Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Žmogaus teisių komitetas pritarė Europos socialinių teisių ramsčio kūrimo iniciatyvai

2017 m. spalio 25 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 

 

2017 m. spalio 25 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas svarstė Europos Komisijos iniciatyvas, kuriose aptariama tolimesnė ES raida (EK Pasiūlymas Nr. COM(2017)2025) bei Europos socialinių teisių ramsčio sukūrimas ( EK Pasiūlymai Nr. COM(2017)206, COM(2017)250 ir COM(2017)251).

 

Užsienio reikalų ministerijos atstovai pristatė komiteto nariams planuojamus diskusijų formatus, kuriuose bus toliau aptariami galimi Europos raidos scenarijai, diskutuojamos įvairios galimybės ir  priemonės tolimesniam ES valstybių narių bendradarbiavimui.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas apžvelgė Europos Komisijos iniciatyvas, kuriomis pristatomas Europos socialinio ramsčio kūrimas. 2017 m. kovo 25 d. ES vadovų priimtoje Romos deklaracijoje buvo pažymėta, kaip svarbu ES ateičiai kurti socialinę Europą.

Europos socialinių teisių ramstyje nustatomi tam tikri pagrindiniai principai ir teisės, padėsiantys užtikrinti sąžiningas ir sklandžiai veikiančias darbo rinkas ir socialinės gerovės sistemas. Šie principai ir teisės taikytini užimtumo, socialinės apsaugos, socialinės įtraukties, švietimo ir lygių galimybių srityse. Pažymėtina, kad ramsčiu plėtojami jau galiojantys ES ir tarptautinės teisės aktai.

Žmogaus teisių komitetas, susipažinęs su Europos Komisijos dokumentais ir išklausęs ministerijų pateiktą informaciją, išreiškė pritarimą bendromis ES valstybių narių pastangomis spręsti naujai kylančius iššūkius, susijusius su pokyčiais darbo rinkoje ir visuomenėje. Nepaisant to, kad skiriasi ES valstybių narių socialinės apsaugos sistemos, skiriasi ir gyvenimo lygių ekonominiai rodikliai, visos valstybės narės susiduria su tomis pačiomis problemomis ir iššūkiais: socialinė atskirtis ir skurdas, nedarbas, senstanti visuomenė, diskriminacija dėl nevienodo darbo užmokesčio ir kt. Pagrindinės socialinės teisės priklauso visiems ES žmonėms, todėl būtinas veiksmingas nacionalinių socialinės apsaugos sistemų koordinavimas, nes taip būtų sudaromos palankesnės sąlygos užtikrinti veiksmingą socialinę apsaugą asmenims, besinaudojantiems teise laisvai judėti. Komiteto nuomone, taip pat būtina siekti koordinuotų veiksmų įgyvendinant socialines ir užimtumo politikos priemones, mažinant socialinę atskirtį tarp skirtingų ES valstybių narių.

 

Parengė

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Rūta Ragaliauskienė, tel. (8 5) 239 6821, el. p. [email protected]

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti