2017 m. sausio 12 d. pranešimas žiniasklaidai
Lietuvos valstybės tarnyba šiuo metu yra orientuota į veiklos procesus, tačiau trūksta vieningos reikalavimų valstybės tarnautojų žinioms, įgūdžiams ir gebėjimams sistemos, stokojama lankstumo karjeros planavimo, darbo užmokesčio, tarnautojų motyvavimo, kvalifikacijos tobulinimo srityse. Šie esamos valstybės tarnybos sistemos trūkumai lemia palyginti žemą valstybės tarnybos konkurencingumą su privačiu sektoriumi ir daro valstybės tarnybą nepatrauklią kvalifikuotiems specialistams.
Vakar vykusiame Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdyje buvo svarstomas komiteto patobulintas Valstybės tarnybos įstatymo projektas.
Siekiant užtikrinti, kad iš panašias atsakomybes turinčių valstybės tarnautojų būtų reikalaujama panašių kompetencijų ir gebėjimų, siūloma valstybės tarnyboje įdiegti kompetencijų modelį. Pagal jį nustatoma, kiek ir kokių kompetencijų (bendrųjų, profesinių, vadybos ir lyderystės) reikia tam tikrai pareigybių grupei (pvz., specialistui, skyriaus vedėjui, departamento direktoriui ir pan.), kad būtų užtikrintas profesionalus funkcijų vykdymas. Visoms tai pačiai grupei priskirtoms pareigybėms būtų taikomi vienodi kompetencijų reikalavimai.
Komitetas taip pat pasiūlė nustatyti, kad bet kokias vadovaujančias pareigas pradėję eiti asmenys sustabdytų savo veiklą politinėse partijose. Šiuo pasiūlymu siekiama mažinti politikų įtaką valstybės tarnautojams, jų priimamiems sprendimams, tikimasi, kad tai padės kovoti su politine korupcija ir protekcionizmu.
Projekte numatoma, kad valstybės tarnautojo karjera būtų ribojama tik šio asmens kompetencijomis – jeigu asmuo turi siekiamai pareigybei reikiamas kompetencijas ir įgūdžius, jis galės būti perkeliamas į siekiamas pareigas, ar tos pareigos būtų lygiavertės jo užimamoms pareigoms (horizontali karjera), ar aukštesnės (vertikali karjera).
Įstatymo pataisomis taip pat siekiama aiškiai sureguliuoti valstybės tarnybos pareigybių hierarchiją, kad valstybės tarnautojų darbo užmokestis būtų adekvatus ir priklausytų nuo pareigybei tenkančios atsakomybės ir iš valstybės tarnautojo reikalaujamos kompetencijos.
Komiteto nariai, išklausę posėdyje dalyvavusios Vyriausybės kanclerės M. Dargužaitės argumentus dėl šios kadencijos Vyriausybės vizijos valstybės tarnybos tobulinimui, nusprendė artimiausiu metu siūlyti Seimo valdybai kreiptis į Vyriausybę dėl išvadų komiteto patobulintiems Valstybės tarnybos ir jį lydintiems įstatymų projektams pateikimo. Vyriausybės siūlymai bus svarstomi Seimo pavasario sesijoje.
Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas
Povilas Urbšys, tel. (8 5) 239 6621
Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto biuro patarėja
Monika Urmonienė, tel. (8 5) 239 6836