Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

ERK pranešimas: priėmus Dujų direktyvos pakeitimus, projektui „Nord Stream 2“ bus taikomi ES trečiojo energetikos teisės aktų rinkinio reikalavimai

2019 m. vasario 21 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Vasario 20 d. Europos reikalų komiteto ir Užsienio reikalų komiteto posėdyje buvo priimtas pareiškimas dėl Dujų direktyvos pakeitimų, kurie įtvirtina Europos Sąjungos energetinio saugumo tikslus.

Komitetai mano, kad Pasiūlymas dėl Dujų direktyvos keitimo yra ne tik svarbus žingsnis energetikos sąjungos link, bet ir veiksmingesnis ES vidaus dujų rinkos veikimo užtikrinimas ir būtina sąlyga dujų tiekimo saugumui ES didinti. Komitetai, pritardami Pasiūlyme dėl Dujų direktyvos keitimo ir lydimuosiuose dokumentuose nurodytiems tikslams, yra įsitikinę, kad projektas „Nord Stream 2“ yra nesuderinamas su energetikos sąjungos tikslais, kad tai yra geopolitinis projektas, kuriuo Rusijos Federacija siekia padidinti ES energetinę priklausomybę bei nukreipti dujų eksportą nuo Ukrainos tranzitinio tinklo.

Komitetų posėdyje dalyvavęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė: „Labai svarbu palaikyti šią direktyvą, ypač terminų atžvilgiu, kad ji, kaip ir tikimąsi, šių metų birželio mėnesį pradėtų veikti – iki tol, kol bus pastatytas „Nord Stream 2“ dujotiekis, kuriam bus taikomi direktyvos reikalavimai“.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas minėjo, kad esminis veiksnys yra ES teisės taikymas esamoms ir būsimoms valstybių narių dujotiekių jungtims su trečiosiomis šalimis ir sustiprintas Europos Komisijos vaidmuo, kad nuokrypius ar išimtis nuo Dujų direktyvos taikymo valstybė narė galės nustatyti tik su Europos Komisijos leidimu.

Lietuva nuo pat pradžių rėmė Europos Komisijos siekį užtikrinti teisinį aiškumą ir numatyti, kad ES teisinis reglamentavimas būtų vienodai taikomas visiems ES veikiantiems dujotiekiams ir jungtims su trečiosiomis šalimis – kad tokioms jungtims būtų taikomi konkurencijos, skaidrumo ir nediskriminavimo principai, veiktų reguliarios pajėgumų užsakymo procedūros bei infrastruktūros naudojimosi tarifai.

Europos Komisija 2017 m. lapkričio 8 d. pateikė pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2009/73/EB dėl gamtinių dujų vidaus rinkos bendrųjų taisyklių keitimo. Pasiūlymo tikslas – pradėti taikyti ES trečiojo energetikos teisės aktų rinkinio reikalavimus esamoms ir būsimoms valstybių narių dujotiekių jungtims su trečiosiomis šalimis.

 

Parengė

Europos reikalų komiteto biuro patarėja Dainora Asevičienė

Tel. (8 5)  239 6861, el. p. [email protected],

   Naujausi pakeitimai - 2019-02-21 08:57
   Jolanta Anskaitienė

  Siųsti el. paštuSpausdinti