2017 m. sausio 31 d. pranešimas žiniasklaidai
Sausio 31 d. Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) surengė neeilinį posėdį, dėl tragedijos Kėdainiuose, kai galimai taikant fizinį smurtą, kaip auklėjimo priemonę, šeimoje buvo nužudytas vaikas.
Komitetas aiškinosi, kodėl nebuvo užkirstas kelias smurtui prieš vaiką, nebuvo laiku ir tinkamai identifikuotos grėsmės, neišgirstas vaiko balsas dėl patiriamo smurto. Komiteto posėdyje dalyvavo sveikatos apsaugos, vidaus reikalų, socialinės apsaugos ir darbo ministrai, generalinis prokuroras, generalinis policijos komisaras, vaiko teisių apsaugos kontrolierė, Vyriausybės kanceliarijos atstovai, kiti pareigūnai ir specialistai.
„Gyvybiškai yra reikalingas psichologas apklausiant vaiką“, – posėdyje sakė generalinis policijos komisaras Linas Pernavas. Apie būtinybę užtikrinti reikiamą psichologų dalyvavimą procese, kai kalbama apie smurtą prieš vaikus, kalbėjo ir generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Jis pažymėjo, kad praėjusiais metais buvo kreiptasi į tris ministerijas dėl psichologo dalyvavimo baudžiamajame procese užtikrinimo, tačiau problema liko neišspręsta. Posėdyje buvo vertinama tai, kad esant pirminiam vaiko liudijimui apie prieš jį naudojamą smurtą, taip pat, esant ženklams, kad vaikas gyvena aplinkoje, kurioje smurtaujama, psichologas būtų galėjęs identifikuoti grėsmes, tačiau vaikas galimai buvo apklausiamas tik policijos pareigūno, nesilaikant apklausos procedūrų.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad situacija, užtikrinant prevencinę psichologinę pagalbą, yra kritinė. Pasak ministro, smurtautojai, kurių veiksmai sukelia negrįžtamas pasekmes, dažniai yra gimę su tam tikrais biologiniais psichinės sveikatos pažeidimais ir jokia teisėsauga jų neištaisys. Tokiems žmonėms reikalinga sisteminė psichologo pagalba nuo pat gimimo. Tačiau su esamu psichologų skaičiumi savivaldybėse, savalaikė psichologinė pagalba yra neįmanoma. A. Verygos nuomone, dažniausiai, net ir gavus pranešimą apie smurtą, kažkuriame etape pagalbos grandinė nutrūksta ir pakartotinio smurto prevencijos sistema nesuveikia. Ministras pažymėjo būtinybę per prieinamą nuoseklią psichologinę pagalbą užkirsti kelią šeimos problemų gilėjimui bei smurtinio elgesio šeimoje išvešėjimui.
Pažymėtina tai, kad Seime 2016 metų rugsėjo 21 d. buvo priimtas Seimo nutarimas, kuriuo buvo pasiūlyta Vyriausybei užtikrinti lėšų, kurios būtinos reikiamam psichologų skaičiui savivaldybėse užtikrinti, skyrimą. Taip pat šiuo Seimo nutarimu yra pasiūlyta atitinkamoms ministerijoms parengti smurto artimoje aplinkoje atpažinimo kriterijus. Turėjo būti parengtos detalios instrukcijos ir anketos, kuriomis vadovautųsi į įvykio vietas vykstantys pareigūnai, fiksuodami detalius ir informatyvius duomenis apie smurto artimoje aplinkoje įvykį.
ŽTK pirmininkas V. Simulikas pažymėjo, kad būtina telkti visas jėgas ne karui, o Lietuvos žmonių išsaugojimui. Jo nuomone, yra būtina nedelsiant priimti visus reikalingus teisės aktus, kurie padėtų apsaugoti žmogų, ypač vaiką. Visų pirma, būtina neatidėliotinai priimti aiškų „nemušimo“ įstatymą. Taip pat komitetas nusprendė kreiptis į Generalinę prokuratūrą ir Policijos departamentą, klausdamas nuomonės dėl Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo tobulinimo bei pasiūlydamas naujas nuostatas dėl apsaugos priemonių skyrimo taikymo visais smurto artimoje aplinkoje atvejais. Komitetas kreipsis ir į Vyriausybę, su prašymu informuoti ŽTK, kaip yra įgyvendinamas minėtas Seimo nutarimas Dėl apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įgyvendinimo. Komitetas prašys Vyriausybės imtis priemonių, kad socialiniai darbuotojai, spręsdami vaiko apsaugos klausimus, vadovautųsi patvirtintomis instrukcijomis ir tvarkomis, o ne rekomendacijomis, siekiant aiškaus jų žinojimo, ką privalu daryti. Taip pat komiteto sprendimu, bus kreiptasi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją su prašymu užtikrinti vaiko teisių specialisto darbo visą parą. Komitetas prašys ministerijos informuoti ŽTK apie planuojamos pertvarkos projektus. Sisteminę pertvarką ministerija planuoja, siekiant užtikrinti vieningą požiūrį ir veiksmus kovoje su smurtu prieš vaiką ir smurtu artimoje aplinkoje. Šiuo metu, pasak ministro Lino Kukuraičio, 60-tyje savivaldybių taikoma 60 skirtingų praktikų.
Parengė ir daugiau informacijos suteiks
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]