Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada "Dėl Seimo nario Broniaus Markausko elgesio"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARIO BRONIAUS MARKAUSKO ELGESIO

 

2018-05-16    Nr. 101-I-27

Vilnius

 

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė ir Ona Valiukevičiūtė, gavusi Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio kreipimąsi ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

2018 m. vasario 9 d. portale TV3.lt buvo paviešintas buvusio žemės ūkio ministro Broniaus Markausko, viceministro Artūro Bogdanovo ir buvusio Nacionalinės žemės tarnybos (toliau – NŽT) vadovo Danieliaus Kuprio pokalbio garso įrašas. Pokalbio data nėra žinoma, tačiau pokalbis vyko iki 2017 m. rugpjūčio 16 d. (pokalbyje ši data nurodoma, kaip būsima).

Pokalbio metu D. Kuprys raginamas palikti savo užimamas pareigas. Kitu atveju jis bus atleistas pagal pateiktus Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (toliau – VTEK) bei Generalinės prokuratūros duomenis.

Bronius Markauskas: Jeigu būtum savarankiškas, padarytum, kaip norisi. Bet kadangi nesi dabar savarankiškas... Bet sakau, nu, bliamba, man niekada tokie metodai nepatiko, žinai, knistis, ieškoti, daspaudinėti ką nors. Sakau, tą vieną straipsnį mes tau tuoj galime užsimesti neeilinį. Ir, aišku, rasime.

Danielius Kuprys: Nu, jei rasit, tai rasit.

Bronius Markauskas: Nu kaip nerasime. Aš tau dabar galiu pasirašyti ant papeikimo, kad nevaldai visiškai situacijos ir, kad nedirba Nacionalinės žemės tarnyba vienareikšmiškai. Be graužaties jokios.

Danielius Kuprys: Supratau.

Bronius Markauskas: Iš prokuratūros irgi tokį atsakymą, irgi su VTEK pagalba galime parašyti. Iš principo užtenka. Bus, aišku, teismai.

Danielius Kuprys: Bet čia jau bus mano reikalas.

Bronius Markauskas: Jo jo, bus, aišku, bus tavo reikalas. Ir visuomenės nuomonė...

Artūras Bogdanovas: Kažkokių pažeidimų, supranti. Tu pradėk ir apie save galvoti, o ne kas pasako. Pagalvok paprasčiausiai. Tikrai aš šnekėjausi su Eriku, bet sakau, gal galima ir numalšinti. Žinote, kad buvo pradėta dėl ūkininkavimo kažkokia priemonė, kad mato pažeidimų. Sakau, gal galime nematyti.

Danielius Kuprys: Tai jų realiai nėra.

Artūras Bogdanovas: O jis sako, kad yra. Tai gal žino žmogus, ką sako. Sakau, gal galima netaikyti, jeigu ir yra kažkokių pažeidimų, galima netaikyti. Sako, galima netaikyti.

Artūras Bogdanovas: Tai, kaip pasakyti, žiūrėk, laike yra problema. Laike yra problema, nes mes turime į VTEK atsakymą siųsti. Nu šiandien turėjome gauti, jo, tai rytoj turime per vieną dieną siųsti. Nu galbūt vėliausiai penktadienį ryte galime siųsti. Tai...

Danielius Kuprys: Supratau, labai nedaug teduodat.

Artūras Bogdanovas: Kas iš to tau, savaitė ar diena, jeigu tu žinai dabar atsakymą, tu dabar sakyk. Supranti. Kam mes visi gaištame. Puikiai supranti, rugpjūčio 16 diena yra labai kritinė NŽT, kurioje nebus pavaduotojų, nebus trijų departamentų vadovų. Kas tada bus? Juos reikia dabar. Aš tau pasakysiu atvirai, niekas neina, kol tu esi. Nė vienas specialistas nenori į tas vietas ateiti, kol tu esi. Tai man kelia didžiulį nerimą, aš tikrai labai pergyvenu. Todėl tavo protingas pasirinkimas dabar, žinok, pagelbėtų NŽT. <...>

Artūras Bogdanovas: Ne, tikrai pagalvok, žinok. Neeilinėj atestacijoj sėdėsi prieš Dargužaitę akis į akį. Tu suvoki, prieš ką apsiginti reikės? Kas per klausimai ir kaip tai atrodys?

