Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada "Dėl Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio privačių interesų"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARIO REMIGIJAUS ŽEMAITAIČIO PRIVAČIŲ INTERESŲ

 

2017-09-27   Nr. 101-I-41

Vilnius

 

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Asta Kubilienė, Aušrinė Norkienė, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, gavusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos prašymą ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 11 punkto nuostata, atliko tyrimą dėl Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija savo 2017 m. birželio 29 d. kreipimesi nurodė, kad Seimo narys Remigijus Žemaitaitis savo privačių interesų deklaracijoje nenurodė šių asmenų bei duomenų, dėl kurių jam gali kilti interesų konfliktas:

1. Seimo nario R. Žemaitaičio tėvas Rimantas Žemaitaitis, motina Vidmanta Žemaitaitienė bei brolis Dževaldas Žemaitaitis yra UAB „Dervira ir partneriai“ akcininkai. UAB „Dervira ir partneriai“ akcininku yra ir Remigijus Žemaitaitis.

2. Seimo nario R. Žemaitaičio tėvas Rimantas Žemaitaitis, motina Vidmanta Žemaitaitienė bei brolis Dževaldas Žemaitaitis yra UAB „Dervira“ akcininkai.

3. Seimo nario R. Žemaitaičio tėvas Rimantas Žemaitaitis, motina Vidmanta Žemaitaitienė bei brolis Dževaldas Žemaitaitis yra UAB „Statyk pats“ bei „Pamario starta“ akcininkai.

UAB „Dervira ir partneriai“ bei UAB „Dervira“, be kita ko, verčiasi kavinių verslu: UAB „Dervira ir partneriai“ Šilutėje priklauso kavinė JAZZBOWLING, o UAB „Dervira“ – kavinė Magnolija, kurioms vadovauja R. Žemaitaičio tėvas Rimantas Žemaitaitis.“

„Remigijus Žemaitaitis dalyvavo Lietuvos Respublikos Seime priimant sprendimus dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto ir balsavo dviejuose Sveikatos reikalų komiteto posėdžiuose (2017 m. gegužės 24 d., 2017 m. gegužės 31 d.) bei dviejuose plenariniuose Seimo posėdžiuose ( 2017 m. gegužės 25 d., 2017 m. birželio 1 d.) įstatymo svarstymo ir priėmimo metu, aktyviai pasisakydamas dėl alkoholio prekybos apribojimų kavinėms netaikymo (reklama, prekės ženklo naudojimas ženklinant lauko kavinių skėčius, galimybė prekiauti nestacionariose (ar lauko) kavinėse ir t.t.). šie apribojimai būtų tiesiogiai palietę ir R. Žemaitaičio bei jo šeimos verslą. <...>

Taip pat Seimo narys R. Žemaitaitis registravo pasiūlymus minėtam įstatymo projektui, kuriais buvo siekiama palengvinti viešojo maitinimo įstaigoms taikomus apribojimus alkoholio kontrolės srityje (2017 m. gegužės 30 d. pasiūlymai dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(3), 2017 m. gegužės 23 d. pasiūlymai dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(2)).“

Pasak pareiškėjų, UAB „Statyk pats“ verčiasi didmenine prekyba mediena, tačiau Seimo narys R. Žemaitaitis 2017 m. kovo 16 d. balsavo dėl Miškų įstatymo pakeitimų ir 2016 m. gruodžio 7 d. registravo šio įstatymo pakeitimo projektą Nr. XIIIP-179.

Paaiškinimų komisijai Seimo narys R. Žemaitaitis nepateikė.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis privačių interesų deklaracijas pateikė 2012 m. rugpjūčio 6 d. bei 2017 m. kovo 6 d. Abiejose deklaracijose, skiltyje „Ryšiai su juridiniais asmenimis“ R. Žemaitaitis nurodo, jog yra įmonių UAB „Statyk pats“, UAB „Dervira“ bei UAB „Dervira ir partneriai“ akcininkas.

Pažymėtina, kad UAB „Statyk pats“ turi to paties pavadinimo statybinių prekių prekybos centrą, kuriame prekiaujama įvairiomis statybos darbams reikalingomis prekėmis.

VĮ Registrų centras pateikė UAB „Dervira“, UAB „Dervira ir partneriai“, UAB „Statyk pats“ ir UAB „Pamario starta“ akcininkų sąrašus, iš kurių matyti, kad Remigijus Žemaitaitis turi UAB „Dervira ir partneriai“ akcijų. Remigijaus Žemaitaičio tėvai Rimantas Žemaitaitis ir Vidmanta Žemaitaitienė yra UAB „Statyk pats“, UAB „Dervira“ ,UAB „Dervira ir partneriai“ ir UAB „Pamario starta“ akcininkai, brolis Dževaldas Žemaitaitis - UAB „Statyk pats“, UAB „Dervira ir partneriai“ ir UAB „Pamario starta“ akcininkas.

VĮ „Registrų centras“ neturi informacijos, kad Remigijus Žemaitaitis kada nors būtų turėjęs UAB „Dervira“ ar UAB „Pamario starta“ akcijų. VĮ „Registrų centras“ yra saugomi UAB „Statyk pats“ dokumentai, iš kurių matyti, jog 2008 metais Remigijus Žemaitaitis turėjo UAB „Statyk pats“ akcijų. Informacijos apie perleidimą tretiesiems asmenims nėra.

2017 m. gegužės 23 d. Seimo narys R. Žemaitaitis pateikė pasiūlymą dėl Alkoholio kontrolės įstatymo  Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29, 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096 (2), kuriuo siūloma leisti 18-mečiams įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus, leisti prekiauti alkoholiniais gėrimais lauko kavinėse, nekeisti galiojančios tvarkos, jog sporto renginių metu specialiose salėse būtų galima vartoti alkoholį, atsisakyti kraštutinio ir absoliutaus alkoholio reklamos draudimo.

2017 m. gegužės 30 d. Seimo narys R. Žemaitaitis pateikė pasiūlymą dėl Alkoholio kontrolės įstatymo  Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29, 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(3), kuriuo siūlo pailginti laiką, kurį iš viešojo maitinimo įstaigų būtų galima išsinešti alkoholinius gėrimus.

Tą pačią dieną buvo pateiktas dar vienas pasiūlymas dėl nurodyto įstatymo projekto, kuriuo siūloma koreguoti alkoholio reklamos apibrėžimą.

Seimo statuto 18 straipsnyje įtvirtinta Seimo nario prievolė vengti interesų konflikto.

Šio straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad draudžiama Seimo nario mandatą naudoti ne pagal paskirtį, t.y. ne Tautos, valstybės ir rinkėjų interesams. Seimo narys privalo gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus.

To paties straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad kiekvienas Seimo narys, eidamas Seimo nario pareigas, privalo vengti interesų konflikto tarp Seimo nario privačių interesų ir jo pareigų atstovauti visuomenės interesams, taip pat neturi elgtis taip, kad visuomenėje kiltų abejonių, kad toks konfliktas yra. Iškilus interesų konfliktui, Seimo narys privalo elgtis taip, kaip nurodo šis statutas bei Etikos ir procedūrų komisijos ar Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos rekomendacijos. Seimo narys privalo daryti viską, kad jo sąžiningumas nekeltų visuomenei abejonių ir kad visuomenė turėtų visas galimybes tuo įsitikinti.

Seimo statuto 18 straipsnio 6 dalyje aprašyta nusišalinimo procedūra. Prieš prasidedant klausimo svarstymui arba svarstymo metu Seimo narys, kuris tokiame klausime turi privatų interesą, privalo informuoti posėdžio pirmininką apie interesų konflikto grėsmę ir nusišalinti nuo tolesnio klausimo svarstymo ir balsavimo.

Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje įstatymo  (toliau – Įstatymas) 2 straipsnio 2 dalyje privatūs interesai apibrėžiami kaip asmens, dirbančio valstybinėje tarnyboje, (ar jam artimo asmens) asmeninis turtinis ar neturtinis suinteresuotumas, galintis turėti įtakos sprendimams atliekant tarnybines pareigas.

Interesų konfliktu laikoma situacija, kai valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo, atlikdamas pareigas ar vykdydamas pavedimą, privalo priimti sprendimą ar dalyvauti jį priimant, ar įvykdyti pavedimą, kurie susiję ir su jo privačiais interesais (Įstatymo 2 straipsnio 4 dalis)

Seimo statuto 18 straipsnio 4 dalyje ir Įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta Seimo narių prievolė deklaruoti privačius interesus.

Seimo nariai, vadovaudamiesi Įstatymo 5 straipsnio 1 dalies nuostata, privalo pateikti privačių interesų deklaraciją elektroninėmis priemonėmis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nustatyta tvarka. Seimo nariai privalo deklaraciją pateikti per 30 kalendorinių dienų nuo jų išrinkimo į pareigas dienos.

Jeigu atsirado naujų Įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje išvardytų duomenų ar pasikeitė pateiktoje deklaracijoje nurodyti duomenys, deklaruojantis asmuo privalo deklaraciją patikslinti per 30 kalendorinių dienų nuo duomenų pasikeitimo ar naujų duomenų atsiradimo dienos (Įstatymo 7 straipsnio 1 dalis).

Jeigu paaiškėja naujos aplinkybės, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, deklaruojantis asmuo privalo deklaraciją papildyti nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo šių aplinkybių paaiškėjimo (Įstatymo 7 straipsnio 2 dalis).

