Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

NATO PA Nuolatinis komitetas pabrėžia vienybės svarbą

2018 m. kovo 24 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

NATO Parlamentinės Asamblėjos (NATO PA) Nuolatinio komiteto šiandienos posėdžio  darbotvarkėje – NATO PA deklaracijos projekto, kurį numatoma priimti gegužės mėn. pavasario sesijoje Varšuvoje, svarstymas. Dokumento tikslas –  pabrėžti NATO vienybę, pasiekimus ir iššūkius artėjant 2018 m. liepos 11–12 dienomis Briuselyje rengiamam aukščiausiojo lygio NATO valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimui.

Projekte Asamblėja, palankiai vertindama nuo 2014 m. NATO padarytą didelę pažangą prisitaikant prie naujos saugumo aplinkos, dar kartą patvirtina Aljanso vienybės svarbą, konstatuodama, kad visos valstybės sąjungininkės yra įsipareigojusios laikytis Vašingtono sutarties 5 straipsnyje įtvirtinto pagrindinio principo, kad vienos valstybės užpuolimas laikomas visų užpuolimu.

Dokumento straipsniuose apie atgrasymą ir gynybą, Aljanso modernizavimą pabrėžiama būtinybė užtikrinti NATO sustiprintų priešakinių pajėgų buvimą Baltijos valstybėse ir Lenkijoje, būtinybė  pašalinti teisines ir reguliavimo kliūtis kariniam mobilumui Europoje. Pažymima, kad svarbu plėtoti valstybių sąjungininkių pajėgų gebėjimą veikti prieigos ribojimo ir regiono blokavimo sąlygomis, taip pat išlaikyti didelį lankstumą, kuris leistų NATO reaguoti į visas problemas nepriklausomai nuo to, kur jos kyla.

Projekte taip pat pripažįstama, kad reikia palaikyti NATO dialogą su Rusija, tačiau laikyti Rusiją atskaitinga už nepriimtinus tarptautinės teisės ir normų pažeidimus.         

Asamblėja siūlo toliau skatinti NATO ir ES bendradarbiavimo plėtrą: patvirtinti bendrą NATO ir ES įsipareigojimą imtis suderintų veiksmų kariniam mobilumui Europoje plėtoti;  sumažinti Europos ir transatlantinės gynybos pramonės susiskaidymą, skatinti didesnį gynybos pramonės įmonių bendradarbiavimą. Atkreipiamas dėmesys, kad svarbu užtikrinti ES nepriklausančių NATO valstybių sąjungininkių dalyvavimą stiprinant Europos saugumą ir gynybą

Deklaracijos projekte taip pat konstatuojama, kad NATO valstybės sąjungininkės turi dalintis atsakomybe ir vykdyti gynybos finansavimo įsipareigojimą iki 2024 metų gynybai skirti mažiausiai 2 proc. BVP, o pagrindinei įrangai ir technologinei pažangai – daugiau kaip 20 proc. gynybos biudžeto lėšų.

Dokumente NATO PA pasisako už atvirų durų politikos vykdymą, smerkia Rusijos vykdomą Gruzijos ir Ukrainos teritorijų okupaciją, remia Gruzijos narystės perspektyvą ir Ukrainos narystės siekį ir kt.

Be šio deklaracijos projekto svarstymo Nuolatinis komitetas aptarė kitus klausimus: Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pristatė Lietuvos prioritetus ir lūkesčius artėjant NATO Viršūnių susitikimui, priimtas sprendimas dėl NATO PA prezidento, pareiškimas dėl 2018 m. kovo 4 d. išpuolio Jungtinėje Karalystėje,  aptarti Asamblėjos finansai, artėjančių sesijos, susitikimai.         

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro patarėja Jolanta Anskaitienė

Tel. (8 5) 239 6508, el. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2018-03-24 14:56
   Jolanta Anskaitienė

  Siųsti el. paštuSpausdinti