Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada „Dėl Seimo narės Dovilės Šakalienės elgesio“

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARĖS DOVILĖS ŠAKALIENĖS ELGESIO

 

2017-06-28  Nr. 101-I-27

Vilnius

 

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Aušrinė Norkienė, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, gavusi  2017 m. vasario 20d. visuomenės atstovų: Eglės Mirončikienės (Asociacija „Lietuvos fronto bičiulių sąjūdis“), Giedrės Žilinskienės (Pasaulio gydytojų federacijos „Už žmogaus gyvybę“ Lietuvos asociacija“), Andriaus Murausko (Asociacija „Lietuvos tėvų forumas“), Sauliaus Povilaičio (Asociacija „Vilniui ir Tautai“), Alvitos Armanavičienės (Asociacija „Lietuvos vartotojų federacija“) prašymą įvertinti Seimo narės Dovilės Šakalienės elgesį galimai vykdant neteisėtą lobistinę veiklą ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, atliko tyrimą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Pareiškėjai nurodo, kad 2017 m. vasario 13 d. Lietuvos ryto TV laidoje „Nuoga tiesa“ buvo paviešintas Seimo narės Dovilės Šakalienės elektroninis laiškas populiariausių žiniasklaidos priemonių atstovams. Pareiškėjų nuomone, Seimo narė D. Šakalienė šiuo laišku darė poveikį žiniasklaidos priemonių atstovams bei kitiems įtakingiems visuomenės asmenims, ragindama daryti spaudimą viešajai nuomonei, skelbti paruošto turinio skelbimus pagal Seimo narės pateiktą planą, kviestis į laidas nurodytus, jos įstatymą palaikančius, asmenis. Seimo narė organizavo šių asmenų susitikimą komunikacijos kampanijos veiksmams aptarti, kad būtų priimtas jos ir Seimo nario Mykolo Majausko inicijuotas Vaiko teisių apsaugos  pagrindų įstatymo Nr. I-1234 2, 6, 10, 49, 56, 57 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 21 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-113(3).

Pasak pareiškėjų, tokiu būdu Seimo narė D. Šakalienė vykdė Lobistinės veiklos įstatymu draudžiamą politikams vykdyti lobistinę veiklą ir naudodamasi savo padėtimi ir įtaka siekė apriboti kitą nuomonę turinčių piliečių konstitucinę teisę skleisti informaciją bei idėjas.

Seimo narė Dovilė Šakalienė 2017 m. gegužės 23 d. raštu Nr. SN-S-23 Komisijai paaiškino, kad ji, kaip Seimo narė, nevykdė ir negalėjo vykdyti lobistinės veiklos, kadangi pagal Lobistinės veiklos įstatymo nuostatas lobistine veikla laikomi fizinio ar juridinio asmens atlygintini ar neatlygintini veiksmai, kuriais siekiama daryti įtaką, kad lobistinės veiklos užsakovo interesais būtų keičiami, papildomi ar pripažįstami netekusiais galios teisės aktai, priimami ar nepriimami nauji teisės aktai. Lobistas, vykdydamas veikla, tenkina ne viešąjį, bet iš esmės privatų interesą. Pagal tai, kas išdėstyta, Seimo narė D. Šakalienė neveikė privačiais interesais, netenkino kokio nors užsakovo privačių interesų, priešingai, remiamu įstatymo projektu ji stengėsi įgyvendinti viešąjį interesą: siekdama visų rūšių smurto prieš vaikus užkardymo. Siųstame laiške Seimo narė D. Šakalienė atkreipė dėmesį į projekto svarbą, išreiškė susirūpinimą dėl nepagrįstai vilkinamos įstatymų leidybos procedūros. Taipogi, kreipdamasi į žiniasklaidos atstovus laišku, Seimo narė D. Šakalienė neturėjo galimybių kažkokiu būdu realiai apriboti žiniasklaidos atstovus ir kitus asmenis reikšti savo įsitikinimus, skleisti nuomonę ar informaciją.

Seimo narė D. Šakalienė savo laišku atsiliepė į žiniasklaidos atstovų iniciatyvą smurto prevencijos klausimu. Susirašinėjimas vyko iš asmeninės Seimo narės D. Šakalienės pašto dėžutės, tai matyti ir iš pateikto elektroninio laiško. Žiniasklaidos atstovai kreipėsi į ją bei kitus asmenis kaip į ilgametę vaiko smurto prevencijos srities ekspertę. Pareiškėjų perduotas laiškas yra atsakymas į žiniasklaidos atstovų kreipimąsi.

Lobistinės veiklos įstatymo 7 straipsnio 3 punktas nurodo, kad lobistine veikla nelaikoma valstybės politikų, valstybės pareigūnų ar valstybės tarnautojų veiksmai inicijuojant, rengiant, svarstant, priimant bei aiškinant įstatymų ar kitų teisės aktų projektus. Šio įstatymo 8 straipsnis draudžia valstybės politikui būti lobistinės veiklos užsakovu.

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

Seimo narė Dovilė Šakalienė nepažeidė Lobistinės veiklos įstatymo bei kitų galiojančių teisės aktų nuostatų.

 

Pritarta bendru sutarimu.

 

 

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                                                Rita Tamašunienė


  Siųsti el. paštuSpausdinti