2016 m. kovo 11 d. pranešimas VIR
Seimo kanceliarijos (aut. Dž. Barysaitė) nuotr.
Aš vis dėlto pradėsiu tradiciškai. Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente, Seimo Pirmininke, Prezidente Adamkau, Ministre Pirmininke, broliai signatarai, Seimo nariai, bendražygiai! (N. Oželytė: „O seserys?!“) Seserys, gerbiamoji Nijole, seserys irgi.
Aš turėčiau… Po audringos bičiulio, bendražygio V. P. Andriukaičio kalbos, jaučiu, vyksta mano teksto korekcijos. Kas gali paneigti, kad visi mes atkūrėme Lietuvą, kas gali vaikytis (iš manęs tikrai niekada negirdėjote, kad ką nors būčiau kaltinęs per visus savo gyvenimo metus) vieno ar kito savo konkurento Lietuvoje, žeminti savo orumą ir sakyti, kad tas mažiau prisidėjo ar daugiau prisidėjo?
Bet šiek tiek polemizuodamas su ką tik kalbėjusiuoju ir atsakydamas mielajam Vyteniui, sakyčiau, kad, kiek aš atsimenu, Kaune, mano aplinkoje, vaikai vidurinėse mokyklose sakydavo: Suomija (suartas Palangos pasienis, suarta žemė, nes neišleisdavo mūsų prie jūros naktimis sovietai) yra riba, kur pasieksime. Iki karo jie sugebėjo atsispirti, iki karo buvo toks C. Mannerheimas, kuris irgi kartu suomius vienijo, nepaisydamas, kad buvo labai daug lyderių, kitų lyderių, kurie ryžtingai priešinosi. Jūs nepykite, aš galiu ką nors įžeisti šitoje salėje, bet, gerbdamas jūsų lyderystę, pirmiausia gerbdamas S. Lozoraičio milžinišką įnašą, dar jo tėvo gamintus lozoraitiškus pasus, kurie reiškė mūsų pasipriešinimo dvasią, nebuvimą Sovietų Sąjungos piliečiais, vis dėlto viena iš pagrindinių organizuojančių jėgų ir vienu iš pagrindinių mūsų Mannerheimu buvo V. Landsbergis. (Plojimai) Niekaip nepavyktų man savo kalbą susiaurinti ir pasakyti, kad kitų bendražygių, kurie buvo puikūs žmonės, kurie prisidėjo iš širdies… Be abejonės, ir pasakyčiau, ypač juos mačiau derybose Maskvoje, derybose su abiem: su demokratine Rusija – B. Jelcinu ir N. Ryžkovo vadovaujama Vyriausybe – kita grupe žmonių, visų partijų žmonių… Visiška tiesa yra, kad sėdėjo delegacijoje R. Ozolas, K. D. Prunskienė, E. Bičkauskas ir profesorius V. Landsbergis, pradėjęs derybas (aš atsimenu, Kremlius, atsidaro tos milžiniškos durys, kur rankenos kažkur viršuje, žmogiškai nepasiekiamos), pasakė: turėsime du protokolus, turėsime du dviejų valstybių – Lietuvos Respublikos ir Sovietų Sąjungos – protokolus, nes mes niekada nebuvome jūsų dalimi, mes niekada nebuvo jūsų dalimi, ir ne mes turime iš jūsų išeiti, o jūs turite iš mūsų išeiti. Žodžiu, tas dalykas buvo, tai yra istorinė tiesa, kalbame apie 1990 metus ir, gerbiamasis Vyteni, apie 17 termopiliškų mėnesių, žinoma, ne tik apie Sausio 13-ąją, bet ir 17 mėnesių, kai mus spaudė visomis išgalėmis pasiduoti ir spaudė nepriimti įstatymų. Beje, ką tik paminėtas plebiscitas, beveik toks referendumas, plebiscito apklausa, reiškė ir mūsų teritorijos vientisumo dalyką, juk plebiscitas patvirtino, kad Lietuva yra tokia, kokie yra tie valstybiniai rėmai.
Kita vertus, dabar, prieš porą dienų, susitikus su rusų demokratais S. Kovaliovu ir kitais, prisiminėme Manežnaja ploščiad, kaip prieš 25 metus ten 500 tūkst. nuostabių Rusijos žmonių su plakatais „Laisvė Lietuvai!“ stovėjo. Užvakar jie paklausė mūsų: kaip jums pavyko atkurti demokratiją, o mums ne? Ir mes ieškojome priežasčių. Aš pasakiau, kad viena iš priežasčių buvo ikikarinė Lietuva, kuri buvo atkurta kaip demokratinė Respublika, kaip demokratinė valstybė. Toks buvo pareiškimas Lietuvos, kad Lietuva atkurta kaip demokratinė valstybė 1918 metais. Lietuva buvo mūsų širdyse, todėl mes sugebėjome atsispirti ne mūsų realybei. Liūdna buvo kartu su bičiuliais L. Linkevičiumi ir P. Auštrevičiumi Maskvoje lydėti į aną pasaulį nužudytą B. Nemcovą, didvyrį draugą, ir matyti ne 500 tūkst., o nedidelę eilę prie jo kapo tų šviesių Rusijos žmonių, kurie dar liko ir priešinasi diktatūrai, kuri yra iš esmės grėsmė taikai pasaulyje.
Vis dėlto, atsimindami tuos laikus, turime atsiminti skandinavus. Tai nėra kokia nors tradicinė orientacija į Skandinavijos šalis, jokiu būdu tai nėra per daug aukšti rėmai mums, kadangi jų pilietinė visuomenė kūrėsi per šimtus metų. Tai yra kas kita, tai yra tai, kad jie pasinaudojo XIX amžiuje sukurta visuomene, patikėjo mūsų nuoširdumu, kad mes iš tikrųjų nuoširdžiai atkuriame laisvę mūsų šalyje. Tai buvo islandai, aš buvau toje salėje, mačiau tuos 24 žmones, kurie nusprendė pirmiausia reaguoti į Sausio 13-osios įvykius, pirmas dalykas, o antra, pripažinti mūsų nepriklausomybę ir taip įrodyti pasauliui, kad izoliacija aplink Lietuvą yra suardyta. O po to buvo Danija. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad ne iš jų malonės, ne iš Sovietų Sąjungos vadovų malonės, mes gavome savo antrąjį pripažinimą ir mūsų atkūrimą santykių, o iš laisvų tautų, kurios patikėjo lietuvių tautos autentiškumu ir nuoširdumu, ir tikrumu, jiems tai buvo reali vertybė.
Be jokios abejonės, čia sėdint, diskutuojant su amerikiečių arba kitų šalių sąjungininkais, ateina kareiviai, jauni vyrai ir sako: na kaip, ar tos pačios vertybės (pasiruošę guldyti galvas už jus), ar mus vienija tie patys dalykai? Aš sakau: vienija, vienija tas pats, kadangi Lietuva iš tikrųjų atkurta su didele erdve kitų tautybių žmonėms, su didžiule erdve kitokiai nuomonei. Aš norėčiau priminti, kad nė viena iš Lietuvos partijų nebalsavo prieš mūsų europinę kryptį, o tai reiškia, kad šiandien žiūrėdami, kiek eižėja Europos Sąjunga, spaudžiama dirbtinai sukurtų problemų, mes turėtume pasistengti tuos mūsų Europos Sąjungos namus palaikyti, kadangi tai yra ir mūsų saugumo dalykas. Čia nėra vien ištirpimas tarp Europos tautų, čia nėra kokia nors antroji Sovietų Sąjunga, tai yra mūsų saugumo garantija ir mūsų įsitvirtinimo Vakarų pasaulyje garantas.
Aš norėčiau pasakyti, kad visame šiame kelyje turėjome didelį dialogą su įvairiomis valstybėmis (kaip sakiau, šiais metais minėsime diplomatinių santykių atkūrimo 25-etį), todėl mes turime dar vieną minėjimą. Šalia to, kad mes vieną po kitos minėsime tas pirmąsias šalis, kurios mus pripažino, mes turėsime dar vieną tokį minėjimą, kuris tiesiogiai su mumis nesusijęs, kadangi mes Sovietų Sąjungoje nebuvome, bet tai buvo galutinė Sovietų Sąjungos pabaiga. Gruodžio 8 d. – 25 metai nuo Sovietų Sąjungos pabaigos. Ir žiūrint, kokios aršios kovos vyksta dėl šitos tikrai ne gėrio, o blogio imperijos palaikų palaidojimo… Ir jos vyksta visur, aš atsimenu Prezidentas M. Saakašvilis yra man sakęs, kad, įvažiavus rusų tankams į Gorio miestą, kareiviai sakydavo vienas kitam tarp tankų 1998 m. rugpjūčio 8 d. – tik nepataikykime į J. Stalino skulptūrą, o ji Goryje buvo milžiniška. Vyko kova dėl galutinio Sovietų Sąjungos palaidojimo. Iš esmės jūs, ko gero, nesutiksite, ne tik todėl, kad ukrainiečių deputatai čia yra, bet N. Savčenko likimas yra lyg ženklas kovos su numirėliu, su Sovietų Sąjunga, ir su ta prievarta, kuri perkelta į ją. Tai yra nelegalus žmogaus pagrobimas ir neteisingas jo teismas. Todėl solidarizuodamiesi su Ukraina, kuri kovoja už tą siaubingos 1917 metų bolševikų imperijos pabaigą, linkėdami jiems sėkmės pasakysiu, kad mes turėsime jėgos palaikyti ir Europos Sąjungą, ir Europos Sąjungos kaimynus šioje nelengvoje kovoje už žmogaus vertybes. Ačiū jums.