Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Lietuvos valstybingumo pagrindus įtvirtinusių dokumentų paroda pristatyta Seime

2013 m. rugsėjo 5 d. pranešimas VIR

 

Šiandien Parlamento galerijoje pristatyta istorinių dokumentų ir fotografijų paroda „Lietuvos sugrįžimas į laisvų pasaulio šalių bendriją“. 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba aktu „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“ paskelbė, kad Lietuva atkuria 1940 metais okupacijos nutrauktą savo valstybingumą. Daugiau kaip metus, iki pat prokomunistinių jėgų pučo Maskvoje žlugimo 1991 m. rugpjūčio mėnesį, Lietuva atkakliai ir kryptingai siekė tarptautinio atkurtos Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės pripažinimo. Derybos, kontaktai su pasaulio valstybių vyriausybėmis ir parlamentais, asmeniniai ryšiai su žymiausiais pasaulio politikais buvo vainikuoti visuotinio pripažinimo pergalės. Lietuva tapo visateise Jungtinių Tautų Organizacijos, NATO, Europos Sąjungos nare, aktyvia kitų tarpvalstybinių ir visuomeninių organizacijų dalyve, tarptautinių projektų iniciatore ir vadove.

„Ypatinga diena šiandien Lietuvos Respublikos Seime – minėdama stojimo į Europos Sąjungą sutarties pasirašymo dešimtmetį ir pirmininkaudama Europos Sąjungos Tarybai – Lietuva su dėkingumu prisimena mus rėmusias ir atkurtąją Nepriklausomybę pripažinusias valstybes, prisidėjusias prie mūsų sugrįžimo į tarptautinę bendruomenę ir mūsų valstybės įsitvirtinimo demokratinių pasaulio šalių bendrijoje. Tuo metu Lietuvai buvo reikalinga didžiulė pasaulio šalių parama. Šiandien Lietuvos Respublikos Seime vyksta Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ir Užsienio reikalų komiteto surengta tarpparlamentinė konferencija, kurioje bus sprendžiami šiuo metu aktualūs pasaulio saugumo klausimai. Turime unikalią progą renginiuose dalyvaujantiems svečiams iš Europos Sąjungos valstybių pristatyti svarbiausius mūsų šalies dokumentus“, – atverdamas parodą sakė Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas.

Parodoje eksponuojamus dokumentus renginio svečiams pristatė Seimo Pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas. „Labai džiugu, kad Lietuvos svečiams, o ir dar kartą Lietuvos visuomenei, pristatomas istorinis ir unikalus Lietuvos Respublikos konstitucinis dokumentas – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. kovo 11 d. akto „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“, su visais Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatų parašais, originalas. Šis Lietuvos valstybės naujajame archyve saugomas dokumentas 2006 m. kovo 30 d. buvo įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Paroda suteikia galimybę susipažinti su trisdešimt devynių šalių istorinio, kultūrinio, diplomatinio paveldo dalimi bei asmenimis, kurie tiek daug prisidėjo, kad Lietuva sėkmingai sugrįžtų į laisvų pasaulio šalių bendriją. Mes esame labai dėkingi pirmiesiems užsienio šalių ambasadoriams už Lietuvos labui nuveiktus darbus“, – sakė A. Sysas.

 

 

Parodą parengė Seimo kanceliarijos Dokumentų departamento Archyvo skyrius kartu su partneriais Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos archyvu, Lietuvos valstybės naujuoju ir centriniu archyvais, Lietuvos nacionaliniu muziejumi bei Lietuvos naujienų agentūra ELTA.

Parlamento galerijos lankytojus ekspoziciją kviečiame apžiūrėti atvirų durų valandų metu penktadieniais nuo 11 iki 15 val.

 

Lina Žilytė,

Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6875, el. p. [email protected])


  Siųsti el. paštuSpausdinti