Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Laikinoji tyrimo komisija dėl Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų galimai žemesnės kokybės maisto produktų: lauksime harmonizuoto testavimo protokolo

2017 m. spalio 25 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Laikinoji tyrimo komisija dėl Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų galimai žemesnės kokybės maisto produktų buvo informuota, kad Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) kartu su kitomis valstybės institucijomis organizuoja ir atlieka keitimąsi informacija su Europos Komisija ir valstybėmis narėmis bendrame ES tinkle. Teisingumo ministerija inicijavo tarpžinybinės darbo grupės sukūrimą, koordinuojant VVTAT ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veiksmus.

Pažymėtina tai, kad ES šalių narių tyrimus dėl maisto produktų dvigubos kokybės atliko valstybių narių maisto ir veterinarijos tarnybos. Tyrimai buvo atliekami tam, kad paskatintų diskusijas dėl ES papildomų teisės aktų priėmimo/pakeitimo. 2017 m. EK pateikė nuomonę, kad nereikia priimti papildomų teisės aktų ir pasiūlė problemą spręsti esamos teisinės bazės kontekste, tame tarpe išskyrė Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvą 2005/29/EB 2005 m. gegužės 11 d. dėl nesąžiningos įmonių komercinės veiklos vartotojų atžvilgiu vidaus rinkoje (toliau – Direktyva). EK rudenį nubrėžė Direktyvos gaires, kurios nėra konkrečios ir aiškios. Gairės teigia, kad pagal šią Direktyvą kiekvienas produkto sudėties skirtumas nėra pažeidimas. Direktyvos pažeidimo sąlygos: turi būti žymūs produkto sudėties skirtumai, vartotojas turi būti nepakankamai informuotas ir jei vartotojas būtų žinojęs, jis to produkto būtų nepirkęs. Teisingumo ministerijos atstovė apibendrindama išskyrė du tyrimus : dėl produktų sudėties ir dėl galimos nesąžiningos komercinės veiklos. Pažymėtina tai, kad šiuo metu ES verslo subjektai kvestionuoja atliktų produktų sudėties tyrimų rezultatus. Atsižvelgiant į tai, EK pasikvietė Jungtinių tyrimų centrą sukurti harmonizuotą testavimo protokolą. Protokolo sukūrimas planuojamas 2018 m. kovo mėnesį.

Svarbu pažymėti, kad prasidėjusių diskusijų ES valstybėse  narėse tikslas - inicijuoti politines diskusijas, paskatinti verslą būti socialiai atsakingam ir sukurti bendrą verslo etikos kodeksą.

„Ar Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atlikto tyrimo nereikės pakartoti ir gauti rezultatai bus panaudojami ginant vartotojų interesus bus galima spręsti po 2018 m. kovo mėn.“, – kalbėjo laikinosios pirmininkė Guoda Burokienė.

 

Komisijos pirmininkė Guoda Burokienė, tel. (8 5) 239 6705

 

Parengė

Seimo kanceliarijos Komisijų sekretoriato patarėja

Rūta Bėčiūtė, tel. (8 5) 239 6813, el. p. [email protected]

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti