Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Laisvės kovų komisija pritaria tremtinių ir politinių kalinių atleidimui nuo valstybės rinkliavos už asmens tapatybės kortelės ir paso išdavimą

2017 m. spalio 26 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Spalio 25 d. Laisvės kovų komisija svarstė Rinkliavų įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1131), Konsulinio mokesčio įstatymo projektą (Nr.. XIIIP-1132), Valstybinių pensijų įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1033) ir Lietuvos Respublikos įstatymo dėl Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos pakeitimo įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1052).

Rinkliavų įstatymo 6 straipsnis straipsnyje nustatyta, kad asmenys, kuriems pagal Asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymą suteikiamas nuo okupacijų nukentėjusio-represuoto asmens teisinis statusas, netaikoma valstybės rinkliava už asmens dokumento išdavimą ar keitimą. Laisvės kovų komisijos nariai, aptarę projektą su Seimo Teisės departamento ir Policijos departamento Migracijos skyriaus specialistais, nusprendė, kad tikslinga išvardinti ir kitas represuotų asmenų grupes – politinių kalnių, tremtinių, perkeltųjų asmenų, – nes būtent šios represuotų asmenų grupės nurodytos Asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymo 3 straipsnyje. Asmens dokumentų išrašymo centras prie Vidaus reikalų ministerijos įstatymo nuostatas taiko tik represuotiesiems asmenims. Migracijos departamentas prie VRM šią nuostatą interpretuoja siaurai, t.y. nuo valstybės rinkliavos už asmens dokumento išdavimą ar keitimą atleidžiama tik viena kategorija nuo okupacijų nukentėjusių asmenų – tų, kuriems pagal įstatymą pripažįstamas būtent represuotojo asmens teisinis statusas, nors iki 2007 m. nuo valstybės rinkliavos už tapatybės kortelės arba paso išdavimą ar keitimą buvo atleidžiami politiniai kaliniai, tremtiniai ir rezistencijos dalyviai.

Komisija pritarė Rinkliavų įstatymo projektui ir pasiūlė papildyti projektą „perkeltojo“ asmens sąvoka. Analogiškas sprendimas priimtas ir dėl Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui, jį atitinkamai papildant.

Valstybinių pensijų įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projekte numatyta valstybinių pensijų bazės dydį didinti iki 65 eurų. Jis nebuvo didinamas nuo 2009 metų. Laisvės kovų komisija iš dalies pritarė projektui, bet siūlo atsižvelgti į komisijos užregistruotą projektą, kuriuo ketinama 20 proc. didinti nukentėjusių asmenų valstybines pensijas politiniams kaliniams, tremtiniams, dėl 1991 m. sausio 11–13 dienomis vykdytos agresijos tapusiems invalidais ir kitiems nukentėjusiems asmenims.

Iš dalies pritarta ir Lietuvos Respublikos įstatymo dėl Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui. Nuspręsta nekeisti įstatymo, o siūlyti pagrindiniam komitetui parengti Seimo nutarimą dėl 2019 metų paskelbimo Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos metas.

 

Komisijų sekretoriato patarėja

Danguolė Stonytė, tel. (8 5) 239 6561, el. p. [email protected]

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti