2017 m. balandžio 19 d. pranešimas žiniasklaidai
Balandžio 19 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) svarstė įstatymo projektus, kuriais siekiama aiškiai įtvirtinti darbdavio prievolę apsaugoti siekiančius įsidarbinti asmenis nuo priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo. Buvo apsvarstyti Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo Nr. VIII-947 6 ir 11 straipsnių pakeitimo ir Lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 7 straipsnio pakeitimo įstatymų projektai (XIIIP-486 ir XIIIP-487).
Pagal galiojantį Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą, priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo veiksmai užimtumo srityje yra draudžiami. Darbdavys arba darbdavio atstovas įstatymu įpareigojamas imtis priemonių, kad esamas darbuotojas nepatirtų priekabiavimo ar seksualinio priekabiavimo. Tačiau šis įstatymas pažeidimu įvardija tik tokį priekabiavimą, kuris darbdavio, darbdavio atstovo nukreiptas į darbuotoją susiformavusių darbo teisinių santykių metu. Galimo priekabiavimo ar seksualinio priekabiavimo veiksmai, nukreipti į siekiantį įsidarbinti asmenį, nėra reglamentuoti Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatyme. Galiojančiame Lygių galimybių įstatyme nustatyta, kad darbdavys, įgyvendindamas lygias galimybes, privalo imtis priemonių, kad esamas darbuotojas nepatirtų priekabiavimo, tuo tarpu nėra užtikrinamos asmenų, kurie nėra darbuotojai, o tik dar ieško darbo, teisės.
Svarstomais įstatymų projektais siekiama nustatyti darbdaviui pareigą užtikrinti, kad ir siekiantis įsidarbinti asmuo nepatirtų priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo.
Tiek Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas, tiek Lygių galimybių įstatymas nustato, kad nagrinėjant asmenų skundus dėl priekabiavimo, skundžiamas asmuo turi įrodyti, kad lygių teisių (ir galimybių) principas nebuvo pažeistas. Tikimasi, kad priėmus siūlomus įstatymų pakeitimus, asmuo, kuris ketina įsidarbinti ir kurio atžvilgiu pasireikštų priekabiavimo ir (ar) seksualinio priekabiavimo veiksmai (elgesys), galėtų ne tik pats tiesiogiai sėkmingai ginti savo pažeistas teises, tačiau tai sudarytų galimybę ir lygių galimybių kontrolieriui savo iniciatyva atlikti tyrimą ir priimti sprendimus.
Komitetas pritarė įstatymo projektams.
Parengė ir daugiau informacijos suteiks
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]