Danielius Kuprys: Suvokiu.

Artūras Bogdanovas: Jeigu tu galvoji... Mes su tavim kalbėjome dar sausio mėnesį, tu man pasakojai – labai paprastas dalykas. Sakai, aš noriu valstybės tarnyboje padaryti karjerą. Kaip tu manai, per kokias pažintis tu paskui darysi karjerą, jeigu tu nueisi ir, pavyzdžiui, neapsiginsi? Supranti, tu turi autoritetą savo kelti, kažkaip puoselėti. Kokia nuomonė formuojama apie tave dabar?

Danielius Kuprys: Aš, viceministre, supratau tą mintį, tą pasiūlymą supratau. Taigi, pasitart reikia.

Artūras Bogdanovas: Turi gi atsakymą dabar, teisingai? Kam tau dar tartis?

Danielius Kuprys: Nu, reikia ir pasitarti.“

 

Buvęs žemės ūkio ministras Seimo narys B. Markauskas komisijai 2018 m. balandžio 25 d. raštu Nr. 2D-1425 (3.2 E ) paaiškino, kad buvusio NŽT vadovo D. Kuprio tarnybinės veiklos patikrinimas buvo pradėtas pagal 2016 m. gruodžio 21 d. Seimo Antikorupcijos komisijos rašte pateiktą informaciją. Antikorupcijos komisija prašė atsakyti, „ar už paslaugas, suformuojant nuomai, panaudai, pardavimui valstybinės žemės sklypus yra atsiskaitęs NŽT vadovas Danielius Kuprys.“ Kilus įtarimų dėl NŽT direktoriaus D. Kuprio galimo piktnaudžiavimo tarnyba, viešųjų ir privačių interesų derinimo pažeidimo ir kitų valstybės tarnautojo pareigų neatlikimo arba netinkamo jų atlikimo buvęs žemės ūkio ministras B. Markauskas sudarė komisiją galimam D. Kuprio tarnybiniam nusižengimui ištirti. 2017 m. sausio 31 d. sudaryta komisija pateikė siūlymą į pareigas priimančiam asmeniui (Žemės ūkio ministerijai) priimti sprendimą, kad NŽT direktorius D. Kuprys nepadarė tarnybinio nusižengimo, bei atkreipti jo dėmesį dėl teisės aktų tinkamo taikymo NŽT teritoriniuose padaliniuose bei kontrolės stiprinimo. Tarnybinės veiklos patikrinimo išvada buvo perduota VTEK.  VTEK pavedė ministerijai įvertinti NŽT direktoriaus D. Kuprio elgesį dėl naujienų portalo „Delfi“ vasario 13 d. straipsnyje „Keisti viražai su žeme: kodėl direktorius paskutinę minutę atsisakė“ nurodytų aplinkybių. VTEK taip pat paprašė įvertinti, ar D. Kupriui vykdant ūkinę veiklą, nuomojant valstybinės žemės sklypus bei tvarkant su jais susijusius dokumentus nekyla nuolatinis interesų konfliktas dėl jo užimamų pareigų NŽT. Pagal visą gautą informaciją buvo sudaryta komisija galimam tarnybiniam nusižengimui ištirti. Komisijai atliekant tyrimą kilo įtarimų dėl galimai nusikalstamos D. Kuprio veikos, todėl ji kreipėsi į teisėsaugos institucijas. Specialiųjų tyrimų tarnyba 2017 m. gegužės 19 d. informavo, jog nenustačius duomenų, kurie turėtų nusikalstamos veikos – piktnaudžiavimo – požymių (neteisėti veiksmai, sukėlę didelę žalą), nėra pagrindo D. Kuprio veiksmų vertinti baudžiamosios atsakomybės požiūriu, tačiau esant pagrindui D. Kuprio veiksmai galėtų būti vertinami drausminės atsakomybės požiūriu. Komisija tarnybinės veiklos tyrimo metu nustatė, kad nuo 2016 m. gegužės 30 d. NŽT vadovas D. Kuprys buvo nuolatinio viešųjų ir privačių interesų konflikto situacijoje. Taip pat buvo pripažinta, kad D. Kuprys padarė tarnybinį nusižengimą ir jam paskirta nuobauda – atleidimas iš pareigų. Vilniaus apygardos administracinis teismas 2018 m. sausio 25 d. administracinėje byloje Nr. eI-473-208/2018 priėmė sprendimą, kad sprendimas atleisti D. Kuprį yra teisėtas, o D. Kuprio skundas atmestas. Šio teismo sprendimą patvirtino ir Lietuvos aukščiausiasis administracinis teismas. Teisme D. Kuprys kėlė klausimus dėl jam daryto „spaudimo“ pasitraukti iš užimtų pareigų, tačiau teismas tokį argumentą atmetė.

Neoficialaus pokalbio metu su buvusiu NŽT vadovu buvo išreikštas nepasitikėjimas, nuogąstavimai, kad jis nėra pakankamai kompetentingas, nesusitvarko su patikėtomis svarbias valstybės funkcijas atliekančios ir didelės (turinčios beveik tūkstantį darbuotojų) įstaigos vadovo pareigomis (neužtikrina tinkamo funkcijų atlikimo, darbuotojai nėra patenkinti). Taip pat gavus informaciją (iš kompetentingų institucijų – Antikorupcijos komisijos, VTEK, bei visuomenės informavimo priemonių) apie viešųjų ir privačių interesų konfliktus, pokalbio metu buvo siūloma D. Kupriui pasitraukti iš pareigų savo noru. Šio pokalbio garso įrašas viešojoje erdvėje pasirodė praėjus dviem savaitėms po teismo sprendimo.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2018 m. sausio 25 d. sprendime pažymėjo, jog byloje nėra duomenų, kad pareiškėjas (D. Kuprys) būtų netekęs galimybės realizuoti savo teisę dalyvauti tarnybinio nusižengimo tyrimo procedūroje. Pareiškėjas pats neteikė prašymų, įrodymų, nors apie tarnybinius nusižengimus jam buvo tinkamai pranešta. Tarnybinį patikrinimą atlikusiai komisijai pastabų ir pretenzijų neturėjo, jų veiksmų neapskundė, nors teigia, kad jam buvo daromas spaudimas. Byloje nėra pateikta duomenų, kad D. Kupriui buvo daromas spaudimas pasitraukti iš pareigų savo noru ar buvo siūlomos kitos pareigos.

 

Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Pagarbos žmogui ir valstybei principas įpareigoja politiką laikytis žmogaus teisių ir laisvių ir jas užtikrinti; sąžiningumo – įpareigoja pareigas eiti sąžiningai ir laikytis aukščiausių elgesio standartų, vengti situacijų, galinčių paveikti sprendimų, kurie sukeltų visuomenėje abejonę, priėmimą; padorumo principas įpareigoja Seimo narį elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui, pavyzdingumo – deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1,3,  5 ir 6 punktai).

Pažymėtina, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija yra ne kartą atkreipusi dėmesį  į tai, kad Seimo nariams yra taikomi aukštesni veiklos skaidrumo ir atsakomybės standartai nei paprastiems valstybės pareigūnams ar tarnautojams. Visuomenė turi pagrįstų ir teisėtų lūkesčių, kad Seimo nariai veikia laikydamiesi aukštesnių moralės ir tarnybinės etikos principų.

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Vykusiame buvusio žemės ūkio ministro B. Markausko, viceministro A. Bogdanovo ir buvusio NŽT vadovo D. Kuprio pokalbyje daugiausia pasisakė viceministras A. Bogdanovas (jo veiksmai negali būti vertinami Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje). B. Markauskas pokalbio metu įspėja D. Kuprį, kad pagal turimus duomenis gali būti taikoma drausminė atsakomybė, neatmetant ir atleidimo.

2. Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, jog tarnybinės veiklos patikrinimas buvo vykdomas nepažeidžiant teisės aktų. Atliekamo tyrimo metu D. Kuprys komisijos veiksmų neskundė, nereiškė pretenzijų dėl daromo spaudimo ir pan.

 

 

Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatomis, nusprendė:

Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras  Bronius Markauskas nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatas.

 

 

Pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                               Rita Tamašunienė


  Siųsti el. paštuSpausdinti