Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Lietuvai teks didelė atsakomybė pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai metu pasiruošti įgyvendinti naują Europos Sąjungos 2014–2020 metų biudžetą

2012 m. spalio 26 d. pranešimas VIR

 

Europos Komisija šią savaitę patvirtino 2013 metų darbo programą. Šioje programoje išdėstomi Europos Sąjungos (ES) tikslai septyniose pagrindinėse srityse. Prioritetą numatoma teikti ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui, itin daug dėmesio ketinama skirti teisės aktams, įgyvendinantiems daugiametį ES biudžetą.

Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo Petro Auštrevičiaus teigimu, Lietuvai teks didelė atsakomybė pirmininkavimo ES Tarybai metu pasiruošti įgyvendinti naują ES 2014–2020 metų biudžetą, ypač atsižvelgiant į tai, kad Europai reikia papildomų stimulų ekonomikos augimui ir tolesnių sprendimų didinant konkurencingumą. „Antra, manau, kad 2013 metų Europos Komisijos darbo programa ypač turi remtis darbo vietų kūrimo ir tolesnių ES veiklos reformų prioritetu“, – teigia Seimo narys.

Europos Komisija planuoja iki 2014 metų pateikti svarstyti apie 50 naujų teisės aktų projektų. Tarp naujų iniciatyvų – ekonominės ir pinigų sąjungos stiprinimas, ekonomikos augimas siekiant kurti darbo vietas, konkurencingumo didinimas pasitelkiant bendrąją rinką ir pramonės politiką, telekomunikacijų, energetikos ir transporto jungčių modernizavimas, Europos išteklių naudojimas siekiant didesnio konkurencingumo, saugios Europos kūrimas ir teisingumo stiprinimas įsteigiant Europos prokuratūrą, pilietybės stiprinimas Europos piliečių metais, Europos įtakos pasaulyje didinimas. Deryboms dėl daugelio teisės aktų turės vadovauti Lietuva, pirmininkaudama ES Tarybai 2013 metų antrąjį pusmetį.

Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo Vytenio Povilo Andriukaičio tvirtinimu, Europai atėjo lemtingas laikas ir ypač svarbu pagalvoti apie tai, kad reikia kviesti naują Europos Konventą ir diskutuoti apie glaudesnės ir labiau integruotos ES sukūrimą.

Pasak V. P. Andriukaičio, akivaizdu, kad ekonominės ir pinigų sąjungos efektyvumas, ekonomikos koordinavimas yra labai reikalingas. „Ypač svarbu pabrėžti, kad Europa kalba apie Europos reindustrializaciją, arba pramonės sugrąžinimą į Europą. Todėl iniciatyvos dėl įmonių sąnaudų, susijusių su PVM mažinimu, konkurencijos kliūčių šalinimu, privačios ir viešos partnerystės skatinimu mokslo ir kitose srityse, yra labai svarbios. Žinoma, be galo svarbu, kad akcentuojami energetikos, transporto, infrastruktūros, plačiajuosčio interneto tinklų sujungimai – tai numeris vienas. Šitą reikia daryti ir čia reikia sustiprinti Europos Komisijos galias, kad Europos Komisija pati galėtų tiesiogiai tuos projektus įgyvendinti, o ne nacionalinės valstybės, kurios labai vangiai tai daro ir vis nesusitaria. Graudus pavyzdys – Rail Baltica“, – sako parlamentaras. Jis taip pat pabrėžia ekonomikos augimo kuriant darbo vietas, išteklių naudojimo, atsinaujinančių šaltinių ir konkurencingumo didinimo, kovos su piktnaudžiavimu svarbą.

V. P. Andriukaitis įsitikinęs, kad Lietuvos pirmininkavimo metu apie tai bus galima itin aktyviai kalbėti.

 

Ryšių su visuomene skyrius (tel. 239 6132)


  Siųsti el. paštuSpausdinti