Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

ŽTK siūlo užtikrinti žmogaus teisių institucijų veiklai būtiną finansavimą

2017 m. spalio 25 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 

 

Spalio 25 dienos posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) apsvarstė Lietuvos Respublikos 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1227. Komitetas iš esmės pritarė įstatymo projektui, tačiau, atsižvelgdamas į būtiną minimalų poreikį žmogaus teisių apsaugai garantuoti, siūlo numatyti reikiamą lėšų sumą žmogaus teisių ombudsmenų ir tam tikrose žmogaus teisių srityse dirbančių nevyriausybinių organizacijų veiklai užtikrinti.

Atsižvelgdamas į Seimo nario, ŽTK pirmininko Valerijaus Simuliko siūlymą, komitetas prašo skirti papildomus 35 tūkst. eurų socialinės pagalbos asmenims, nukentėjusiems ir galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis, teikimo priemonei įgyvendinti.

Seimo kontrolieriams tapus Nacionaline žmogaus teisių institucija ir atsižvelgiant į Seimo kontrolierių rašte išdėstytus argumentus dėl tokioms institucijoms priskirtinų funkcijų gausos ir jų plataus pobūdžio Seimo kontrolierių įstaigai 2018 metams siūloma papildomai skirti 343 tūkst. eurų.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai 2018 metams papildomai prašoma skirti 20,3 tūkst. eurų, iš jų darbo užmokesčiui dėl darbuotojų stažo padidėjimo, atlyginimo kategorijų peržiūrėjimo, socialinio draudimo įmokoms, visuomenės švietimui apie vaiko teises ir jų užtikrinimo galimybes – 3 tūkst. eurų.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai papildomai prašoma skirti 153,6 tūkst. eurų, pagal Europos Komisijos organizuojamus ir skelbiamus projekto konkursus laimėtų tarnybos vykdomų projektų nacionaliniam kofinansavimui bei pagal Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymu numatomo steigti Žmonių su negalia teisių stebėsenos komiteto ekspertų darbui apmokėti, taip pat nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų renginiui organizuoti.

Siūloma atsižvelgti ir į koalicijos „Moters teisės – visuotinės žmogaus teisės“ raštą, kuriuo prašoma numatyti lėšas, iš kurių būtų didinamas Specializuotos pagalbos centrų tarnybos finansavimas. Taip siekiama užtikrinti valstybės garantuojamos specializuotos kompleksinės pagalbos prieinamumą smurtą ir prievartą patiriantiems asmenims, įgyvendinant Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą. Po aktyvių raginimų visuomenei netoleruoti smurto artimoje aplinkoje, stipriai išaugo specializuotos pagalbos centrų, kurie vykdo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nustatytas funkcijas, veiklos apimtys. Remiantis pateiktu koalicijos „Moters teisės – visuotinės žmogaus teisės“ raštu, 2016 m. besikreipusių į policiją dėl smurto artimoje aplinkoje asmenų buvo 66 547, specializuotai pagalbai buvo skiriama apie 10 eurų asmeniui, o realus lėšų poreikis – 60 eurų smurtą patyrusiam asmeniui. Besikreipiančių asmenų skaičius į policiją dėl smurto artimoje aplinkoje: 2012 m. – 18 268, 2013 m. – 21 615, 2014 m. – 29 339, 2015 m. – 38 510, 2016 m. – 66 547.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti