Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Priimtos Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisos

2013 m. lapkričio 12 d. pranešimas VIR

(iš plenarinio posėdžio)

 

Seimas priėmė Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIP-968(2), patikslindamas kai kuriuos Vyriausiosios rinkimų komisijos uždavinius ir įgaliojimus. Priimtomis pataisomis taip pat nustatytas nepriekaištingos reputacijos reikalavimas Vyriausiosios rinkimų komisijos nariams; pakeistas Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymo terminas; padidintas pareigūnų, siūlančių kandidatūras į komisijos narius, skaičius.

Įstatyme atsisakyta burtų traukimo procedūros tvirtinant komisijos sudėtį – vietoje to įtvirtintas slaptas balsavimas. Taip pat nustatyta, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdžius gali stebėti ir visuomeninių rinkimų komitetų atstovai; įtvirtinta, kad Vyriausios rinkimų komisijos veiklos ataskaita Seimui teikiama po kiekvienų rinkimų. Komisija informaciją apie rinkimus ir referendumus, jų rezultatus, rinkimuose dalyvavusius kandidatus turės skelbti nuolat.

Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatyme įtvirtinta, kad asmuo nebus laikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu pripažintas padaręs nusikalstamą veiką ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą; yra atleistas iš skiriamų arba renkamų pareigų dėl priesaikos ar pasižadėjimo sulaužymo, pareigūno vardo pažeminimo ir nuo atleidimo iš pareigų dienos arba sprendimo panaikinti mandatą nepraėjo treji metai.

Vyriausioji rinkimų komisija bus sudaroma po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų; be Teisingumo ministro ir Lietuvos teisininkų draugijos į komisijos sudėtį kandidatūras teiks Respublikos Prezidentas. Nepakitusi lieka nuostata, kad partijos (koalicijos), gavusios Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje, nuo vieno šio daugiamandatėje rinkimų apygardoje iškeltų kandidatų sąrašo (jungtinio sąrašo) turi teisę iki Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymo pasiūlyti į ją po vieną atstovą.

Visais atvejais asmenų, paskirtų į Vyriausiąją rinkimų komisiją iš teisingumo ministro, Respublikos Prezidento ir Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų kandidatūrų, turi būti ne mažiau kaip politinių partijų (koalicijų) pasiūlytų Vyriausiosios rinkimų komisijos narių.

Po kiekvienų rinkimų praėjus ne mažiau kaip 120 dienų nuo galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo komisijos pirmininkas Seimui teiks Vyriausiosios rinkimų komisijos veiklos ataskaitą.

Pataisos priimtos už balsavus 71, nei vienam nebuvus prieš, susilaikius 4 Seimo nariams.

 

Saulė Eglė Trembo,

Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5)  239 6203, el. p. [email protected])

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti