Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Tarptautiniame parlamentarų susitikime Seime diskutuota apie grėsmes demokratijai

2015 m. kovo 11 d. pranešimas VIR

Minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-ąsias metines Seime įvyko tarptautinis parlamentarų susitikimas „Demokratijos padėtis pasaulyje: dabartiniai iššūkiai ir ateities perspektyvos“. Renginį organizavo Parlamentinis demokratijos forumas. Dalyvius pasveikino Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė: „Laisvė tapo galingesnė už bet kokios prievartos ar mirties baimę. Tai mūsų tautos pergalė“.

Vertinant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo sėkmės istoriją, susitikime buvo atkreiptas dėmesys į didėjančius iššūkius šiuolaikinei demokratijai ir demokratinių vertybių puoselėjimą. Dalyviai diskutavo apie praeities pamokas, šiandienos iššūkius ir grėsmes demokratijai globaliame pasaulyje.

III sesijos metu

Tarptautinio demokratijos forumo prezidentas, Seimo narys Emanuelis Zingeris sveikindamas susitikimo svečius ir dalyvius pabrėžė, jog visos šalys turi savą istoriją ir  kelią, kuriuo turėtų sekti. Svarbiausia,  kad visos šalys pačios aiškiai sau ir kitiems išsakytų, kokiu keliu nori eiti, ir veiksmais įrodytų, kad jų siekia. Tik tada bus aišku, kad pati šalis kuria savąją ateitį, tik tada kaimyninės šalys turės prie ko jungtis, o ne ką prijungti. 

Pirmojoje susitikimo diskusijoje buvo aptartas kelias į demokratiją anksčiau ir dabar, unikalus istorinis demokratijos kūrimo kontekstas, išmoktos pamokos, pagrindiniai sėkmingi tvarios demokratinės plėtros veiksniai ateityje. Ukrainos parlamento narys Mustafa Džemiliovas  akcentavo, jog Lietuvos ir Ukrainos patirtys yra panašios, todėl Lietuva puikiai supranta dabartinę padėtį Ukrainoje.

Antroji diskusija pradėta Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo pagerbimu. Judėjimo „Rusijos demokratinis pasirinkimas“ lyderis Vladimiras Ryžkovas pabrėžė, jog B. Nemcovas buvo išskirtinis lyderis, sugebantis suburti dideles žmonių mases. Pranešėjai pristatė dabartiniu metu pasaulyje nerimą keliančias tendencijas: nuo revizionizmo atgimimo ir įsitraukimo į kovą dėl valdžios iki atvirų karinių veiksmų. Savo kalbos metu Europos demokratijos fondo direktorius Ježis Pomianovskis (Jerzy Pomianowski) įvardijo, jog parama demokratijai pirmiausia prasideda nuo solidarumo, kai žmonės vieningai dirba dėl žmonių.

Paskutinėje susitikimo dalyje buvo koncentruojamasi į bendruosius projektus, skirtus demokratinės bendruomenės veiklos tęstinumui ir stiprinimui bei pasipriešinimo nedemokratiniams režimams didinimui. JAV Atstovų Rūmų narys Džonas Šimkus (John Shimkus) pasveikino Lietuvą su jos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiu ir pabrėžė valstybių vienybės būtinybę. Susitikimo pabaigoje Parlamentinio demokratijos forumo dalyviai priėmė Vilniaus deklaraciją, kuri nubrėžė tolimesnes tarptautinio parlamentinio bendradarbiavimo gaires ir kryptis, siekiant toliau stiprinti demokratiją ir remti šalis, pasirinkusias demokratijos kelią.

Parlamentiniame susitikime dalyvavo pranešėjai iš demokratinių šalių parlamentų, Europos Sąjungos Rytų partnerystės šalių, taip pat Jungtinių Amerikos Valstijų Atstovų Rūmų Baltijos draugų grupės narys, asmenys, palaikę Lietuvos laisvės siekį, laisvės gynėjai, Nepriklausomybės akto signatarai ir pilietinės visuomenės atstovai.

Pranešimus perskaitė Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis, JAV Atstovų Rūmų narys Džonas Šimkus (John Shimkus), Ukrainos Aukščiausiosios Rados narys, buvęs užsienio reikalų ministras Borisas Tarasiukas, Judėjimo „Rusijos demokratinis pasirinkimas“ lyderis Vladimiras Ryžkovas, Ukrainos parlamento narys Mustafa Džemiliovas, „Freedom House“ prezidentas Markas P. Legonas (Mark P. Lagon)  ir kiti.

II sesijos metu 

Judėjimo „Rusijos demokratinis pasirinkimas“ lyderis Vladimiras Ryžkovas ir Seimo narys Emanuelis Zingeris 

Ukrainos Aukščiausiosios Rados narys Mustafa Džemiliovas ir Seimo narys Emanuelis Zingeris 

Seimo kanceliarijos nuotraukos

Parlamentinis demokratijos forumas įsteigtas Vilniuje 2010 m. kovo mėn. Steigiamajame forumo susitikime 18 valstybių parlamentų nariai, siekdami puoselėti demokratijos, žmogaus teisių ir laisvių idėjas, pasirašė Vilniaus deklaraciją, kuria įsipareigojo dirbti kartu stiprinant demokratiją ten, kur ji silpna, ir skatinti ją ten, kur ji turi gilias tradicijas.

Daugiau informacijos:  http://www.parliamentary-forum.org/

Viktorija Bražiūnaitė (mob. 8 620 75 031)

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti