Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

ŽTK pirmininkė Z. Žvikienė: „Alternatyvus ginčų sprendimas – pridėtinė vertė ir vartotojui ir verslui“

2016 m. kovo 18 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. – O.Posaškova)

Šiandien Seime vyksta tarptautinė konferencija „Vartotojų ir verslininkų ginčų sprendimo alternatyvos“, skirta Europos vartotojų dienai.

Vartotojų teisės – tai moderniųjų žmogaus teisių apsaugos sritis, susijusi su kiekvienu žmogumi. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius dr. Feliksas Petrauskas, atidarydamas konferenciją citavo Džoną Fidžeraldą Kenedį (John Fitzgerald Kennedy),– „Vartotojai – tai mes visi“. Tokius žodžius JAV prezidentas yra pasakęs 1962 metais JAV kongrese.

Konferencijoje dėmesys skirtas sparčiai kintančioms ir naujai atsirandančioms tendencijoms globaliame pasaulyje. Prekyba elektroninėje erdvėje, išaugęs piliečių judėjimas, ginčai, susiję su didelėmis asmenų grupėmis – tai priežastys, nulėmusios svarbius pokyčius ginant vartotojus tarptautiniu mastu. Atsižvelgiant į bendras tarptautines realijas buvo priimtos priemonės Europos Sąjungos mastu.

Konferencijoje plačiai aptariama 2013 metų Alternatyvaus ginčų sprendimo direktyva bei 2013 metų Reglamentas dėl elektroninio vartotojų ginčų sprendimo. Alternatyvus ginčų sprendimas – greitesnis, pigesnis ir paprastesnis būdas spręsti vartotojų ginčus nei teisminės procedūros. Įgyvendinant priimtus dokumentus europiniu lygmeniu yra sukurta elektroninė platforma, leidžianti su kitos šalies pardavėjais ar paslaugų teikėjais ginčus spręsti elektroniniu būdu savo šalies kalba. Ši sistema yra šiuo metu diegiama Europos Sąjungos šalyse, taip pat prie platformos prisijungs Lichtenšteinas, Norvegija ir Islandija. Pasak F. Petrausko, Lietuva gaus prisijungimą prie sistemos ateinančią savaitę.

Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkė Zita Žvikienė savo sveikinimo kalboje pabrėžė, kad taikus ginčų sprendimas kuria pridėtinę vertę tiek vartotojui, tiek ir verslui. Tačiau politikė pastebėjo, kad visuomenėje galimi alternatyvūs ginčų sprendimai yra mažai žinomi. Todėl labai svarbus nevyriausybinių organizacijų vaidmuo informuojant visuomenę. Z. Žvikienės nuomone didelis dėmesys turi būti skiriamas atokesnių vietovių gyventojų informavimui apie galimybes paprastai pigiai ir greitai ginti galimai pažeistas vartotojo teises. Apie būtiną dėmesį visuomenės informuotumui kalbėjo ir Europos Komisijos atstovas Kristofas Dekeris (Christoph Decker). Jis sakė, kad artimuosiuose Europos Komisijos planuose yra numatytas reklamos ir vaizdinės medžiagos sklaidos užtikrinimas internetinėje erdvėje.

Konferencija sulaukė didelio teisininkų, verslininkų, akademinės bendruomenės bei vartotojų teises ginančių nevyriausybinių organizacijų dėmesio. Konferenciją organizuoja Seimo Žmogaus teisių komitetas, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Europos vartotojų centras, Mykolo Romerio universitetas. Konferencija yra vienas iš „Europos savaitė 2016 m.“ renginių vykstančių Seime kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais.

Kovo 15 buvo minima Pasaulinė vartotojų diena. Europos Sąjungoje ši diena vadinama Europos vartotojų diena. Šia proga vartotojų gynimo organizacijos visame pasaulyje organizuoja renginius, kuriais siekiama informuoti vartotojus apie jų teises ir jų gynimo būdus, atkreipti dėmesį į vartotojų teisių pažeidimus viešai, paskatinti visuomenę būti aktyvia siekiant aukšto vartotojų apsaugos lygio.

Parengė ir daugiau informacijos suteiks

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]


  Siųsti el. paštuSpausdinti