2012 m. balandžio 16 d. pranešimas VIR
Taline vykusiame bendrame susitikime balandžio 12 d. Estijos Respublikos Parlamento Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Kalvi Kova, Latvijos Respublikos Seimo Ekonomikos, žemės ūkio, aplinkos ir regioninės politikos komiteto pirmininkas Vjačeslavs Dombrovskis ir Lietuvos Respublikos Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis pasirašė bendrą deklaraciją dėl Europos Sąjungos Bendros žemės ūkio politikos įgyvendinimo po 2013 m.
Deklaracijoje remiama BŽŪP reforma kaip patikimas būdas greičiau pasiekti ES žemės ūkio ir regioninės plėtros srityse užsibrėžtus tikslus, susijusius su maisto produktų gamyba, tiekimu, maisto sauga, tvariu gamtos išteklių valdymu, kovos su klimato kaita priemonėmis ir subalansuotu teritoriniu vystymu. Remiami ir Europos Komisijos veiksmai tiesioginių išmokų valstybėms narėms skirstymo suderinimo link, tačiau išreikštas susirūpinimas dėl šio proceso grafiko. Estija, Latvija ir Lietuva nesutinka su išmokų suvienodinimo greičiu, dėl kurio šių šalių ūkininkai keletą metų po 2013 m. atsidurtų nepalankesnėje padėtyje nei žemės ūkio gamintojai kitose valstybėse narėse.
Kaip teigia E.Pupinis, dokumente pažymima, kad žemės ūkio gamybos kaina ir gamybos sąnaudų kainos Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje beveik atitinka ES vidurkį, o nuo Baltijos šalių įstojimo į ES 2004 m. tiesioginės išmokos, pagrįstos istoriškai susiklosčiusiais referenciniais išmokų dydžiais, buvo žemiausios ES. „Todėl siekiant vienodesnių konkurencijos sąlygų visoms Europos Sąjungos šalims, būtinas kur kas spartesnis ir paramos visų ES šalių ūkininkams suvienodinimas“, – kalbėjo parlamentaras.
Estija, Latvija ir Lietuva kviečia vykdyti BŽŪP reformą, kuri garantuotų vienodas visų ES valstybių narių žemės ūkio gamintojų konkurencijos sąlygas, sąžiningą solidarumo principo traktavimą ir taikymą. Taip pat siūloma greičiau nei numatyta Europos Komisijos siūlomame grafike sulyginti tiesioginių mokėjimų dydį.
Deklaracija ES institucijas ragina užtikrinti, kad nuo 2014 m. sausio 1 d. Baltijos šalyse be pereinamojo laikotarpio būtų taikomi nauji tiesioginių išmokų skaičiavimo principai. Be to, kviečiama atsižvelgti į kol kas sudėtingesnę Baltijos valstybių žemės ūkio infrastruktūros būklę, didelį investicijų poreikį ir nemažinti finansavimo ypač toms valstybėms narėms, kuriose tiesioginių išmokų dydis žymiai mažesnis nei ES vidurkis.
Nuotraukoje:
Deklaracijos pasirašymo metu Lietuvos Respublikos Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis, Estijos Respublikos Parlamento Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Kalvi Kova, Latvijos Respublikos Seimo Ekonomikos, žemės ūkio, aplinkos ir regioninės politikos komiteto pirmininkas Vjačeslavs Dombrovskis (iš kairės į dešinę).
Kontaktams
Edmundas Pupinis
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas
Tel. (8 5) 239 6664