Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seime atverta Lietuvos valstybingumo raidą liudijanti paroda „Vieningoje Europoje“

2013 m. liepos 4 d. pranešimas VIR

 

Šiandien Parlamento galerijoje Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai pradžios proga atverta paroda „Vieningoje Europoje“, kurioje pristatyti originalūs istoriniai dokumentai, knygos, nuotraukos ir kiti eksponatai, liudijantys Lietuvos sąsajas su Europa ir svarbiausius valstybės kūrimosi momentus – nuo Lietuvos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 1009 m. iki narystės Europos Sąjungoje 2004 m. Ekspoziciją pristatė Seimo Pirmininkas dr. Vydas Gedvilas ir Lietuvos istorijos instituto direktorius dr. Rimantas Miknys.

 

Parodą atvėrė Seimo Pirmininkas dr. Vydas Gedvilas ir Lietuvos istorijos instituto direktorius dr. Rimantas Miknys. Seimo kanceliarijos (aut. I. Šilenkova) nuotr.

 

Seimo Pirmininkas V. Gedvilas pabrėžė, kad pirmasis Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai – ne tik didžiulė atsakomybė, bet pirmiausia puiki galimybė prisistatyti, parodyti savo gebėjimus ir pasididžiuoti tuo, kuo galime būti įdomūs Europos šeimoje.

Parlamento vadovo teigimu, tai yra „išskirtinė ekspozicija, siunčianti žinią Europai, kad Lietuva nuo seno mezgė ir stiprino ryšius su Europa, plėtojo bendradarbiavimą įvairiose srityse. Padedant Lietuvos istorikams atrinkti unikalūs, itin didelę vertę tiek moksline, tiek pažintine prasmėmis turintys dokumentų originalai, knygos ir kiti eksponatai, kuriuos pirmininkavimo metu Seime rengiamų parlamentinio matmens renginių dalyviams ir svečiams maloniai sutiko pristatyti Lietuvos istorinės atminties saugojimo institucijos“.

 

Mikalojaus Daukšos „Postilė“ – tai didžiausios apimties (650 p.) ir reikšmingiausias spausdintas XVI a. rašto paminklas lietuvių kalba. Ji atliko svarbų vaidmenį kuriant rašomąją ir apskritai bendrinę lietuvių kalbą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Vilniaus universiteto biblioteka

 

V. Gedvilas taip pat atkreipė dėmesį, kad šios parodos lankytojai turės galimybę pamatyti ne vieną išskirtinį, mūsų valstybingumo raidai svarbų eksponatą. „Faktas, kad šioje parodoje eksponuojami išimtinai originalūs dokumentai, kalba pats už save. Ko verta vien galimybė išvysti Kovo 11-osios Nepriklausomybės Aktą – vieną iš reikšmingiausių mūsų valstybės dokumentų, apie kurį Lietuvoje žino visi, tačiau kurio originalą yra regėjusi tik nedidelė dalis žmonių“, – akcentavo Seimo Pirmininkas.

Vienas iš parodos rengėjų Lietuvos istorijos instituto direktorius dr. Rimantas Miknys pristatyme teigė, kad ekspozicijos „Vieningoje Europoje“ tikslas – pristatant Lietuvos visuomenės istorines patirtis, pasitarnauti europietiškumo pažinimui.

Istorikas pažymėjo, kad Lietuvos „europėjimo“ procesą amžių tėkmėje stabdė įvairios kliūtys, todėl buvo nuolat kovojama dėl valstybingumo išsaugojimo, balansuojama tarp įvairių geopolitinės galios centrų, kelis kartus šalis buvo brutaliai išplėšta iš europinės kultūros ir politikos vertybių vyksmo proceso.

„Dar prieš stojant į Europos Sąjungą Lietuvos visuomeniniame-politiniame diskurse dažnai skambėjo metaforos: „grįžtame namo į Europą“, „einame į Europą“ ir pan. Organizuodami parodą kėlėme klausimus kada ir kaip „buvome“, kada ir kodėl ir iš kur „grįžome“ bei kaip ir dėl ko „einame“? Tikimės, kad susipažindami su parodos eksponatais lankytojai suras tam tikrus atsakymus, kurie prisidės prie bendros europinės ateities projekto tobulinimo ir plėtros“, – apibendrino parodos idėją Lietuvos istorijos instituto direktorius.

 

 Tarp parodos eksponatų – 1563 m. Žygimanto Augusto privilegija, sulyginusi Lietuvos katalikų ir stačiatikių teises. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Rankraščių skyrius

 

Paroda „Vieningoje Europoje“ parengta kartu su Lietuvos istorijos instituto istorikais dr. Rimantu Mikniu, prof. Zigmantu Kiaupa, dr. Algimantu Kasparavičiumi. Ekspozicijoje – istoriniai dokumentai iš Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Vilniaus universiteto bibliotekos, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus, Lietuvos Respublikos Seimo archyvo, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Lietuvos valstybės istorijos archyvo, Lietuvos valstybės naujojo archyvo, Lietuvos naujienų agentūros ELTA fondų.

 

Parlamento galerijos lankytojai kviečiami apžiūrėti parodą atvirų durų valandų metu – šiandien 13–15 val., taip pat penktadieniais 11–15 val.

 

Nerijus Vėta,

Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6208, el. p. [email protected])


  Siųsti el. paštuSpausdinti