Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Romualdas Lankas (1940-2010)

Jo gyvenimas buvo pavyzdys, kaip mažas, bet didis žmogus gali nuveikti daug. Šio eilinio žmogaus pilietinė pozicija kuriant valstybę buvo labai svarbi“ – rašė bendražygiai apie aktyvų visuomenininką Romualdą  Lanką.

Romualdas Lankas gimė 1940 m. gruodžio 2 d. Kaune. Augo vaikų namuose. Įgijęs staliaus specialybę amatų mokykloje, baigė Klaipėdos politechnikumą. Po tarnybos sovietinėje armijoje dirbo Baltijos laivų statykloje, aktyviai sportavo – tapo akademinio irklavimo SSRS sporto meistru, daugkartiniu LSSR čempionu. Vėliau dirbo Trakuose – „Žalgirio“ ir „Dinamo“ sporto bazėse. Dar prieš  Atgimimo pradžią R. Lankas įsitraukė į ekologinį ir paminklosauginį judėjimą, įkūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinę grupę Trakuose, buvo vienas aktyviausių Sąjūdžio narių. Šio pilietiško žmogaus iniciatyva 1988 m. birželio 21 d. įvyko pats pirmasis Sąjūdžio mitingas prie Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos. 1991-ųjų sausio dienomis kartu su mažamečiais savo vaikais budėjo prie parlamento. Tai jam priklauso istorija tapusių užrašų „Lietuvos širdis“, „Laisvę Lietuvai“, „Žūsime, kad gyventume“ ant barikadų prie Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos autorystė.

Ir vėlesniais metais tęsė Sąjūdžio veiklą, kovojo už kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimą Trakuose, prieš Lietuvos istorijos naikinimą. R. Lankas buvo daugelio pilietinių iniciatyvų autorius ir įgyvendintojas: dirbo Trakų rajono visuomeninio judėjimo „Stabdyk nusikalstamumą“ štabo viršininku, jo atkaklumo dėka pasiekta, kad tarnybos sovietinėje kariuomenėje laikas būtų įtrauktas į darbo stažą. Šios  bylos pagrindu išleista knyga „Kareivis ieško teisybės“.

R. Lankas ne tik aktyviai dalyvavo visuomenės gyvenime, bet suprato ir istorinę Sąjūdžio archyvų tvarkymo svarbą, kaupė unikalius dokumentus, nuotraukas, straipsnius, atsiminimus, parašė knygos „Trakų Sąjūdžio istorija“ didžiąją dalį, rinko medžiagą leidiniui „Kovų ir kančių kelias Lietuvoje“.

Reikšminga R. Lanko ir kaip istorinių įvykių fiksuotojo veikla. Ją liudija ir  Lietuvos Respublikos Seimo Vaizdo archyve skelbiamos R. Lanko 1987–1991 metų nuotraukos. Jose svarbiausi to meto įvykiai: mitingas prie Adomo Mickevičiaus paminklo Molotovo–Ribentropo paktui paminėti (1987-08-23), Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio mitingas Vilniaus Vingio parke sutinkant grįžusius Lietuvos delegatus iš XIX sąjunginės partinės konferencijos (1988-07-09), Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio organizuota akcija „Gyvybės žiedas“ prie Ignalinos atominės elektrinės (1988-09-16–18); yra nuotraukų, kuriose užfiksuotas susidorojimo su Lietuvos laisvės lygos protesto mitingo, skirto Molotovo–Ribentropo protokolo pasirašymui, dalyviais momentas (1988-09-26), Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigiamasis suvažiavimas (1988-10-22–23), Lietuvos tautinės vėliavos iškėlimas Trakų salos pilyje minint Vytauto Didžiojo mirties metines (1988-10-27), Lietuvos demokratų partijos politinės organizacinės tarybos mitingas „Konstitucija ir demokratija“ (1989-04-16), įamžinti Baltijos kelio dalyviai (1989-08-23), Antrasis Sąjūdžio suvažiavimas (1990-04-21–22), 1991-ųjų sausio dienų barikados prie Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos ir daug kitų svarbių Lietuvos istorijos įvykių.

Kviečiame apsilankyti Lietuvos Respublikos Seimo Vaizdo archyve ir susipažinti su Romualdo Lanko nuotraukomis.


  Siųsti el. paštuSpausdinti