Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada "Dėl Seimo narės Aušros Maldeikienės elgesio"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARĖS AUŠROS MALDEIKIENĖS ELGESIO

 

2018-05-09  Nr. 101-I-24

Vilnius

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Antanas Matulas, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Virgilijus Poderys, Ona Valiukevičiūtė, gavusi Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Būsto administravimo skyriaus Pastatų administravimo poskyrio vyriausiojo specialisto Edvino Pavydžio kreipimąsi dėl Seimo narės Aušros Maldeikienės elgesio ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

2018 m. sausio 26 d. 10 val. Seimo narė Aušra Maldeikienė kartu su daugiabučio namo, esančio Pušų g. 36, Vilniuje, savininkų bendrijos pirmininke V. S. T., kuri buvo pristatyta kaip Seimo narės draugė, atvyko pas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Būsto administravimo skyriaus Pastatų administravimo poskyrio vyriausiąjį specialistą Edviną Pavydį. V. S. T. dėl teisės aktuose nustatytų daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo objektų administravimo (valdymo) pareigų netinkamo atlikimo paskirtu laiku turėjo būti taikomos administracinio poveikio priemonės.

Kartu su V. S. T. atvykusi Seimo narė A. Maldeikienė, pasak pareiškėjo, „buvo agresyviai nusiteikusi, sutrukdė man atlikti tiesiogines pareigas, trukdė bendrauti su bendrijos pirmininke ir paaiškinti visą situaciją, rėkdama visaip mane išplūdo (bukas, neišmanėlis, vagis ir t.t.), pareiškėją, dėl kurios buvo pradėtas bendrijos tyrimas, išvadino išsigimėle, o jos skundus vadino „debiliškais“ ir nuolat kartojo, kad bendrijos pirmininkė yra daktarė, aukščiau už visus ir mes ją labai turime gerbti (suprask neskirti jokių baudų). Kartojo, kad aš net ne kaip valstybės tarnautojas, o kaip asmuo A. Maldeikienei esu niekas, o ji yra aukščiau visų ir jai nelygis net bendrauti su manimi“.

Seimo narė A. Maldeikienė kelis kartus nufotografavo E. Pavydį, pagrasino, kad padarys „Facebook padarys patyčių kampaniją“.

Nesulaukusi administracinių nusižengimų teisenos proceso, Seimo narė A. Maldeikienė išsivedė V. S. T. taip sutrukdydama savivaldybės pareigūnui vykdyti savo pareigas.

Perklausius pareiškėjo pateiktą garso įrašą, girdėti, jog pokalbyje dalyvauja trys asmenys Seimo narė A. Maldeikienė, pareiškėjo nurodyta V. S. T. bei pats pareiškėjas E. Pavydis.

Seimo narė A. Maldeikienė kalba emocingai, pertraukinėja E. Pavydį, kalbėdama akcentuoja, kad V. S. T. yra vaikų gydytoja ir vien dėl to jis turėtų ją gerbti. V. S. T. bando išsiaiškinti susiklosčiusią situaciją, aiškina E. Pavydžiui, dėl ko ji nesutinka su dokumentuose nurodytais faktais, kalba ramiai.

Seimo narė A. Maldeikienė pasisako E. Pavydžio atžvilgiu: „aš jūsų negerbiu“, „ne visi tokie sukčiai kaip jūs, kiti gi normalūs žmonės“, „jūs nelygus man, nei man nelygus, nei šitai gydytojai. Jūs elementarus, primityvus bukokas biurokratas“, „jums reikia tyčiotis iš žmogaus ir jaustis dievai žino kuo“. Į patalpą, kurioje vyksta pokalbis, atėjus dar vienam žmogui (iš pokalbio konteksto galima suprasti, jog tai E. Pavydžio viršininkas), Seimo narė A. Maldeikienė atsakydama į klausimą, kas nutiko, pasako: „Jūsų šitas biurokratėlis išrašo tekstą „Atvykite pasiimti baudos“, nes nepatinka kažkokie dokumentai, kažkur ne ten...Jis nepakelia savo užpakalio, nepasiaiškina, pakalba su žmogum, stumdo žmogų <...> facebooke padarysiu patyčių kampaniją“. „Vieną kartą įjunkit smegenis, negalima iš žmonių tyčiotis, reikia žmones gerbti <...>“, „Jūs vieną kartą pradėkit rūpintis žmonėmis, nes vemt nuo jūsų visų norisi“. Seimo narė A. Maldeikienė kalba emocingai, pakeltu tonu, paprašyta neberėkti, pasako, kad yra rėkiama ant jos.

Seimo narė A. Maldeikienė prisistatė kaip ilgametė S. V. T. draugė. Duomenų apie tai, kad ji būtų kažkaip susijusi su aplinkybėmis, dėl kurių pas savivaldybės pareigūną buvo iškviesta S. V. T., tyrimo metu nėra gauta.

