Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Trišalėje asamblėjoje: šiuo metu svarbu suteikti besąlygišką pagalbą Ukrainai

2015 m. gegužės 29 d. pranešimas VIR

 

Seime darbą baigė Lietuvos Respublikos Seimo, Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių asamblėja. Daugiausia šeštojoje sesijoje dėmesio skirta Ukrainai ir dabartiniams saugumo iššūkiams. Asamblėjos dalyviai aptarė Minsko susitarimų įgyvendinimą, apžvelgė Ukrainos vykdomas reformas ir diskutavo dėl pagalbos šiai šaliai, įvertino Europos Sąjungos Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimo, vykusio 2015 m. gegužės 21–22 d. Rygoje, rezultatus ir kitus aktualius klausimus. Renginio pabaigoje priimtas baigiamasis dokumentas – deklaracija.

Antrajame posėdyje „Lietuva. Lenkija. Ukraina. Ką darome, galime ir privalome padaryti kartu?“ kalbėjęs Nepriklausomybės akto signataras, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras diplomatas Petras Vaitiekūnas pabrėžia, kad dėl besitęsiančio Rusijos karo Ukrainoje ir provokacijų, Rusijos įžūlaus melo pasauliui apie tai, kas vyksta Ukrainoje, būtina griežtinti civilizuoto pasaulio sankcijas šiai valstybei.

 

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.

 

Pranešėjo nuomone, Rusijos propaganda prasismelkusi į mūsų gyvenimą, todėl labai svarbu tiksliai įvardyti kas vyksta Ukrainoje. „Tai Rusijos reguliari armija kariauja Ukrainoje. Kiek dar reiks įrodymų, kad „separatistai“ yra reguliarios Rusijos armijos kariai, oficialios Rusijos samdiniai, kariaujantys Kremliaus pusėje?“, –  sakė diplomatas, neseniai lankęsis karo apimtoje zonoje.

P. Vaitiekūnas tvirtino, kad sankcijos turi būti „pririštos“ ne kiek prie taikos Donbase, ne tiek prie Minsko susitarimų, bet jos turi būti susijusios su Donbaso ir Krymo okupacija. Jis taip pat apgailestauja, kad vis dar reikia įrodinėti Vakarams, kad šis konfliktas yra globalaus pobūdžio. Pasak jo, vienintelis būdas išvengti globalaus ginkluoto konflikto yra sutramdyti agresorių.

Kalbėdamas apie Ukrainos vykdomas reformas P. Vaitiekūnas pažymėjo, kad valdžios ryšys su visuomene yra per silpnas. Bet diplomatas tikras, kad reformos rezultatai tikrai subręs, nors didžiausi iššūkiai laukia ne šios Ukrainos vyriausybės, o kitų po jų dirbsiančių, kurios privalės žvelgti teisinga Europos civilizacijos kryptimi.

P. Vaitiekūnas, dalydamasis įžvalgomis dėl susidariusios padėties, akcentavo, kad šiuo metu svarbu stabdyti prezidentą Putiną Ukrainoje ir suteikti besąlygišką pagalbą Ukrainai. Anot jo, būtina padėti ukrainiečiams pasibelsti į Europos lyderių duris, pasibelsti į europiečių širdis, o tai diplomato tikinimu, galima padaryti per meną, kultūrą, dokumentiką ir kt. „Nupirkime iš jų kūrybinę produkciją, filmus, dokumentiką ir parodykime savo žmonėms. Paraginkime savo kaimynus parodyti“, – kalbėjo diplomatas.

Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras siūlo sutelkti antiputinišką frontą Rusijoje ir palengvinti tvarką Rusijos piliečiams, griežtai nepritariantiems Putino agresyviai politikai, gauti mūsų šalies pilietybę. „Svarbu suprasti, ne Rusija ir ne rusai kariauja, tai yra prezidento Putino, Kremliaus agresija“, – kalbėjo P. Vaitiekūnas. Jo manymu, rusų tauta „serga“ klaidingomis idėjomis, kad rusus visur skriaudžia, kad pasaulyje vėl atgimė fašizmas, kad jie turi teisę branduoliniu ginklu ginti rusakalbius.

Baigdamas kalbą P. Vaitiekūnas atkreipė dėmesį, kad Ukrainai trūksta pinigų ir jai reikia spręsti socialines problemas. Todėl, pasak jo, turime labiau atverti darbo rinką Ukrainos žmonėms, leisti jiems užsidirbti ir sugrįžti su šiais pinigais į Ukrainą. P. Vaitiekūnas taip pat pasiūlė sukurti Ukrainos paramos fondą pilietinei visuomenei, atgaivinti susigiminiavusių miestų idėją, paragindamas teikti pagalbą karo nusiaubtiems Ukrainos miestams ir miesteliams.

Antrajame sesijos posėdyje pranešimus taip pat skaitė Lenkijos Seimo ir Senato delegacijos ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados delegacijos atstovai.

 

Tarpparlamentinė asamblėja įsteigta 2005 m. gegužės mėn. Lucke. Tai yra konsultacinė tarpparlamentinė institucija bendrus interesus atitinkantiems klausimams ir projektams svarstyti. Asamblėją sudaro po dešimt Lietuvos Seimo, Lenkijos Seimo ir Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių.

 

Rimas Rudaitis

Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius

(tel. (8 5) 239 6132; el. p. [email protected])


  Siųsti el. paštuSpausdinti