Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Kaimo reikalų komitetas: ir smulkūs ūkiai turi perspektyvą

2015 m. spalio 15 d. pranešimas VIR

 

 

Spalio 14 d. Seimo Kaimo reikalų komiteto organizuotoje konferencijoje susirinkęs gausus ūkininkų, savivaldybių specialistų, valstybinių institucijų ir mokslo atstovų bei politikų būrys ieškojo atsakymą į visiem šalies regionams aktualų klausimą – ar smulkus ūkis turi ateitį?

 

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas S.Bucevičius. Seimo kanceliarijos (aut. – O. Posaškova) nuotr.

 

 

 

 

Komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius akcentavo, kad parama smulkiems ūkiams turėtų būti ne tik deklaruojama, bet ir reali. Pažymėjo, kad toks komiteto sprendimas buvo ir kol kas lieka – pirmųjų hektarų išmokos palaikymas. Europos Sąjunga leidžia papildomai paremti iki 30 pirmųjų ūkio hektarų, tam perskirstant iki 30 procentų Tiesioginių išmokų voko lėšų. Komitetas, įvertinęs Lietuvos ūkių struktūrą bei juose pagaminamą žemės ūkio produkciją, dar prieš du metus pasisakė už šios išmokos taikymą, skiriant jai kuo didesnę TI voko dalį. 2014 metais – tai buvo 10 procentų, 2015 m. – 15 procentų (48 eurų priedas).

Konferencijos metu buvo pristatyta komiteto atlikta analizė, kurios rezultatai parodė, jog dauguma Lietuvos savivaldybių palaiko papildomą tiesioginę paramą smulkiems ūkiams, nes tokiu būdu užtikrinamas teisingas paramos paskirstymas. Tai iš dalies kompensuoja smulkių ūkininkų prarastas pajamas dėl produkcijos pardavimo kainų skirtumo. Kartu tai parama kaimo žmogui, padedanti išlaikyti Lietuvos kaimo gyvybingumą.

 

Seimo kanceliarijos (aut. – O. Posaškova) nuotr.

 

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pažymėjo, kad smulkieji ūkiai atlieka ne tik ekonominį, t.y. žemės ūkio gamybos, bet ir socialinį, kultūrinį, aplinkosauginį vaidmenį. Būtent tokiam visapusiškam kaimo gyvybingumo palaikymui ir turi būti skiriama parama.

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto direktorė dr. Rasa Melnikienė pabrėžė, kad maži ūkiai, lygiai taip pat, kaip ir mažos šalys, gali būti konkurencingi rinkoje. Pagrindinis kriterijus – tai ne dirbamas plotas, o galutinis produktas. Net ir mažiausi ūkiai gaminantys įdomius produktus ir tiesiogiai randantis savo vartotoją, turi puikias galimybes klestėti ir vystytis. Pranešėja pažymėjo, kad šalia dažniausiai minimų išteklių tokių kaip žemė bei finansai, mes turime skatinti ir kitus, nematerialius resursus, t.y. žinias.  Žinios, kūrybingumas, bendradarbiavimas yra tikrasis perspektyvaus smulkaus ūkio pagrindas. 

 

 

Su konferencijos pranešimais galite susipažinti čia:

Kur mus veda bendroji žemės ūkio politika: kada maži ūkiai gali būti konkurencingi?

Smulkiųjų ir vidutinių ūkių rėmimo dabartis ir perspektyvos

 

 

 

Parengė

Kaimo reikalų komiteto biuro patarėja

Gabija Jurgelytė, tel. (8 5) 239 6951, el. p. gabija.jurgelyte@lrs.lt

 

 

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti