Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Europos reikalų komitete – dėmesys ES fondų investicijų panaudojimo efektyvumui

2017 m. gegužės 5 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Gegužės 5 d. Europos reikalų komitetas nagrinėjo, kaip įgyvendinama 2014–2020 m. veiksmų programa bei kaip vyksta Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų panaudojimas globos pertvarkai ir paslaugų šeimai teikimui, sumaniai specializacijai, jaunimo nedarbo mažinimui ir aktyvios darbo rinkos priemonėms.

Finansų ministerija pateikė komitetui informaciją apie 2014–2020 m. veiksmų programos įgyvendinimą. Viceministrė Loreta Maskaliovienė pristatė išorinius ir vidinius ES investicijas įtakojančius veiksnius, kalbėjo apie šių investicijų efektyvumo didinimo rezervus: dėmesį investicijoms į mokslinius tyrimus (MTEP), skatinant naujas, potencialą turinčias inovacines įmones, užtikrinant geresnį MTEP priemonių koordinavimą ir stiprinant žmonių gebėjimus, kryptingas švietimo ir mokslo srities investicijas siekiant aukštojo mokslo programų ir profesinio mokymo suderinimo su rinkos poreikiais bei profesijos prestižo atkūrimo ir aktyvaus savanorystės kultūros plėtojimo, darbo jėgos struktūrinę pertvarką bei regionų plėtrą, paremtą aiškia konkrečios teritorijos plėtros vizija bei glaudžiu centrinės ir vietos valdžios  bendradarbiavimu.

Pristatydama 2014–2020 m. veiksmų programos įgyvendinimo pažangą, L. Maskaliovienė informavo, kad nuo laikotarpio pradžios jau yra paskelbta 48 proc. visų kvietimų, išmokėta 14 proc. lėšų, įgyvendinama 31 proc. projektų. Atitinkamai, per  2017 m. paskelbta 5 proc. kvietimų, išmokėta 1 proc. lėšų, įgyvendinama 4 proc. projektų. Tarp didžiausių 2017 m. paskelbtų kvietimų ministerijos atstovė išskyrė:

29 mln. eurų aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomiems moksliniams tyrimams

26,5 mln. eurų didelio poveikio technologijoms diegti pramonės įmonėse

23,2 mln. eurų  privačių juridinių asmenų bendradarbiavimui, vykdant MTEPI veiklas

21,6 mln. eurų mokslininkų kvalifikacijai tobulinti, vykdant aukšto lygio MTEP projektus

Kalbėdama apie aktualiausius su ĖS investicijų panaudojimu susijusius iššūkius, viceministrė akcentavo, jog Socialinės apsaugos ir užimtumo srityse reikalinga spartinti institucinės globos pertvarkos veiklas, peržiūrėti socialinio būsto finansavimo koncepciją, pateikti Seimui pasiūlymus dėl naujų aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įtraukimo naujojoje Užimtumo įstatymo redakcijoje. Švietimo ir mokslo srityje reikalinga pradėti įgyvendinti aukštųjų mokyklų projektus, kurie skatina arba neįtakoja aukštojo mokslo reformos, susieti poreikį tobulinti mokytojų kvalifikaciją su mokinių pasiekimų rezultatais ir skatinti finansuoti kūrybiškumą ugdančias švietimo iniciatyvas ir praktikas. Informacinės visuomenės srityje svarbu patvirtinti valstybės informacinių išteklių infrastruktūros konsolidavimo koncepciją ir Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo pakeitimus, o siekiant efektyvesnių investicijų regionuose - sukurti naują priemonę, investicijoms regionuose pritraukti ir darbo vietoms kurti ir skirti daugiau investicijų regionuose įsikūrusių įmonių  darbuotojų mokymui.

Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo bei Ūkio ministerijos komitetui išsamiai pristatė informaciją apie ES fondų investicijų panaudojimą jų kuruojamose srityse: globos pertvarkai ir paslaugų šeimai teikimui, sumaniai specializacijai, jaunimo nedarbo mažinimui ir aktyvios darbo rinkos priemonėms. Komitetas atkreipė dėmesį į kryptingas ir efektyvias Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pastangas siekiant esminio proveržio globos pertvarkos srityje.

Komitete vykusiose diskusijose daugiausia dėmesio skirta 2014–2020 veiksmų programos peržiūros klausimui, efektyviam ES investicijų panaudojimui regionuose, ES investicijų prioritetams ir strateginėms kryptims po 2020 m. Aptarta, jog siekiant efektyvaus ES fondų investicijų panaudojimo reikalingas didesnis dėmesys finansuojamų projektų rezultatams, tikslingesniam finansavimui, būtina jau dabar strategiškai vertinti būsimo finansinio laikotarpio investicijas.

Komitetas nusprendė tęsti ES investicijų panaudojimo klausimo svarstymą š. m. gegužės 24 d. posėdyje, kuriame būtų išsamiai nagrinėjamas 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos peržiūros klausimas, ir paprašė Finansų ministerijos parengti ir pateikti komitetui analizę apie šalies ūkio sektorių ir biudžetų priklausomybę nuo ES investicijų bei reguliariai informuoti komitetą apie 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos peržiūros proceso eigą.

 

Parengė

Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Renata Lygienė, tel. (8 5) 239 6592

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti