Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo Pirmininko pavaduotojas, ERK pirmininkas Gediminas Kirkilas dalyvavo Lenkijoje vykstančiame Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos valstybių parlamentų ES reikalų komitetų pirmininkų susitikime

2017 m. gegužės 9 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Savarankiškai pasirinkti energijos rūšių derinį yra valstybių narių prerogatyva, kurią užtikrina Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo nuostatos“, – pabrėžė Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto (ERK) pirmininkas Gediminas Kirkilas, kuris š. m. gegužės 7–8 d. dalyvavo Żelazowa Wola/Sochaczew (Lenkijos Respublika) vykusiame neformaliame Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos parlamentų Europos reikalų komitetų pirmininkų susitikime. Šiame susitikime aptartas 2016 m. lapkričio 30 d. Europos Komisijos paskelbtas „Švarios energijos visiems europiečiams“ paketas, Bendros Europos prieglobsčio sistemos reformos eiga, diskutuota nacionalinių parlamentų vaidmens stiprinimo bei kitais aktualiais Europos Sąjungos (ES) darbotvarkės klausimais.

„Švarios energijos visiems europiečiams“ paketą sudaro naujo elektros rinkos modelio, energijos vartojimo efektyvumo, atsinaujinančių energijos išteklių skatinimo, pastatų energinio naudingumo direktyvų peržiūros ir Energetikos sąjungos valdymo sistemos teisėkūros pasiūlymai. Seimo ERK yra nuodugniai nagrinėjęs vieną iš paketo dokumentų – pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl elektros energijos vidaus rinkos (nauja redakcija) Nr. COM (2016) 861 – ir nusprendęs, kad pasiūlymas neprieštarauja subsidiarumo principui. Tačiau komitetas laikosi nuomonės, kad pasiūlymo nuostatos turi užtikrinti valstybių narių nacionalinę prerogatyvą savarankiškai pasirinkti energijos rūšių derinį pagal Sutartį dėl ES veikimo. Tokią ERK poziciją susitikime Lenkijoje išsakė G. Kirkilas, kartu pažymėdamas, jog komitetas nuosekliai pasisako už ES energetinės sąjungos kūrimą siekiant, kad ES elektros vidaus rinka būtų integruota, konkurencinga, orientuota į vartotojus, lanksti ir nediskriminuojanti, tačiau komitetas mano, kad pasiūlyme turi būti įtvirtintos trečiųjų šalių dalyvavimo ES elektros energijos vidaus rinkoje nuostatos, susijusios su trečiųjų šalių elektros energijos, pagamintos grėsmę valstybės narės nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai keliančiose branduolinėse elektrinėse, nesilaikant tarptautinių branduolinės saugos ir aplinkosauginių reikalavimų, patekimo į ES elektros energijos vidaus rinką ribojimu.

Kalbėdamas apie Bendros Europos prieglobsčio sistemos reformą, G. Kirkilas pabrėžė, jog svarbiausia yra užtikrinti deramą ES išorės sienų apsaugą ir efektyviai kovoti su žmonių kontrabandos verslu. ,,ES išorės sienų apsauga yra prioritetas ir būtina sąlyga, siekiant išsaugoti Šengeno erdvę. – sakė ERK pirmininkas G. Kirkilas. – Solidarumas yra svarbus migracijos, prieglobsčio, sienų valdymo politikos pagrindas, tačiau visų pirma būtina kovoti su migracijos priežastimis. Solidarumas gali būti rodomas įgyvendinant skirtingas priemones, tokias kaip ekspertų ir įrangos teikimas, humanitarinė ir finansinė parama“.

Diskusijoje dėl nacionalinių parlamentų vaidmens stiprinimo iššūkių, su kuriais šiandien susiduria ES, akivaizdoje, G. Kirkilas pasisakė už nuosaikią diskusiją ir esamų parlamentinės kontrolės įrankių visapusišką išnaudojimą: ,,Manau, svarbiausia yra išlaikyti ES vienybę, todėl turime atsargiai vertinti kardinalias reformas ir visų pirma ieškoti veiksmingų priemonių ES sutarčių rėmuose“.

Susitikimo pabaigoje G. Kirkilas pakvietė susitikimo dalyvius į Vilnių, kur šių metų rudenį vyks kitas neformalus Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos parlamentų Europos reikalų komitetų pirmininkų susitikimas.

Neformalūs Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos parlamentų Europos reikalų komitetų pirmininkų susitikimai rotacijos principu rengiami prieš kiekvieną COSAC posėdį. Kitas toks susitikimas vyks š. m. rudenį Lietuvoje.

 

Seimo Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Renata Lygienė, tel. (8 5) 239 6592, el. p. [email protected]

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti