2010 m. vasario 25 d. pranešimas VIR
2010 m. vasario 18-19 dienomis Vienoje vyko ESBO Parlamentines Asamblėjos žiemos posėdžiai, kuriuose dalyvavo Seimo delegacijos nariai Vilija Aleknaitė Abramikienė ir Laimontas Dinius.
Vasario 19 d. pietų pertraukos metu vyko Rusijos Federacijos nuolatinės atstovybės prie ESBO organizuotas, į programą neįtrauktas renginys, kurio metu pristatyta apie dešimt įvairių pavadinimų knygų apie II Pasaulinio karo pradžią. Knygos išleistos Istorinės atminties ir Istorinės perspektyvos fondų lėšomis, tarp autorių yra ir liūdnai pagarsėjęs Aleksandras Djukovas. Knygos – revanšistinio turinio, jose menkinamas Baltijos šalių valstybingumas, juodinama Ukrainos ir Lenkijos istorinė praeitis. Knygų pristatyme dalyvavo NVS šalių atstovai, vėliau prie jų prisijungė ir ESBO PA Prezidentas Žuau Suarešas (Joao Soares) bei Generalinis sekretorius Spenseris Oliveris (Spencer Oliver).
Iš karto po renginio, per paskutiniąją Parlamentinės Asamblėjos uždarymo sesiją, pasisakė Lietuvos delegacijos vadovė V. Aleknaitė Abramikienė, minėtą renginį įvertinusi kaip netinkamą rengti ESBO Parlamentinės Asamblėjos metu. Lenkijos delegacijos vadovas Pavelas Poncyljušas (Paweł Poncyljusz) įvertino tai kaip bandymą perrašyti XX amžiaus istoriją, o Gruzijos delegacijos narys Georgis Kandelakis tokį Rusijos istorijos interpretavimą prilygino Holokausto neigimui.
V. Aleknaitės Abramikienės nuomone, tai – Rusijos bandymas atsirevanšuoti už Vilniaus metinėje sesijoje priimtą rezoliuciją „Padalintosios Europos suvienijimas: žmogaus teisių ir pilietinių laisvių apsauga 21-jame amžiuje ESBO regione“. Taip pat V. Aleknaitė Abramikienė atkreipia dėmesį, kad po renginio prie Lietuvos diplomatės priėjęs RF misijos prie ESBO atstovas, atsakingas už politinius klausimus, „įspėjo“, jog šiais metais yra minimos II Pasaulinio karo 65 metų metinės ir, kad panašių renginių bus daugiau.
Reaguodami į aptartus įvykius, šiandien savo laiškus Parlamentinės Asamblėjos Prezidentui išsiuntė Lenkijos ir Lietuvos delegacijų vadovai. V. Aleknaitės Abramikienės laiškas pridedamas.
Dėl išsamesnės informacijos prašome kreiptis
į Seimo narę V. Aleknaitę Abramikienę, tel. 8 698 42176
***
ESBO PA prezidentui Joao Soares
Cc Generaliniam sekretoriui Spencer Oliver
Gerbiamasis Prezidente,
Kartu su Jumis dirbdami organizacijoje, kuri jungia 56 valstybių parlamentarus, nuolatos patiriame nuomonių bei požiūrių skirtumus, kartais tapdami netgi aštrių diskusijų liudininkais. Vis dėlto nei parlamentarų nuomonės, nei valstybių narių požiūriai iki šiol neperžengdavo Helsinkio baigiamajame akte bei Paryžiaus chartijoje apibrėžtų ribų ir nepažeisdavo tų vertybių bei principų, kurie sudaro ESBO, kaip unikalaus politinio formato, pagrindą bei esmę. ESBO kaip organizacija iš tiesų paneigtų pati save, jei toleruotų bandymus neigti suverenią valstybių narių lygybę ir kitas prigimtines jų suverenitetui priklausančias teises.
Su apgailestavimu pažymime, jog 2010 m. vasario 19 d. Vienoje vykusio PA žiemos posėdžio pertraukos metu Rusijos federacijos delegacijos bei diplomatų organizuotas renginys įžūliai pasikėsino paneigti trijų Baltijos valstybių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos teisę į nepriklausomybę. Prisidengiant artėjančia II Pasaulinio karo pabaigos 65-ųjų metinių sukaktimi, ESBO PA nariams bei asamblėjos svečiams buvo dalinami neva “istoriniai” leidiniai, kuriuose neigiama Baltijos valstybių nepriklausomybė, atvirai šlovinamos sovietų vykdytos represijos Ukrainoje ir Baltijos valstybėse, o M.Gorbačiovo žingsnis paskelbiant Molotovo- Ribbentropo paktą ir jo slaptuosius protokolus neteisėtais “ab initio” vadinamas teisine ir politine perestroikos architekto klaida.
Vasario 19 d. ESBO PA patalpose vykęs renginys savo turiniu bei tikslais grubiai pažeidė ESBO kaip organizacijos veiklos turinį bei tikslus. Tai ypač stebina, kai prisimeni nuoseklias šios organizacijos pastangas 1990 – 1993 m.m. ginti ir įtvirtinti atkurtąją Baltijos valstybių nepriklausomybę, reikalaujant nedelsiant išvesti Sovietų okupacinę kariuomenę. Negi ESBO PA šiandien tapo tokia silpna, kad joje ima reikštis revanšistinės ir neoimperinės jos narių ambicijos?
Gerbiamasis Prezidente, šiandien kreipiamės į Jus, kaip į atsakingą ESBO PA vadovą. Mes suprantame, kad Jūs negalėjote iš anksto žinoti, jog renginyje, kurį Jūs pagerbėte savo dalyvavimu, bus dalijami okupacinio laikotarpio žemėlapiai, kuriuose Baltijos šalys nuspalvintos raudona Rusijos spalva. Jūs negalėjote iš anksto nuspėti rusų kalba parašytų ir planuojamų dalinti leidinių turinio.
Pabrėžiame, kad esame už atvirą ir konstruktyvų dialogą visais, tame tarpe ir skaudžiais istorijos klausimais, dialogą, pagrįstą abipuse pagarba bei pasitikėjimu. Mūsų Asamblėja yra priėmusi ne vieną svarbią rezoliuciją, kuriose valstybės raginamos atverti savo archyvus istorikams, skatina bendrų istorijos komisijų veiklą, ragina valstybes skirti reikiamą dėmesį istorijos mokymui bei jaunimo švietimui.
Skatintume Parlamentinę Asamblėją ir toliau tęsti savo veiklą šiose srityse, kad tragiški istorijos įvykiai nepasikartotų, ir valstybės nuosekliai laikytųsi Helsinkio baigiamojo akto ir Paryžiaus Chartijos principų.
Noriu priminti, kad sėkmingai praėjusi Vilniaus metinė sesija vyko vienai iš trijų Baltijos valstybių, Lietuvai, švenčiant savo valstybės vardo paminėjimo Kvedlinburgo analuose tūkstantmetį.
Su džiaugsmu Jums primename, jog laimingo sutapimo dėka būtent šiais, 2010 metais, Lietuva, Latvija ir Estija švenčia savo po penkių Sovietų okupacijos dešimtmečių atkurtos Nepriklausomybės 20 metų sukaktį. Todėl maloniai kviečiame būti mūsų svečiu Kovo 11 d. Vilniuje.
Su gilia pagarba,
Vilija Aleknaitė Abramikienė,
Lietuvos Respublikos Seimo delegacijos ESBO PA vadovė
.