Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Priimtos pataisomis išplėstas Seimo kontrolierių veiklos tikslas

2013 m. gruodžio 3 d. pranešimas VIR

(iš plenarinio posėdžio)

 

Seimas patikslino Seimo kontrolierių įstatymo 3 ir 19 straipsnius (įstatymo projektas Nr. XIIP-433(2), išplėsdamas Seimo kontrolierių veiklos tikslą. Tokiam sprendimui pritarė 72, susilaikė 1 Seimo narys.

Įstatyme įtvirtinta, kad Seimo kontrolieriai vykdys nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.

Nustatyta, kad prevencijos tikslais Seimo kontrolieriai nuolat lankysis laisvės apribojimo vietose: pataisos įstaigose, areštinėse, psichiatrijos įstaigose, užkrečiamųjų ligų gydymo įstaigose, globos namuose, pasienio kontrolės punktuose, Užsieniečių registracijos centre, kitose laisvės apribojimo vietose.

Vykdydami nacionalinę kankinimų prevenciją, Seimo kontrolieriai turės teisę: nuolat tikrinti, kaip laisvės apribojimo vietose elgiamasi su asmenimis, kurių laisvė apribota; gauti visą informaciją apie elgesį su asmenimis, kurių laisvė apribota, apie jų laikymo sąlygas, taip pat apie tokių asmenų skaičių, apie laisvės apribojimo vietų skaičių ir jų buvimo vietą; patekti į visas laisvės apribojimo vietas ir visas jose esančias patalpas, susipažinti su jų įrengimu ir infrastruktūra; apklausti be liudininkų asmenis, kurių laisvė apribota, taip pat bet kokius kitus asmenis, kurie galėtų suteikti reikiamos informacijos; pasirinkti, kokias laisvės apribojimo vietas aplankyti ir kokius asmenis apklausti; laisvės apribojimo vietų patikrinimus atlikti kartu su pasirinktais ekspertais; teikti atitinkamoms valdžios įstaigoms siūlymus (rekomendacijas), kaip pagerinti elgesį su asmenimis, kurių laisvė apribota, šių asmenų laikymo sąlygas, taip pat kaip užkirsti kelią kankinimui ir kitokiam žiauriam, nežmoniškam ar žeminančiam elgesiui ar baudimui; teikti išvadas dėl galiojančių teisės aktų ir teisės aktų projektų.

Įstatyme įtvirtinta, kad jokia valdžios įstaiga ar pareigūnas negalės nurodyti taikyti, patys taikyti, leisti taikyti ar toleruoti kokių nors nuobaudų asmeniui ar organizacijai, kuri Seimo kontrolieriams pateikė kokios nors informacijos, susijusios su nacionalinės prevencijos institucijos funkcijų vykdymu.

Kompetentingos institucijos privalės išnagrinėti Seimo kontrolierių siūlymus (rekomendacijas), konsultuotis su Seimo kontrolieriais dėl siūlymų (rekomendacijų) galimų įgyvendinimo priemonių ir informuoti Seimo kontrolierius apie jų pateiktų siūlymų (rekomendacijų) įgyvendinimo rezultatus.

Įstatymas įsigalioja Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvaus protokolo įsigaliojimo Lietuvos Respublikai dieną.

Kartu Seimas, 73 parlamentarams vieningai balsavus už, ratifikavo ir 2002 m. gruodžio 18 d. Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje priimtą Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą (įstatymo projektas Nr. XIIP-451(2). Šis įstatymas įsigalioja 2014 m. sausio 1 d.

 

 

Saulė Eglė Trembo,

Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5)  239 6203, el. p. [email protected])

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti