Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Europos reikalų komitete pristatytas ES sanglaudos politikos įgyvendinimas

2015 m. gruodžio 10 d. pranešimas VIR

 

 

Gruodžio 9 d. Europos reikalų komitete Finansų ministerija pristatė informaciją apie Europos Sąjungos fondų investicijų panaudojimą 2007–2013 m. ir 2014–2020 m. laikotarpio investicijų panaudojimo strategiją

Iš 2007–2013 m. laikotarpio investuota 98 proc., t.y. išmokėta 6 610 mln. eurų. Pagrindinis investicijų poveikis – paskatintos privačios investicijos į ,,proveržio sektorius“, padidintos smulkaus ir vidutinio verslo subjektų galimybės gauti finansavimą, paskatintos naujos iniciatyvos darbo vietų kūrimui, pagerintos susisiekimo, socialinės, švietimo, komunalinės paslaugos. Tuo pačiu pastebima, kad geresnio efekto įsisavinimui neleido pasiekti investicijų koncentracija į infrastruktūros kūrimą, bendradarbiavimo tarp suinteresuotų institucijų ir strateginio planavimo stoka, ypatingai regionų lygmenyje.

ES fondų investicijų dėka didėja Lietuvos konkurencingumas – Pasaulio ekonomikos forumo sąraše 2015 m. Lietuva pakilo penkiomis pakopomis į 36 vietą ir lenkia viena pakopą smuktelėjusią Estiją, bei dviem pakopomis žemyn šiame sąraše nukritusią Latviją. Lyginant su 28 ES valstybių narių rodikliais - 2014 m. Lietuvos BVP/gyv. (perkamosios galios standartais) sudarė 74 proc. ES –28 vidurkio.

ES fondai sudaro reikšmingą viešųjų investicijų dalį, kitaip tariant, ES fondų ir kitos tarptautinės paramos lėšos išlieka viena svarbiausių valstybės viešųjų investicijų priemonių (2015 m. sudaro virš 60 proc. valstybės investicijų programos).

Naujuoju ES fondų įsisavinimo laikotarpiu būtina ypatingai atidžiai stebėti investicijų panaudojimo rezultatus, stengtis sutelkti išteklius investicijoms į pažangias, pasitvirtinusios sėkmės sritis ir siekti šalinti pagrindines sėkmingo ES fondų investicijų panaudojimo kliūtis – prioritetų gausą, nepakankamai efektyvų suinteresuotų subjektų (ypač mokslo ir verslo srityse) bendradarbiavimą ir kompleksiškumo stoką vertinant rengiamų projektų reikšmingumą regioniniu ar nacionaliniu požiūriu.

ERK nusprendė tęsti komitete ES fondų investicijų panaudojimo klausimų svarstymą ir siūlyti Seimo specializuotiems komitetams aktyviai įsitraukti į šių klausimų parlamentinės kontrolės procesą taip užtikrinant būtiną Seimo ir Vyriausybės dialogą šioje srityje.

Pagal Partnerystės sutartį, kurią patvirtino Europos Komisija po derybų su Lietuva, Lietuvai 2014–2020 metų laikotarpiui yra skirta 8,386 mlrd. eurų. Partnerystės sutartyje yra nustatyti nacionaliniai plėtros poreikiai ir  pasirinkti prioritetai, finansuojami iš penkių ES struktūrinių fondų: Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo, Sanglaudos fondo, Kaimo plėtros ir Žuvininkystės fondo.  

 

Parengė

Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Renata Lygienė, tel. (8 5) 239 6592

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti