skiltyje.

Pataisomis siūloma spręsti praktikoje dažnai iškylančią Teisėjų garbės teismo kvorumo problemą, dėl ko būna vilkinamas drausmės bylų nagrinėjimas. Numatoma, kad Teisėjų garbės teismo posėdis  būtų teisėtas, jeigu jame dalyvautų ne mažiau kaip penki, o ne septyni Teisėjų garbės teismo nariai, iš kurių bent du būtų ne teisėjai.

Teikiamu projektu taip pat siūloma išplėsti subjektų, galinčių skųsti Teisėjų garbės teismo sprendimą, ratas, šią teisę suteikiant ir Teisėjų etikos ir drausmės komisijai bei teismų administracinę veiklą vykdantiems subjektams.

Respublikos Prezidentės teikiamam Teismų įstatymo pataisų projektui po pateikimo pritarta bendru sutarimu. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Numatoma svarstymo Seimo posėdyje data – lapkričio 28 d.

 

Saulė Eglė Trembo,

Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5)  239 6203, el. p. [email protected])


  Siųsti el. paštuSpausdinti