2017 m. gegužės 25 d. pranešimas žiniasklaidai
Gegužės 24 d. Seimo Migracijos komisijos posėdyje svarstyta, kaip Izraelis bendradarbiauja su žydų diaspora ir kokiais būdais siekiama įtraukti į Izraelio gyvenimą užsienyje gyvenančius žydų kilmės asmenis.
Izraelio bendradarbiavimo su žydų diaspora patirtį pristatė Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktorius Vytautas Pinkus, kuris šių metų kovo mėnesį dalyvavo Izraelyje vykusiame tarptautiniame seminare žydų diasporos ryšių su tėvyne stiprinimo klausimais. V. Pinkus pristatė, koks svarbus vaidmuo Izraelio bendradarbiavimo su žydų diaspora darbe tenka „Žydų agentūrai Izraeliui“, kurios misija yra žydų, pasklidusių po visą pasaulį, skatinimas sukurti ir išlaikyti ryšius su Izraeliu. Agentūros veikla vykdoma 4 kryptimis: programos „Pažinkime Izraelį“ įgyvendinimas; užsienio žydų bendruomeniškumo ir ryšių su vietos bendruomenėmis stiprinimas; perskėlimo gyventi į Izraelį sąlygų sudarymas; socialinės pagalbos ir saugumo užtikrinimas.
Pažymėtina, kad įgyvendinant programas ir projektus, didžioji dalis priemonių yra skirta jaunimui iki 30 metų – aktyviai įgyvendinamos pažinimo ir integracinės programos, kurių metu užsienyje gyvenantys žydų kilmės jaunuoliai kviečiami tam tikrą laiką (kelioms ar keliolikai savaičių) viešėti Izraelyje ir pažinti šalį stažuojantis, dirbant ar savanoriaujant.
Anot V. Pinkaus, „labai didelis dėmesys skiriamas bendruomenių partnerystei (gyvenamosios vietos ir kilmės vietos bendruomenių, kuriant mokyklų dvynių tinklą, intensyviai naudojant šiuolaikines technologijas ir kitais būdais) stiprinti“.
Komisijos posėdyje akcentuota, kad Izraelyje ypač didelis dėmesys skiriamas informacinei sklaidai apie galimybes gyventi ir dirbti šalyje – užtikrinami nemokami pokalbiai telefonu, skambinant iš 39 valstybių, konsultuojama 6 kalbomis ir ne tik darbo valandomis.
Komisijos nariai domėjosi minėtų programų finansavimo modeliu. Pažymėta, kad Izraelyje ryšių su diaspora stiprinimo programos daugiausia yra finansuojamos privačių fondų, kurie yra įkurti vietos ir užsienio žydų bendruomenių. Tam didelę įtaką turi žydų tradicija dalintis, pasitikėjimas agentūra, kad lėšos bus tinkamai panaudotos. Anot pranešėjo, skatinant persikelti gyventi į Izraelį, siekiama atvykstantiems sukurti papildomą pridėtinę vertę, ne tik užtikrinti geras gyvenimo sąlygas, bet ir karjeros galimybes, erdvę ir sąlygas kūrybai.
Posėdžio dalyviai pateikė nemažai klausimų, aktyviai diskutavo, kaip Izraelio taikomas diasporos ryšių su tėvyne stiprinimo priemones būtų galima pritaikyti Lietuvoje.
Komisija ateityje ketina kviesti į posėdžius ir kitų valstybių ambasadorius pasidalinti užsienio valstybių patirtimi emigracijos mažinimo, reemigracijos skatinimo ir ryšių su diaspora stiprinimo srityse.
Komisijų sekretoriato vedėja
Jolita Krumplytė tel. (8 5) 239 6855, el. p. [email protected]