LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL SVEIKATOS REIKALŲ KOMITETO POSĖDŽIO
2017-09-13 Nr. 101-I-38
Vilnius
Lietuvos Respublikos Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Aušra Papirtienė, Virginijus Sinkevičius, Kazys Starkevičius, gavusi Lietuvos Respublikos Seimo narių Remigijaus Žemaitaičio ir Irinos Rozovos 2017 m. birželio 21 d. kreipimąsi bei vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, nagrinėjo klausimą dėl Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. I-1367 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-813 (toliau – Įstatymo projektas) svarstymo Seimo Sveikatos reikalų komiteto (toliau – Komitetas) 2017 m. birželio 21 d. posėdyje.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
Seimo nariai R. Žemaitaitis ir I. Rozova teigė, kad Komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė 2017 m. birželio 21 d. vykusiame Komiteto posėdyje pateikė preliminarius, galimai suklastotus Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymus Įstatymo projektui, kurie nebuvo suderinti ir užregistruoti Seimo statuto nustatyta tvarka. Taip pat teigiama, kad prie šio projekto nebuvo pateikti išvadų rengėjų parašai.
Seimas 2017 m. birželio 15 d. rytiniame posėdyje pritarė Įstatymo projekto pateikimui. Pagrindiniu buvo paskirtas Sveikatos reikalų komitetas, papildomu – Socialinių reikalų ir darbo komitetas (toliau – SRDK). Seimo posėdyje sprendimas svarstant Įstatymo projektą taikyti skubos ar ypatingos skubos tvarką nebuvo priimtas.
Komiteto posėdis vyko 2017 m. birželio 21 d. 10.00-12.30 val. Komiteto posėdžio darbotvarkėje antruoju klausimu (10.30-11.00 val.) buvo numatyta svarstyti Įstatymo projektą. Komitetas buvo Seimo paskirtas pagrindiniu komitetu svarstant Įstatymo projektą.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pristatė Įstatymo projektą. Komiteto pirmininkė A. Širinskienė pažymėjo, kad svarstant Įstatymo projektą taikoma skubos tvarka, t. y. negalioja įprasti terminai. Po to kalbėjo Komiteto nariai.
Po pasisakymų Komiteto pirmininkė A. Širinskienė informavo, kad gauta Socialinių reikalų ir darbo komiteto (toliau – SRDK) išvada, kuri buvo svarstyta tos pačios dienos, t.y. birželio 21 d., ryte. A. Širinskienė atkreipė dėmesį, kad SRDK išvada yra preliminari. Komiteto pirmininkė informavo, kad atsirado vienas pasikeitimas t. y. pakeistas trečiasis punktas SRDK preliminarioje išvadoje, o likusi SRDK išvada yra nepasikeitusi. Komiteto pirmininkė pasiūlė pradėti SRDK pasiūlymų svarstymą nuo pirmojo pasiūlymo. A. Širinskienė taip pat pabrėžė, kad Įstatymo projekto svarstymui taikoma ypatinga skuba. Pasisakė Komiteto nariai, organizacijų atstovai.
Komiteto pirmininkė pristatė SRDK preliminarios išvados antrąjį pasiūlymą. Pristačiusi pasiūlymą A. Širinskienė paskelbė balsavimą dėl šio pasiūlymo. Pasiūlymui buvo nepritarta (balsavimo rezultatai: už – 4, prieš – 2, susilaikė – 4).
Komiteto pirmininkei pristačius trečiąjį SRDK pasiūlymą, R. Žemaitaitis pasiūlė daryti svarstymo Komitete pertrauką, kadangi SRDK išvada yra preliminari. R. Žemaitaitis siūlė baigti Komiteto posėdį ir paprašė pasirašytos SRDK išvados.
Komiteto pirmininkė paaiškino, kad Įstatymo projekto svarstymui taikoma skubos tvarka. A. Širinskienė informavo Komiteto narius, kad preliminari išvada buvo atspausdinta dieną prieš tai, t.y. birželio 20 d.
A. Širinskienė pasiūlė balsuoti dėl pertraukos Įstatymo projekto svarstyme. Komiteto nariai balsuodami pritarė, kad būtų daroma pertrauka Įstatymo projekto svarstyme (balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 0, susilaikė – 0).
SRDK 2017 m. birželio 21 d. posėdžio darbotvarkėje pirmuoju klausimu (10.00-10.15 val.) buvo numatyta svarstyti Įstatymo projektą. SRDK, kaip papildomo komiteto, išvada dėl Įstatymo projekto buvo įregistruota Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) birželio 21 d. 13.52 val.
