Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Kultūros ministro Šarūno Biručio kalba iškilmingame Seimo minėjime, skirtame Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms

2013 m. gruodžio 10 d. pranešimas VIR

 

Gerbiamieji Seimo nariai ir iškilmingo minėjimo svečiai.

Leiskite jus pasveikinti žymiausio lietuvių literatūros kūrėjo, lietuvybės puoselėtojo Kristijono Donelaičio garbingos sukakties išvakarėse ir kartu su jumis pasidžiaugti reikšmingiausiu kitų metų kultūros įvykiu, kurį šiandien norėčiau pavadinti iškiliai – kultūros reiškiniu, kaip to nusipelnė prieš 300 metų gimęs vienas svarbiausių Lietuvos kultūros veikėjų K. Donelaitis.

Šiandien norėčiau, kad kalbėdami apie K. Donelaitį žinotume ne tik jo gyvenimo faktus, poemą „Metai“, kurią 1977 m. UNISCO įrašė į Europos literatūros geriausių kūrinių sąrašą, ar tai, kad prieš kelias dienas K. Donelaičio rankraščiai ir laiškai įrašyti į Pasaulio atminties nacionalinio dokumentinio paveldo sąrašą. Noriu, kad šiandien didžiuotumėmės K. Donelaičiu kaip mūsų vienos seniausių pasaulyje kalbų ir lietuvių kultūros simboliu, kuriam šilčiausių ir garbingiausių žodžių negailėjo nei Vydūnas, nei J. Marcinkevičius. Jam esame dėkingi už tai, kad jis užrašė lietuviškai, kaip turėtume mylėti savo kalbą, papročius, istoriją, kaip turime gerbti šalia esančius, kaip kultūra mus vienija ir kaip išskiria iš kitų tautų.

Džiaugiuosi, kad šis iškilus lietuvių klasikas mums svarbus ne tik kaip rašytojas, padėjęs pagrindus pasaulietinei grožinei lietuvių literatūrai, bet ir kaip kultūrinis tiltas, jungiantis mūsų valstybę, Didžiąją Lietuvą su istorine, kultūrine Mažąja Lietuva ir pasauliu.

K. Donelaičio darbai šiandien vienija įvairių sričių ir šalių specialistus, įamžinančius K. Donelaičio gyvenimą ir veiklą, įžvelgiančius tame prasmę, unikalumą, naudingumą mokslui, kultūrai ir žinią ateities kartoms. Leiskite pasidžiaugti Lietuvos ir Kaliningrado srities bendradarbiavimu, kuris paženklintas ne tik naujos ekspozicijos Tolminkiemio bažnytėlėje įrengimu, bet ir naujais leidiniais bei knygomis apie K. Donelaitį, mokslininkų konferencijomis, moksleivių pažintiniais projektais, turistiniais maršrutais, dailininkų plenerais, kūrėjų susitikimais. Taip pat K. Donelaičio ir jo amžininkų asmenybės ir kūrybos tyrimais. Naujomis lituanistinėmis mokslinėmis publikacijomis, muzikos kūriniais, menine, dokumentika, parodomis Lietuvoje ir užsienyje, edukacinėmis programomis mokyklose.

Baigdamas noriu padėkoti visiems, kurie dalyvaujate K. Donelaičio metuose ir noriu palinkėti mums visiems prasmingų darbų, kuriais tikėjo ir mums patikėjo K. Donelaitis. (iš stenogramos)


  Siųsti el. paštuSpausdinti