2016 m. gruodžio 5 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos (aut. M. Maldeikis) nuotr.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Stasys Šedbaras, Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Rimas Andrikis ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Laurynas Kasčiūnas 2016 m. lapkričio 28 dieną lankėsi Briuselyje (Belgijos Karalystė), kur dalyvavo Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto posėdyje „Europolas ir jo parlamentinė kontrolė ES saugumo politikos rėmuose“.
Šiame posėdyje Europos Parlamento ir ES nacionalinių parlamentų atstovai aptarė bendrą Europos Parlamento ir ES nacionalinių parlamentų poziciją dėl Europolo parlamentinės kontrolės modelio. Pirmą kartą ES nacionaliniams parlamentams drauge su Europos Parlamentu bus suteiktos konkrečios teisės ir pareigos vykdant Europolo parlamentinę kontrolę. Iki šiol ji apsiribodavo kartą per metus informacijos nacionaliniuose parlamentuose išklausymu. Dabar regime judėjimą link stiprios ir veiksmingos parlamentinės priežiūros europiniu lygiu.
Pažymėtina, kad Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo ir 2016 m. gegužės 11 d. priimtame Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 2016/794 dėl Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūros (Europolo), kuriuo pakeičiami ir panaikinami Tarybos sprendimai 2009/371/TVR, 2009/934/TVR, 2009/935/TVR, 2009/936/TVR ir 2009/968/TVR yra nustatyta, kad Europos Parlamentas kartu su nacionaliniais parlamentais atlieka Europolo veiklos priežiūrą. Atsižvelgiant į tai yra siekiama iš Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų atstovų sukurti Jungtinę parlamentinės kontrolės grupę (toliau – JPKG), kuri atliktų Europolo veikos parlamentinę priežiūrą. Taigi, 2016 m. lapkričio 28 d. organizuojamas posėdis buvo pirmas tokio formato renginys, kuriame Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų atstovai diskutavo dėl Europolo veiklos priežiūros organizavimo, JPKG sudėties, jos narių skaičiaus ir planuojamo darbo veiklos metodų.
Posėdyje dalyvavęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Stasys Šedbaras, pasisakydamas aptariamu klausimu pažymėjo, kad naujoji JPKG turi būti veiksminga Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų bendradarbiavimo ir veiklos forma. Jis pažymėjo, kad: „turime parodyti, kad nacionaliniai parlamentai ir Europos Parlamentas geba veiksmingai dirbti kartu ir įtakoti procesus. Tai yra svarbu dar ir dėl to, kad ateityje laukia panašus darbas ir dėl Eurojusto“. Stasys Šedbaras pažymėjo, kad minėtos grupės narių skaičius priklauso būtent nuo to, kokie veiklos metodai bus pasirinkti. Jis taip pat pažymėjo, kad darbas neturi apsiriboti vien JPKG posėdžiais, jis turi vykti taip pat ir darbo grupėse ar pogrupiuose. Be to, Stasys Šedbaras atkreipė dėmesį į tai, kad šiame formate yra ypač svarbus pasitikėjimo tarp Europolo atsakingų pareigūnų ir JPKG narių veiksnys. Todėl nacionaliniai parlamentai turi svarbų uždavinį atrinkti tinkamus atstovus į JPKG narius.
Apibendrinus posėdį konstatuota, kad iki 2017 m. gegužės 1 d. JPKG turi būti pasirengusi pradėti savo veiklą, jos vykdoma parlamentinė kontrolė turi tapti precedentu, stiprinant nacionalinių parlamentų vaidmenį ES institucijų sąrangoje, o kartu bus stiprinamas pačios ES demokratinis teisėtumas.
Tarpparlamentinio posėdžio vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja (ES)
Rita Varanauskienė, tel. (8 5) 239 6748