LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL SEIMO NARIO DAINIAUS KREIVIO ELGESIO
2018-03-28 Nr. 101-I-13
Vilnius
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, gavusi UAB koncerno „Achemos grupė“ (toliau – Koncernas) kreipimąsi ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
2017 m. lapkričio 29 d. vyko Seimo Ekonomikos komiteto (toliau – Komitetas) posėdis, kuriame buvo svarstomas Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo Nr. IX-1132 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-885 (toliau – Projektas). Projektu siekiama privačią įmonę AB „Achema“ įrašyti į trečios kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąrašą ir kurios atžvilgiu siūloma taikyti įstatymo projekte numatytus reikalavimus ir ribojimus.
2017 m. lapkričio 28 d. Koncernas raštu pateikė savo pasiūlymus ir pastabas Projektui. Koncerno generalinis direktorius Linas Sabaliauskas atvyko į 2017 m. lapkričio 29 d. Komiteto posėdį, ketindamas išdėstyti savo pastabas ir pasiūlymus žodžiu.
Komiteto posėdžiui pirmininkavo Komiteto pirmininko pavaduotojas Seimo narys Dainius Kreivys.
Svarstant Projektą posėdyje žodis buvo suteiktas Ūkio ministerijos, Valstybės saugumo departamento atstovams, Seimo nariams bei AB „Orlen Lietuva“ interesams atstovaujančiam lobistui.
Posėdžiui pirmininkavęs D. Kreivys pasiteiravo Ūkio ministerijos atstovų, ar Projektas suderintas su verslo atstovais. Koncerno generalinis direktorius L. Sabaliauskas paaiškino, kad Projektas nėra suderintas su verslo atstovais ir ketino pagrįsti šią informaciją. Tačiau Seimo narys D. Kreivys trukdydamas Koncerno atstovui žodžiu pateikti nuomonę, kategoriškai pareiškė, kad Komiteto posėdžiuose leidžiama pasisakyti tik registruotiems lobistams. Kilus nepasitenkinimui posėdyje, žodis vis dėlto buvo suteiktas, tačiau situacija įnešė nemažai sumaišties ir Komiteto darbas buvo sutrikdytas.
Seimo narys D. Kreivys paaiškinimų Komisijai nepateikė.
Pagal pateiktą 2017 lapkričio 29 d. Komiteto posėdžio stenogramą matyti, jog L. Sabaliauskas pradeda kalbėti neprisistatęs, todėl D. Kreivys paprašo jį prisistatyti. Ir tuomet pareiškia: „Tik vieną kartą… Dabar leisiu kalbėti, bet iš principo įstatymas galioja visiems ir komitete.“ „Mes turime įsivesti tvarką, kad komitete kalba registruoti lobistai.“ Po šių D. Kreivio žodžių Komitete kyla ginčas. Tačiau žodis L. Sabaliauskui yra suteikiamas. D. Kreivys nepasisako, jog neleis kalbėti L. Sabaliauskui, ginčas dėl jo išsakytų žodžių kyla tarp posėdyje dalyvavusių asmenų. D. Kreivio išsakyti žodžiai apie teisės kalbėti suteikimą tik registruotiems lobistams kritikuojami ir klausimo svarstymo pabaigoje: „Man atrodo, laikinasis pirmininkas perėmė valdžią (…) Ateis naujas…“
Komiteto veiklą reglamentuoja Seimo statuto dešimtasis skirsnis.
Seimo statuto 53 straipsnio 4 dalis numato, kad Komiteto posėdžiams pirmininkauja Komiteto pirmininkas, o jam nesant arba jo pavedimu pirmininko pavaduotojas.
Seimo statuto 52 straipsnio 2 dalis numato, kad Komiteto pirmininko pavaduotojas pirmininko pavedimu arba jam nesant atlieka kai kurias pirmininko funkcijas. Šio straipsnio 1 dalyje numatytos Komiteto pirmininko funkcijos ir teisės:
„1) šaukia komiteto posėdžius ir rūpinasi, kad jiems būtų parengti reikalingi dokumentai bei kita medžiaga;
2) atsižvelgdamas į Seimo sesijos darbų programą, komiteto sprendimus, Seimo ar Seimo valdybos sprendimus arba komiteto posėdžio iniciatorių siūlymus, parengia komiteto posėdžio darbotvarkės projektą;
3) pagal komiteto kompetencijai priklausančius į Seimo sesijos darbų programą įtrauktus klausimus ir komiteto sprendimus duoda komiteto nariams pavedimus, teikia jiems su komiteto veikla susijusią medžiagą ir dokumentus;
4) komiteto kompetencijai priklausantiems į Seimo sesijos darbų programą įtrauktiems klausimams nagrinėti ir spręsti organizuoja komiteto narius dirbti parengiamosiose komisijose ir darbo grupėse;
5) kviečia dalyvauti komiteto posėdžiuose reikalingus asmenis;
6) pirmininkauja komiteto posėdžiams;
7) pasirašo komiteto sprendimus, išvadas ir posėdžių protokolus, taip pat komiteto rengtų ir taisytų įstatymų projektus, perduodamus svarstyti Seimui, vizuoja priimtus komiteto rengtus ir taisytus įstatymus bei kitus Seimo aktus;
8) atstovauja komitetui santykiuose su kitomis valstybės institucijomis bei visuomeninėmis organizacijomis;
9) organizuoja komiteto sprendimų įgyvendinimą;
10) reguliariai praneša komiteto nariams apie gautus įstatymų projektus, naujus pavedimus komitetui, apie komiteto sprendimų įgyvendinimą, jo rekomendacijų svarstymą, darbą atstovaujant komitetui;
11) kas mėnesį praneša Etikos ir procedūrų komisijai apie komiteto posėdžiuose nedalyvaujančius ir šio straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytų pavedimų nevykdančius narius;
12) koordinuoja komiteto pakomitečių veiklą.“
Seimo statuto 149 straipsnio 5 dalis numato, kad „Į posėdį gali būti pakviesti ir kitų suinteresuotų valstybės institucijų, savivaldybių, politinių partijų ir organizacijų bei visuomeninių organizacijų atstovai. Posėdžio pirmininko sutikimu jiems gali būti suteiktas žodis“.
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
1. Pagal pateiktą Ekonomikos komiteto 2017 m. lapkričio 29 d. posėdžio stenogramą matyti, kad posėdžiui pirmininkavęs komiteto pirmininko pavaduotojas D. Kreivys suteikė žodį Linui Sabaliauskui, tačiau pakomentavo, kad, jo nuomone, Komiteto posėdžiuose turėtų kalbėti tik registruoti lobistai.
2. Seimo statuto 149 straipsnio 5 dalis numato, kad pagrindinio komiteto svarstymo metu suinteresuotų valstybės institucijų, politinių partijų ir organizacijų bei visuomeninių organizacijų atstovams žodis suteikiamas posėdžio pirmininko sutikimu.
Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatomis, nusprendė:
Seimo narys Dainius Kreivys savo 2017 m. lapkričio 29 d. elgesiu bei pasisakymais nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų.
Pritarta bendru sutarimu.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė