Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada „Dėl Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio pasisakymų“

IŠVADA

DĖL SEIMO NARIO REMIGIJAUS ŽEMAITAIČIO PASISAKYMŲ

 

 

2017-10-18     Nr. 101-I-46

Vilnius

 

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Algimantas Dumbrava, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Virginijus Sinkevičius, Kazys Starkevičius, gavusi Seimo narės Agnės Širinskienės prašymą ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, atliko Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio elgesio tyrimą.

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Seimo narė Agnė Širinskienė 2017 m. birželio 21 d. kreipimesi Komisijai nurodė, kad 2017 m. gegužės 31 d. Lietuvos ryto TV laidoje „Lietuva tiesiogiai“ Seimo narys Remigijus Žemaitaitis Pasaulio sveikatos organizaciją (toliau – PSO) pavadino „Šaraškino kontora“, kuri „šiaip sau įsikūrė neva kovai su kažkuo tai“, „važinėjasi po pačius brangiausius viešbučius“. R. Žemaitaitis nurodė, kad PSO „yra kontora be jokio juridinio statuso“, „pseudo-organizacija“.

Pareiškėja nurodo, kad „savo pasisakymais laidoje „Lietuva tiesiogiai“ Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sąmoningai sumenkino PSO statusą, indėlį ir pastangas tarptautinės sveikatos srityje bei Jungtinių Tautų autoritetą“.

Seimo narys R. Žemaitaitis 2017 m. spalio 17 d. paaiškino komisijai, jog nuomonę apie PSO susidarė reaguodamas į šios organizacijos paskelbtą Lietuvoje suvartojamo alkoholio kiekio statistiką.

Seimo narys R. Žemaitaitis Lietuvos ryto TV laidoje „Lietuva tiesiogiai“ kalbėjo apie alkoholio suvartojimą Lietuvos Respublikoje bei apie Pasaulio sveikatos organizacijos pateiktą statistiką, kuri nesutampa su oficialiai Lietuvoje skelbiama Statistikos departamento.

R. Žemaitaitis teigė: „Ūkiškai kaime mes vadiname, kad PSO yra „Šaraškino kontora“, kuri šiaip sau įsikūrė, neva kovai su kažkuo. Valstybės nariais kartais moka pinigus, kažkas jas remia, jos važinėja po pačius prabangiausius viešbučius.“ Ir šiuos savo žodžius paaiškina turimais duomenimis: „Paskutinis įvykęs skandalas PSO – Afrikoje vykusi konferencija, kur Afrikos konferencijos organizavimas kainavo 5 kartus brangiau, nei Afrikai skirti pinigai kovai su AIDS.“ „Tai yra kontora be jokio juridinio statuso, nors ji turi buveinę, įmonę.“ „Nori matyti, kad pensija didėja, kad vaikai neišvažiuotų ir panašiai, o mes užsiiminėjame pseudo organizacijos, „Šaraškino kontoros“ PSO statistika, <...>.“

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) – tai Jungtinių Tautų Organizacijos padalinys, tarptautiniu mastu koordinuojantis visuomenės sveikatą, kovojantis su užkrečiamosiomis ligomis, organizuojantis pagalbos tiekimą ugdant nacionalines sveikatos apsaugos tarnybas ir kt.

„Šaraškino kontora“ reiškia „abejotina veikla užsiimanti įmonė“, tai jaunimo naujadaras, kilęs iš rusų kalbos.

Kauno apygardos teismas byloje Nr. 1A-300-462-2014 pasisakė: „Šmeižimo turinį sudaro tikrovės neatitinkančios informacijos, galinčios paniekinti ar pažeminti kitą žmogų ar pakirsti pasitikėjimą juo, paskleidimas. Bendrąja prasme informacija reiškia žinią, t. y. faktų ir duomenų konstatavimą apie reiškinius, įvykius, asmens veiksmus, savybes. Faktams ir duomenims taikomas tiesos kriterijus, jų egzistavimas gali būti patikrintas įrodymais ir objektyviai nustatytas. <...> Nuomonė yra kokių nors faktų supratimas, vertinimas, požiūris į faktus ir vertybes, komentarai, pastabos. Nuomonė yra subjektyvi, jai netaikomas tiesos kriterijus, tačiau ji turi remtis faktais ir turi būti pateikiama sąmoningai neiškreipiant duomenų.“

Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalyje teigiama, kad „Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t.y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka, t. y. teismine tvarka.

Civilinė teisė saugo asmenines neturtines teises ir vertybes, tarp jų – asmens garbę ir orumą. Asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą bei neatitinkančius tikrovės, taip pat atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.

Asmens garbė ir orumas yra ginami ir Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, kuriuo remiantis nukentėjęs asmuo gali iškelti bylą asmeniui, kuris paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo.

Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1, 5 ir 6 punktai).

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Pavadindamas PSO „Šaraškino kontora“ Seimo narys R. Žemaitaitis akcentavo, kad taip šią organizaciją vadina „kaime“, įvardydamas: „mes vadinam kaime“. Šio interviu tema buvo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, su kuriomis nesutinka Seimo narys R. Žemaitaitis. Neigiamus žodžius apie PSO jis sako reaguodamas į PSO pateiktą alkoholio suvartojimo statistiką Lietuvoje, kuri nebuvo paremta Statistikos departamento duomenimis, o, pasak Seimo nario R. Žemaitaičio, eksperto, kuriuo tuo metu buvo dabartinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. R. Žemaitaičio nuomone, PSO netinkamai vertino pateiktą statistika, nesivadovavo oficialios statistinius skaičius teikiančios institucijos, Statistikos departamento, duomenimis.

2. Taip pat Seimo narys R. Žemaitaitis aiškina, dėl kokių priežasčių mano, jog PSO atstovai gyvena prabangiuose viešbučiuose: „Paskutinis įvykęs skandalas PSO – Afrikoje vykusi konferencija, kur Afrikos konferencijos organizavimas kainavo 5 kartus brangiau, nei Afrikai skirti pinigai kovai su AIDS.“

3. Seimo narys R. Žemaitaitis nurodo: „Tai yra kontora be jokio juridinio statuso, nors ji turi buveinę, įmonę.“ PSO yra Jungtinių Tautų organizacijos padalinys, iš tiesų neturintis juridinio asmens statuso.

4. Viso interviu metu Seimo narys R. Žemaitaitis kalba emocingai, reiškia nepasitenkinimą dėl PSO pateiktos galimai netikslios alkoholio suvartojimo Lietuvoje statistikos. Pažymi, jog jam iškėlus šį klausimą, Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, pasiūlymų autoriai nebemini pateiktos statistikos.

Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatomis, nusprendė:

1. Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio pasisakymai Pasaulio sveikatos organizacijos atžvilgiu yra nekorektiški.

2. Rekomenduoti Seimo nariui Remigijui Žemaitaičiui korektiškiau reikšti savo mintis, vengti pasisakymų, kurie gali būti suprantami dviprasmiškai.

 

Pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                                                Rita Tamašunienė


  Siųsti el. paštuSpausdinti