2013 m. spalio 28 d. pranešimas VIR
Seime vykstančiame jubiliejiniame L COSAC posėdyje renginio dalyviai aptarė COSAC indėlį stiprinant tarpparlamentinį bendradarbiavimą Europos Sąjungoje (ES), artėjančius Europos Parlamento rinkimus ir ES ateitį.
|
Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr. |
COSAC įkūrėjas, Prancūzijos Respublikos užsienio reikalų ministras, buvęs Prancūzijos Respublikos Nacionalinės Asamblėjos Pirmininkas Loranas Fabiusas (Laurent Fabius) pabrėžė, kad priežastys, paskatinusios įsteigti 1989-aisiais COSAC, šiandien nepraranda savo aktualumo, atvirkščiai, jis tik didėja. Kaip tvirtino Prancūzijos užsienio reikalų ministras, siūlant įsteigti COSAC buvo siekiama suteikti nacionaliniams parlamentams galimybę dalyvauti struktūros, kuri tuo metu dar nesivadino ES, gyvenime ir paskatinti tarpparlamentinį bendradarbiavimą tarp nacionalinių parlamentų ir Europos Parlamento.
L. Fabiusas akcentavo, kad ES susiduria su vis labiau nusiviliančių piliečių nepasitikėjimu politiniais sprendimais, kuriais nesugebama susidoroti su krize ir kitais iššūkiais. „Dauguma europiečių ir toliau palaiko ES idėją, bet kritiškai vertina jos valdymą. Vienas iš būdų, norint įveikti tokį atotrūkį, kuris leidžia suabejoti ES demokratiniu teisėtumu, būtų sprendimų priėmimo priartinimas prie piliečių. Nepakanka turėti gerų idėjų, teisinį pagrindą ir bendrą politiką. Idėjos, nuostatos ir politika turi atitikti mūsų piliečių lūkesčius“, – tvirtino COSAC įkūrėjas. Jo nuomone, kiekviena valstybė narė turi rengti diskusijas Europos Sąjungos tema, o Komisija turėtų nuvykti į valstybes nares prisistatyti tautos atstovams ir jiems paaiškinti savo vykdomą politiką bei atsižvelgti į jų klausimus ir prašymus. Anot L. Fabiuso, tam, kad žmonės vėl patikėtų Europa, būtina gerinti parlamentinių asamblėjų bendradarbiavimą priimant ES sprendimus. „Bendradarbiavimas visais sprendimo priėmimo lygmenimis tarp Komisijos, Tarybos, Parlemento ir nacionalinių parlamentų turi sustiprėti“, – kalbėjo Prancūzijos užsienio reikalų ministras.
Buvęs Europos Parlamento Pirmininkas Patas Koksas (Pat Cox), kalbėdamas apie artėjančius 2014 m. rinkimus į Europos Parlamentą, atkreipė dėmesį į per krizės laikotarpį išpopuliarėjusias populistines partijas. „Drįsiu pasakyti, kad kitą Europos Parlamentą turbūt vienas trečdalis sudarys euroskeptikų ir populistinės partijos. Jie turės didelę įtaką likusiems dviem trečdaliams, kurie turės didžiulę pareigą surasti kelią į priekį“, – sakė P. Koksas. Anot pranešėjo, remiantis visuomenės apklausomis, nėra visiško piliečių pritarimo ir tai yra didžiulis iššūkis ES. „Jeigu mes negalime pakeisti Europos taip, kad būtų patenkinti žmonių pagrindiniai poreikiai, patirsime pralaimėjimą“, – teigė P. Koksas.
Rimas Rudaitis
Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5) 239 6132, el. p. [email protected]