Komiteto pirmininkė A. Širinskienė 2017 m. liepos 3 d. Komisijai adresuotame rašte prašė stabdyti jos atžvilgiu atliekamą tyrimą ir jei, Komisijos vertinimu, Seimo narių I. Rozovos ir R. Žemaitaičio rašte nurodytos aplinkybės leidžia įtarti esant nusikalstamos veikos – dokumentų klastojimo pagal Baudžiamojo kodekso 300 straipsnį – sudėtį kreiptis į Generalinę prokuratūrą prašant pradėti ikiteisminį tyrimą. A. Širinskienė kitų paaiškinimų dėl šios situacijos nepateikė.
Seimo statuto 147 straipsnio dalyje nustatyta, kad visą dėl įstatymo projekto gautą medžiagą įvertina bei apibendrina pagrindinis komitetas.
Seimo statuto 149 straipsnis reglamentuoja įstatymo projekto svarstymo pagrindiniame komiteto posėdyje tvarką. Šio straipsnio 1 dalyje numatyta, kad ne vėliau kaip likus 4 darbo dienoms iki svarstymo Seimo posėdyje įstatymo projektas ir komiteto išvadų projektas turi būti apsvarstyti pagrindiniame komitete. Tuo pačiu metu Posėdžių sekretoriatui turi būti pateiktas pagal svarstymų klausymuose rezultatus komiteto išvadų rengėjų pataisytas ir pasirašytas įstatymo projektas ir komiteto išvadų projektas, kuriame nurodoma, kokios pataisos ir pasiūlymai buvo gauti iš papildomų komitetų, ekspertų, suinteresuotų asmenų bei asmenų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, į kurias pastabas ir pasiūlymus yra atsižvelgiama, į kuriuos ne ir kodėl, kaip siūloma keisti įstatymo projektą.
Seimo statuto 57 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad komiteto išvada yra išsamus svarstymo komitete aprašymas. Joje nurodoma, kokie svarstymo metu buvo gauti pasiūlymai, pataisos, kokie ekspertai dalyvavo, kokias pataisas projekte siūlo daryti komitetas arba kokias išvadas dėl svarstyto klausimo komitetas padarė.
Seimo statuto 52 straipsnio, reglamentuojančio komiteto pirmininko ir jo pavaduotojo įgaliojimus, 1 dalies 1 punkte nustatyta, kad komiteto pirmininkas šaukia komiteto posėdžius ir rūpinasi, kad jiems būtų parengti reikalingi dokumentai bei kita medžiaga.
To paties straipsnio 1 dalies 7 punkte nustatyta, kad komiteto pirmininkas pasirašo komiteto sprendimus, išvadas ir posėdžių protokolus, taip pat komiteto rengtų ir taisytų įstatymų projektus, perduodamus svarstyti Seimui, vizuoja priimtus komiteto rengtus ir taisytus įstatymus bei kitus Seimo aktus.
Seimo statuto 55 straipsnio 5 dalyje nurodyta, kad komitetų sprendimai ir išvados Seimui pateikiami raštu.
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
1. 2017 m. birželio 21 d. Sveikatos reikalų komiteto posėdyje buvo svarstoma ir balsuojama dėl Socialinių reikalų ir darbo komiteto, kaip papildomo komiteto, išvados projekte pateiktų pasiūlymų.
2. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Širinskienė žodžiu pristatė Socialinių reikalų ir darbo komiteto priimtą pasiūlymą, nesutampantį su šio komiteto išvados projekte pateiktu pasiūlymu.
3. Atsižvelgiant į Seimo statuto 55 straipsnio 5 dalies nuostatą, kad komitetų sprendimai ir išvados Seimui turi būti pateikti raštu, Sveikatos reikalų komiteto 2017 m. birželio 21 d. posėdyje turėjo būti svarstoma raštu pateikta ir Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pasirašyta šio komiteto išvada.
4. Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. I-1367 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-813 pateikimo Seimo 2017 m. birželio 15 d. rytiniame posėdyje metu nebuvo priimtas sprendimas taikyti skubos arba ypatingos skubos tvarką.
Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:
1. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės veiksmai nesukėlė įtarimų dėl Sveikatos reikalų komiteto 2017 m. birželio 21 d. posėdžio protokolo ir Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvados „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. I-1367 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-813“ projekto galimo klastojimo.
2. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, 2017 m. birželio 21 d. Sveikatos reikalų komiteto posėdyje pateikusi svarstyti Socialinių reikalų ir darbo komiteto, kaip papildomo komiteto, išvados projektą, pažeidė Seimo statuto 52 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatą.
3. Rekomenduoti Seimo komitetams ir komisijoms svarstant teisės aktų projektus vertinti tik Seimo statuto 55 straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka pateiktus komitetų ir komisijų sprendimus, išvadas, pataisas ir pasiūlymus.
Pritarta bendru sutarimu.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė