2011 m. vasario 3 d. pranešimas VIR
Vasario 2 d. Seimo tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės pirmininkas Edmundas Pupinis susitiko su Kazachstano Respublikos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Lietuvoje Galymžanu Koišybajevu (Galymzhan Koishybayev).
Susitikimo metu ambasadorius supažindino su susidariusia politine situacija, kuomet piliečių iniciatyvinė grupė siekiant įgyvendinti jų iškeltą idėją - dabartinio prezidento Nursultano Nazarbajevo kadenciją pratęsti iki 2020 metų - dėl referendumo šiuo klausimu rengimo surinko apie 5 mln. parašų. Nors tokiai įdėjai nepritarė pats prezidentas, tačiau, atsižvelgiant į tai, kad siūlymą dėl kadencijos pratęsimo palaikė Kazachstano parlamentas, Prezidentas kreipėsi į Konstitucinę Tarybą dėl šio siūlymo atitikimo Konstitucijai. Konstitucinė Taryba sausio 31 d. tuo priėmė sprendimą ir nustatė, kad siūloma pataisa prieštarautų Konstitucijai.
Ambasadorius informavo, kad Kazachstano prezidentas palankiai įvertino Konstitucinės Tarybos nuomonę, tačiau atsižvelgdamas į visuomenės nuomonę ir kilusias politines diskusijas, pats pasiūlė surengti išankstinius prezidento rinkimus.
Seimo tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės pirmininkas E.Pupinis pažymėjo, kad sprendimas atsisakyti referendumo, kuriuo norėta siūlyti dabartinio prezidento kadenciją pratęsti iki 2020 metų, ir paties prezidento siūlymas surengti išankstinius prezidento rinkimus, parodo, kad Kazachstanas pasiryžęs eiti demokratijos plėtros keliu. Metų pradžioje inicijuotas referendumas galėjo tapti blogu pavyzdžiu aplinkinėms Azijos valstybėms. E.Pupinis taip pat pasidomėjo opozicinių partijų bei ne kazachų kilmės piliečių galimybės kelti savo kandidatus.
Kazachstano ambasadorius informavo, kad šiuo metu bent dvi opozicinės partijos paskelbė, kad kels savo kandidatus, tačiau kol nepaskelbta išankstinių prezidento rinkimų data nėra aišku, kiek bus užregistruota kandidatų. Dėl ne kazachų kilmės piliečių, ambasadorius pažymėjo, kad Kazachstano Konstitucijoje yra įtvirtintos nuostatos, jog Kazachstano prezidentu gali būti tik Kazachstane gimęs pilietis, gyvenantis šalyje ne mažiau nei 15 metų ir mokantis kazachų kalbą. Didžiausia kliūtis, pasak ambasadoriaus, yra kazachų kalbos mokėjimas.
Seimo tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės pirmininkas E.Pupinis padėkojo ambasadoriui už išsamią informaciją ir pažymėjo, kad Lietuva tiki, jog Kazachstanas ir toliau bus tam tikras regiono stabilumo garantas.
Susitikimo metu buvo aptartos tolimesnio bendradarbiavimo perspektyvos ir darbai. Taip pat buvo pasidžiaugta tolimesniu mūsų šalių bendradarbiavimu Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos plotmėje.
Kazachstano ambasadorius pakvietė Seimo tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės pirmininką vykti stebėti pavasarį vyksiančius išankstinius prezidento rinkimus, taip pat susitikti su Kazachstano Respublikos parlamentarais bei aptarti tolimesnį bendradarbiavimą tarpparlamentiniu lygmeniu.
Evaldas Zelenka,
Kaimo reikalų komiteto biuro patarėjas tel. 239 6951 el. p. [email protected]