Įstatymo 6 straipsnis reglamentuoja deklaracijos turinį. Deklaruojantis asmuo deklaracijoje privalo nurodyti: juridinį asmenį, kurio dalyvis jis ar jo sutuoktinis, sugyventinis, partneris yra (Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 2 punktas); savo ir sutuoktinio, sugyventinio, partnerio per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių sudarytus ir kitus galiojančius sandorius, jeigu sandorio vertė didesnė negu 3 000 eurų (Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 6 punktas); artimus asmenis ar kitus jam žinomus asmenis arba duomenis, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas (Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 7 punktas).

Privačių interesų deklaracijų pildymo, tikslinimo ir pateikimo taisyklių (toliau – Taisyklės), patvirtintų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos 2017 m. birželio 21 d. sprendimu Nr. KS-73,  23 punkte nustatyta, kad deklaracijos ID001J priede „Ryšiai su juridiniais asmenimis“ nurodomos kitos (deklaracijos formos tituliniame lape ID001 nenurodytos) deklaruojančio asmens ir (ar) jo sutuoktinio, sugyventinio, partnerio darbovietės, narystė, pareigos įmonėse, įstaigose, asociacijose ar fonduose (išskyrus narystę politinėse partijose ir profesinėse sąjungose), dalyvavimas juridiniuose asmenyse. Šiame priede taip pat nurodomi kiti ryšiai su juridiniais asmenimis, galintys deklaruojančiam asmeniui sukelti interesų konfliktą.

Deklaracijos priede ID001A „Kiti duomenys, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas“ nurodomi kiti duomenys ir (ar) aplinkybės, susijusios su deklaruojančiuoju arba su jo sutuoktiniu, sugyventiniu, partneriu, dėl kurių deklaruojančiam asmeniui gali kilti interesų konfliktas ir kurių nurodyti kituose deklaracijos prieduose dėl jų formos ypatumų nebuvo galima. Taisyklių 35.2. punkte nurodyta, kad kiti duomenys ir (ar) aplinkybės, susijusios su deklaruojančiuoju arba su jo sutuoktiniu, sugyventiniu, partneriu, dėl kurių deklaruojančiajam gali kilti interesų konfliktas, aprašomos laisva forma (Taisyklių 34 punktas).

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra konstatavęs: „Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimo kvalifikavimui pakanka nustatyti, jog priimant sprendimą pareiškėjas nepasielgė taip, kad nekiltų abejonių, jog egzistuoja toks konfliktas.[…] Todėl valstybės tarnautojas priimdamas sprendimus privalo vengti net šališkumo regimybės.” (2011 m. lapkričio 28 d. nutartis administracinėje byloje Nr. A261-3154/2011)

VTEK savo sprendimuose taip pat yra ne kartą atkreipusi dėmesį į tai, kad Seimo nariams yra taikomi aukštesni veiklos skaidrumo ir atsakomybės standartai nei paprastiems valstybės pareigūnams ar tarnautojams. VTEK yra pabrėžusi, kad visuomenė turi pagrįstų ir teisėtų lūkesčių, kad Seimo nariai veikia laikydamiesi aukštesnių moralės ir tarnybinės etikos principų.

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

  1. Seimo narys R. Žemaitaitis teikė pasiūlymus dėl Alkoholio kontrolės įstatymo  Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29, 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096. Vienas šių pasiūlymų buvo tiesiogiai susijęs su viešojo maitinimo įstaigų alkoholio prekybos sąlygomis. Nė vienam Seimo nario pasiūlymui nepritarė pagrindinis Sveikatos reikalų komitetas.
  2. Tyrimo metu negauta duomenų apie tai, ar Seimo narys R. Žemaitaitis turėjo UAB „Dervira“ bei UAB „Statyk pats“ akcijų, nors savo privačių interesų deklaracijose yra nurodęs, jog yra šių bendrovių akcininkas.
  3. UAB „Statyk pats“ užsiima statybinių medžiagų, namų apyvokos daiktų prekyba, įrankių ir transporto nuoma. Negauta duomenų, kad ši įmonė tiesiogiai ir išskirtinai susijusi su didmenine prekyba mediena.

Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo bei Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatomis, nusprendė:

1. Įpareigoti Seimo narį Remigijų Žemaitaitį per vieną mėnesį nuo šios išvados priėmimo dienos peržiūrėti savo privačių interesų deklaraciją bei ištaisyti joje galimai esančias klaidas apie turimas UAB „Dervira“ ir UAB „Statyk pats“ akcijas, apie tai raštu informuojant Etikos ir procedūrų komisiją.

2. Rekomenduoti Seimo nariui Remigijui Žemaitaičiui nedalyvauti priimant sprendimus bei teisės aktus, tiesiogiai susijusius su viešųjų maitinimo įstaigų reglamentavimu.

3. Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, balsuodamas dėl Miškų įstatymo pakeitimų ir 2016 m. gruodžio 7 d. registravęs šio įstatymo pakeitimo projektą Nr. XIIIP-179 galiojančių teisės aktų nepažeidė.

 

Pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                                                Rita Tamašunienė


  Siųsti el. paštuSpausdinti