 

Seimo narė A. Maldeikienė paaiškinimo Komisijai nepateikė.

 

2018 m. sausio 10 d. raštu Nr. A51-2921/18(3.3.10.2-EM4) V. S. T. buvo kviečiama atvykti pas savivaldybės pareigūną E. Pavydį administracinių nusižengimų protokolui surašyti. Šis raštas buvo taip pat adresuotas Seimo kontrolieriams. Rašte išdėstoma, kokių įpareigojimų nevykdė S. V. T.

 

Pagrindinis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Būsto administravimo skyriaus Pastatų administravimo poskyrio uždavinys yra vykdyti butų ir kitų patalpų savininkų bendrijų valdymo organų, jungtinės veiklos sutartimi įgaliotų asmenų ir savivaldybės vykdomosios institucijos paskirtų bendrojo naudojimo objektų administratorių (toliau - valdytojai) veiklos, susijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų jiems priskirtų funkcijų vykdymu, priežiūrą ir kontrolę.

 

Baudžiamojo kodekso 288 straipsnis nustato baudžiamąją atsakomybę už kišimąsi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą: „Valstybės tarnautojas, visuomenės veikėjas, politinės ar visuomeninės organizacijos atstovas, kuris naudodamasis savo įtaka kišosi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą siekdamas priversti atsisakyti teisėtų veiksmų ar atlikti neteisėtus veiksmus savo ar kitų asmenų naudai“. Būtinuoju kišimosi požymiu yra tai, kad kaltininkas daro poveikį valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui naudodamasis savo įtaka, kurios pagrindu yra pareigos valstybės tarnyboje, žinomumas visuomenėje, politinės ar visuomeninės organizacijos, kurią atstovauja kaltininkas, svarba.

 

Administracinių nusižengimų kodekso 505 straipsnis nustato administracinę atsakomybę už kliudymą įstatymų įgaliotiems pareigūnams įgyvendinti jiems suteiktas teises ar atlikti pavestas pareigas, jų teisėtų reikalavimų ar nurodymų ir kolegialių institucijų ar valstybės pareigūnų sprendimų nevykdymą. Šio kodekso 507 straipsnis nustato atsakomybę už valstybės politiko, valstybės pareigūno, valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens garbės ir orumo pažeminimą: „valstybės politiko, valstybės pareigūno, valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens garbės ir orumo pažeminimas, reiškiamas raštu, žodžiu, gestais, įžeidžiančiu, įžūliu, provokuojančiu ar kitokiu elgesiu“.

 

Terminų žodynas žodį „bukas“ apibrėžia kaip: „1. nesmailus, atšipęs: Bukas kuolas, buka yla, žagrė. 2. turintis daugiau kaip 90 I ir mažiau kaip 180 I (apie kampus). 3. prk. negudrus, negabus, nepastabus: Bukas žmogus.

 

Civilinė teisė saugo asmenines neturtines teises ir vertybes, tarp jų – asmens garbę ir orumą. Asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą bei neatitinkančius tikrovės, taip pat atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.

Asmens garbė ir orumas yra ginami ir Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, kuriuo remiantis nukentėjęs asmuo gali iškelti bylą asmeniui, kuris paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo.

Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1, 5 ir 6 punktai).

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Seimo narė Aušra Maldeikienė, neturėdama teisinio pagrindo, dalyvavo administracinių nusižengimų teisenos procese, kritikavo savivaldybės pareigūno atliekamą darbą, kalbėdama su juo nepagarbiai, pakeltu tonu, neleido jam tinkamai atlikti savo pareigų.

2. Seimo narės Aušros Maldeikienės grasinimai surengti patyčių kampanija socialiniame tinkle „facebook“ gali būti suprantami kaip spaudimas viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui ir kišimasis į jo veiklą, o jos elgesys bei pasisakymai E. Pavydžio atžvilgiu – kaip viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens garbės ir orumo pažeminimas.

 

 

Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostatomis, nusprendė:

1. Seimo narė Aušra Maldeikienė 2018 m. sausio 26 d. savo elgesiu Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Būsto administravimo skyriaus Pastatų administravimo poskyrio vyriausiojo specialisto Edvino Pavydžio kabinete pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1, 5 ir 6 punktuose numatytus principus.

Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 0, susilaikė – 1.

2. Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sprendimai yra privalomi ir turi būti vykdomi.

Pritarta bendru sutarimu.

3. Edvinas Pavydis turi teisę kreiptis į prokuratūrą dėl Seimo narės Aušros Maldeikienės elgesio įvertinimo Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

Pritarta bendru sutarimu.

                     

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                                                Rita Tamašunienė


  Siųsti el. paštuSpausdinti