Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seime vykusioje diskusijoje aptarti Lietuvos piliečių interesai po BREXIT

 

2017 m. balandžio 25 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotrauka

 

Balandžio 24 d. Konstitucijos salėje vykusioje diskusijoje „BREXIT ir Lietuvos piliečių Jungtinėje Karalystėje interesai“ kalbėta apie Lietuvos piliečių interesus Jungtinėje Karalystėje, aptarta kaip BREXIT proceso pokyčius paversti privalumais ir naujomis galimybėmis, kaip sudaryti palankias sąlygas Lietuvos piliečiams sugrįžti į Tėvynę.

Seimo Migracijos komisijos pirmininkė Guoda Burokienė, sveikindama į diskusiją susirinkusius dalyvius pabrėžė, kad „Lietuvos piliečiai yra saugomi ir ginami savo valstybės, turi pareigas Tėvynei. Svarbu visiems žinoti, ko mes norime ir ką turime pasiekti. Tik tada bendromis jėgomis galime kartu tai padaryti“.

 „BREXIT – didžiulis iššūkis net tik Jungtinei Karalystei, Lietuvai, bet ir visai Europos Sąjungai, kuris pareikalaus dar didesnio valstybių susitelkimo priimant sprendimus, glaudaus tarpusavio bendradarbiavimo ne tik ekonomikos, prekybos, saugumo bei kitose srityse, – pažymėjo Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkas Antanas Vinkus. – Lietuva ir Jungtinė Karalystė yra svarbios strateginės partnerės viena kitai, todėl viliamasi, kad derybų metu bus apsaugoti abiejų šalių piliečių interesai ir teisės, derybos bus greitos ir sėkmingos“. Akcentuota, kad labai svarbu derybose panaikinti teisinę nežinomybę ir užtikrinti, kad Lietuvos piliečiai neprarastų įgytų socialinių garantijų Jungtinėje Karalystėje. Lietuvos piliečiai norėtų išlaikyti savo pilietybę, nors ir po BREXIT tikėtina, kad daugelis siektų rezidento statuso.

Nuotraukoje Ž.Pavilionis ir A.Vinkus. Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotrauka

 

Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė pabrėžė, kad labai svarbu išsaugoti pilietybę po BREXIT. Pasak pranešėjos, „net ketvirtadalis lietuvių gali prarasti savo pilietybę ir tai yra didžiulė prabanga Lietuvai. Todėl savo piliečių išsaugojimas yra svarbiausias valstybės reikalas“. Ji atkreipė dėmesį į šiuolaikinės vergystės problemą, su kuria susiduria Lietuvos piliečiai užsienyje. D. Asanavičiūtės teigimu, „lietuviai papuola į pirmą dešimtuką tarp išnaudojamų žmonių, todėl būtina juos apsaugoti ir su tuo kovoti, naikinti neteisybę ir nelygybę“. Pranešimo metu pabrėžta, kad svarbu gerinti situaciją Lietuvoje, lengvinti vaikų integraciją, kurti darbo vietas iš užsienio norintiems sugrįžti lietuviams.

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius pristatė Europos Sąjungos poziciją BREXIT atžvilgiu ir kalbėjo apie svarbiausius principus Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės derybų metu: Europos Sąjungos vienybės išlaikymą, piliečių teisių apsaugą, finansinių įsipareigojimų vykdymą, vieningos pozicijos ir susitarimo siekimą, keturių laisvių nedalomumo išlaikymą. Tikimasi, kad derybos bus pradėtos šių metų birželio mėnesį.

Nuotraukoje PLB komisijos pirmininkas R.Baltaduonis ir Seimo narė G.Burokienė. Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotrauka

 

Seimo narė Aušrinė Armonaitė akcentavo, kad būtina sustiprinti diplomatines atstovybes, jų pajėgumus, gerinti dvišalį bendradarbiavimą atskirose srityse.

Seimo narė Dovilė Šakalienė pabrėžė, kad „labai svarbu remti nevyriausybinių organizacijų darbą, gerinti teisinę pagalbą ir svarbiausia „sutvarkyti“ pilietybės klausimą".

Londono Sičio lietuvių klubo prezidentas Marius Raugalas pristatė Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių apklausą, kurios rezultatai parodė, kad dauguma Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių labiausia nerimauja dėl savo teisių išsaugojimo. 55% jų gali siekti Jungtinės Karalystės pilietybės po BREXIT.

Diskusiją vedęs Seimo Migracijos komisijos narys, Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos narys Žygimantas Pavilionis apibendrindamas teigė, kad „BREXIT derybos Lietuvai nėra tokios svarbios, kiek svarbios pačios derybos su savimi“. Labai svarbu problemas paversti galimybėmis ir spręsti Lietuvos piliečiams aktualius klausimus.

Renginį organizavo Seimo Migracijos komisija, Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija, Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Europos informacijos biuras.

Diskusijos vaizdo įrašą galima matyti čia.

 

Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento

Europos informacijos biuras

Tel.: (8 5) 239 6600

El. paštas: eib@lrs.lt

 

 

 

 

 

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti