2013 m. lapkričio 28 d. pranešimas VIR
Seime baigėsi Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai parlamentinio matmens renginys – ES parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkų ir Parlamentinio demokratijos forumo susitikimas „Parlamentai už demokratiją: ambicingesnio globalaus bendradarbiavimo link“.
Antroje susitikimo dalyje pasidalyta šalių patirtimi, aptarta demokratijos plėtra ir įgyvendinimas, akcentuota lyčių lygybė ir lygių galimybių politikos svarba demokratijai. Susitikimui pirmininkavo Seimo narys, Parlamentinio demokratijos forumo pirmininkas Emanuelis Zingeris.
Maroko Atstovų Rūmų Pirmininkas Karimas Gelabas (Karim Ghellab) susitikimo dalyviams pristatė savo šalies patirtį ir kokiu būdu kasdien kuriama demokratija jų šalyje. „Arabų ir musulmonų pasaulis nuo 2011 m. vykdo didžiulius pokyčius, vyksta didžiuliai protestai, kuriuos inicijuoja žmonės, ypač jauni, kurie reikalauja daugiau laisvės, daugiau demokratijos, socialinių teisingumo“, – sakė K. Gelabas. Anot jo, šiuo metu Marokas rašo naująjį savo istorijos puslapį, tačiau jis bus visai kitoks nei šalių, esančių regione. Maroko Atstovų Rūmų Pirmininkas pabrėžė, kad Marokas daug anksčiau suvokė, kad būtina vykdyti pokyčius, kurių reikalavo patys žmonės. Kaip didžiulį šalies laimėjimą pranešėjas įvardijo 2011 m. referendumu priimtą Konstituciją. Jo tikinimu, Marokas išlaikė šalyje taiką, stabilumą ir ekonomikos augimą.
Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Europos Parlamento narys prof. Vytautas Landsbergis atkreipė dėmesį, kad ne visi tiksliai supranta, kas yra demokratija. „Tai principai ir taisyklės, kurias priima bendruomenės, norinčios turėti moralinį pagrindą biologiniam išlikimui ir augimui, kuris atsisako savęs ardymo proceso“, – kalbėjo prof. V. Landsbergis. Jo nuomone, nedemokratinėse valstybėse reikia reikalauti ne teisingumo, o demokratijos, tik tada atsiradus demokratinei teisei atsiras ir teisingumas. „Demokratija – tai ne doktrina, kurios reikia išmokti ar galima išmokyti, tai yra išsilavinusių žmonių požiūris į viską, į visus aplink, įskaitant savo likimo brolius ir seseris. Demokratijai reikia atsakomybės, reikia ieškoti tiesos ir būti pasirengusiam užduoti sau klausimus dėl vertybių. Tik tuomet galima sukurti teisingesnius ir tinkamesnius būdus“, – tvirtino prof. V. Landsbergis. Jis taip pat pabrėžė, kad Parlamentinis demokratijos forumas turės istorinę reikšmę.
Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr. |
Seimo narės, Moterų parlamentinės grupės pirmininkės, COSAC moterų forumo koordinatorės prof. Marijos Aušrinės Pavilionienės įsitikinimu, demokratija yra neįmanoma be lyčių lygybės. „Mes visi žinome, kad lyčių lygybė yra žmogaus teisė, kuri turi būti gerbiama, puoselėjama ir saugoma, kaip visas žmogaus teises. Tačiau tikrovė yra kitokia“, – teigė Seimo narė.
Aptardama demokratijos ir lyčių lygybės klausimus prof. M. A. Pavilionienė pažymėjo, kad lyčių nelygybė yra paplitusi labai plačiai, taip pat ir ES. Ji akcentavo reprodukcinės sveikatos ir vaikų priežiūros paslaugų problemą, šeimos planavimo ir kontracepcijos naudojimo, mažesnio moterų darbo užmokesčio klausimus, per mažą moterų, užimančių vadovų pareigas, skaičių. Tačiau, prof. M. A. Pavilionienės nuomone, lyčių lygybė yra ne tik moterų, bet ir vyrų problema. „Abi lytys turi būti atsakingos už pasaulio ir visuomenės ateitį, nes mes visi esame žmonės ir turime tas pačias pilietines teises“, – teigė COSAC moterų forumo koordinatorė. Anot jos, atėjo laikas turėti bendrą Europos lyčių lygybės švietimo sistemą.
Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr. |
Rimas Rudaitis
Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5) 239 6132, el. p. [email protected]