Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo Europos reikalų komiteto pranešimas: „Europos reikalų komitetui pristatytas 2018 m. Lietuvos Respublikos biudžeto projektas, kurį vertins Europos Komisija“

2017 m. spalio 23 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Penktadienį, spalio 20 d., Seimo Europos reikalų komitetui pristatytas 2018 m. Lietuvos Respublikos biudžeto projektas, kurį Finansų ministerija spalio 17 d. pateikė Europos Komisijai ir euro grupei. Biudžeto projekto teikimas Europos Komisijai ir euro grupei yra vienas svarbiausių Europos semestro – Europos Sąjungos (ES) ekonominės ir fiskalinės politikos koordinavimo ciklo – etapų, kai įvertinami ir pateikiamos išvados apie visų euro zonos valstybių, biudžetų planų atitiktį Stabilumo ir augimo paktui[1].

Projektą Komitetui pristačiusi Finansų ministerijos viceministrė Miglė Tuskienė pažymėjo, kad ES institucijoms pateiktas Lietuvos biudžeto projektas parengtas pagal 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo, „Sodros“ ir privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų projektus, kuriems Vyriausybė pritarė spalio 11 d. Šių įstatymų projektai parengti pagal Finansų ministerijos 2017 m. rugsėjo 11 d. paskelbtą ir Biudžeto politikos kontrolės institucijos patvirtintą ekonominės raidos scenarijų, Lietuvos stabilumo 2017 m. programą ir įgyvendinant Europos Tarybos rekomendacijas Lietuvai. Viceministrė atkreipė dėmesį į tai, kad rengiant biudžeto projektą buvo įvertintas socialinio modelio poveikis valdžios sektoriaus finansams[2] ir teisės aktais nuo 2018 m. numatyti įgyvendinti mokesčių srities pakeitimai.

Europos Komisijai ir euro grupei pateiktame biudžeto projekte yra išsami informacija apie 2018 m. geresnio mokesčių administravimo priemones, viešųjų finansų išlaidų peržiūrą, jame pateikiamos valdžios sektoriaus finansų projekcijos ir ekonomikos raidos perspektyvų apžvalga vidutiniu laikotarpiu.

Pagal Europos Sąjungos (ES) ekonominės valdysenos reikalavimus, visos euro zonos valstybės turi savo ateinančių metų biudžeto projektus pateikti ES institucijų vertinimui. Toks reikalavimas įtvirtintas 2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu Nr. 473/2013 dėl euro zonos valstybių narių biudžeto planų projektų stebėsenos bei vertinimo ir perviršinio deficito padėties ištaisymo užtikrinimo bendrųjų nuostatų.

Seimas aktyviai dalyvauja Europos semestro procese nuo pat šios iniciatyvos pradžios: Europos reikalų komitetas ir specializuoti komitetai nagrinėja Europos semestro dokumentus, svarsto Vyriausybės parengtas programas, Lietuvai skirtas Tarybos rekomendacijas ir prireikus priima sprendimus dėl jų. Stengdamasis plėtoti Seimo ir Europos Komisijos dialogą Europos reikalų komitetas kiekvienais metais kviečia Europos Komisijos narius pristatyti Metinę augimo apžvalgą, Lietuvai skirtas rekomendacijas. 2015 m. Lietuvai tapus euro zonos nare, Europos reikalų komitetas pradėjo svarstyti Ekonominės raidos scenarijus, pagal kuriuos rengiamas valstybės biudžeto projektas, ES institucijoms teikiamą valstybės biudžeto projektą ir išvadas dėl jo.

 

 

Parengė

Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Renata Lygienė

Tel. (8 5) 239 6592

 

[1] Stabilumo ir augimo paktas – pagrindinis Europos Sąjungos dokumentas, nustatantis fiskalinės drausmės taisykles ir jų įgyvendinimo procedūras; svarbiausia Lietuvos vidutinio laikotarpio biudžetų planavimo sistemos dalis.

[2] Nuo 2017 m. pradėta vykdyti socialinės ir darbo rinkos sričių reforma (socialinis modelis), kurią Taryba pripažino struktūrine reforma, atitinkančia Stabilumo ir augimo pakto lankstumo sąlygas, ir suteikė Lietuvai 2017–2019 metams išimtį.


  Siųsti el. paštuSpausdinti