Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimui ir diplomatinių santykių atnaujinimui – 20

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, 1990 m. kovo 11 d. priėmusi aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“, visam pasauliui paskelbė apie savo apsisprendimą būti laisviems ir nepriklausomiems. Tačiau teko nueiti ilgą ir sunkų kelią, kol atkurtą nepriklausomą Lietuvos valstybę pripažino kitos valstybės ir patvirtino, kad Lietuva yra vėl nepriklausoma.

Pirmoji šalis, pati dar būdama Sovietų Sąjungoje 1990 m. gegužės 31 d. Aukščiausiosios Tarybos aktu pripažinusi atkurtą Lietuvos nepriklausomybę, buvo Moldavijos SSR. Iškart po sovietų agresijos Lietuvoje 1991 m. sausį ir Lietuvos gyventojų visuotinės apklausos-plebiscito, kuriame Lietuvos gyventojai dar kartą pasisakė už nepriklausomą ir demokratinę Lietuvą, 1991 m. vasario 11 d. atkurtą Lietuvos valstybę pripažino pirmoji Vakarų valstybė – Islandija. Dar vienas labai svarbus žingsnis buvo žengtas 1991 m. liepos 29 d. – Lietuva pasirašė sutartį su Rusijos Federacija dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų. 1991 m. rugpjūčio pučo Maskvoje žlugimas ir demokratinių jėgų pergalė Rusijoje pakeitė geopolitinę padėtį pasaulyje. Pasipylė užsienio valstybių pripažinimo aktai su pageidavimais atkurti ar užmegzti naujus diplomatinius santykius su Lietuvos Respublika. Per vieną savaitę – nuo 1991 m. rugpjūčio 23-iosios iki rugpjūčio pabaigos – atkurtą Lietuvos valstybę pripažino net 57 valstybės. 1991 m. rugsėjo 17 d. Lietuva buvo priimta į Jungtinių Tautų Organizaciją, tai tarsi vainikavo Lietuvos nueitą nepriklausomybės kovų kelią.

Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Dokumentų departamento Archyvo skyrius pristato parodą, skirtą atkurtos Lietuvos nepriklausomybės pripažinimo ir diplomatinių santykių atnaujinimo dvidešimtmečiui paminėti. Parodoje eksponuojami dokumentai suskirstyti į keturias grupes. Tai oficialūs atkurtos Lietuvos nepriklausomybės pripažinimo arba pripažinimo patvirtinimo dokumentai, užsienio valstybių vadovų sveikinimo laiškai ir telegramos; užsienio valstybių institucijų, politikų ir organizacijų sveikinimai atkurtos Lietuvos valstybės pripažinimo ir diplomatinių santykių atnaujinimo proga; užsienio šalių gyventojų sveikinimai, kuriuose džiaugiamasi Lietuvos sugrįžimu į pasaulio valstybių bendriją. Atskirą dokumentų grupę sudaro  užsienio valstybių ambasadorių skiriamieji raštai, įteikti Lietuvos valstybės vadovui Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo Pirmininkui.

   Naujausi pakeitimai - 2020-09-22 15:24
   Birutė Leonavičienė

  Siųsti el. paštuSpausdinti