Subsidiarumo principo kontrolė
Subsidiarumo principas
Europos Sąjungos (ES) sutartyje įtvirtinta principinė nuostata, kad Sąjungos kompetencijos ribų nustatymas grindžiamas suteikimo principu, o Sąjungos kompetencijos įgyvendinimas grindžiamas subsidiarumo ir proporcingumo principais (ES sutarties 5 straipsnio 1 dalis).
Subsidiarumo principas, apibrėžtas Europos Sąjungos sutartyje yra vienas pagrindinių principų, pagal kurį atskiriamos valstybių narių ir ES atsakomybės sritys, t. y. nustatoma, kas – Europos Sąjunga ar valstybė narė – turėtų imtis veiksmų.
Pagal subsidiarumo principą tose srityse, kurios nepriklauso Sąjungos išimtinei kompetencijai, ji ima veikti tik tada ir tik tokiu mastu, kai valstybės narės numatomo veiksmo tikslų negali deramai pasiekti centriniu, regioniniu ir vietiniu lygiu, o Sąjungos lygiu dėl numatomo veiksmo masto arba poveikio juos pasiekti būtų geriau (ES sutarties 5 straipsnio 3 dalis).
Protokolas dėl subsidiarumo ir proporcingumo principų taikymo
Europos Sąjungos valstybių narių nacionaliniai parlamentai prižiūri, kad pagal ES teisėkūros procedūrą priimant ES teisės aktus būtų laikomasi subsidiarumo principo, t. y. kad Europos Sąjungos įgaliojimai nebūtų viršyti.
ES mastu šis priežiūros mechanizmas yra įtvirtintas Europos Sąjungos sutarties Protokole dėl subsidiarumo ir proporcingumo principų taikymo (Protokolas Nr. 2). Be kita ko, šis protokolas numato dvi procedūras, kurios aiškumo dėlei dažnai vaizdžiai vadinamos „geltonąja kortele“ ir „oranžine kortele“.
Daugiau
Subsidiarumo principo kontrolė Seime
Seimo specializuoti komitetai pagal savo kompetencijos sritis yra tiesiogiai atsakingi už tinkamą ir laiku atliekamą subsidiarumo principo kontrolę. Kai Seimas gauna Europos Komisijos ar kitos ES institucijos pasiūlymą priimti ES teisės aktą, jis įregistruojamas Seimo posėdžių sekretoriate. Registruotą dokumentą Europos reikalų komitetas perduoda atitinkamiems specializuotiems komitetams apsvarstyti, ar pasiūlymas neprieštarauja subsidiarumo principui.
Daugiau