Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo LVŽS frakcijos pranešimas: Seime – projektai dėl strateginių švietimo klausimų

2017 m. gegužės 30 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo posėdyje Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akademikas Eugenijus Jovaiša pristato keletą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narių registruotų įstatymų pakeitimo projektų.

Tarp pateikiamų teisės aktų projektų – Bendrojo ugdymo gairės ir universitetų valdymą reglamentuojančios pataisos, grąžinančios universitetų Senatams po liberalų įgyvendintos aukštojo mokslo reformos prarastas galias.

Siūlymai grąžinti universitetų Senatams galias viešoje erdvėje buvo kritikuoti, neva tai žingsnis atgal, „atgyvenusi praktika“. Tačiau Italijoje, Suomijoje, Graikijoje, Čekijoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse veikia universitetai būtent su tokia valdymo sąranga. Abejota, ar Senatas skirs finansavimą tarybos priimtai universiteto veiklos strategijai. LVŽS frakcijos vertinimu, reikia labiau pasitikėti tiek mūsų mokslininkais, tiek mūsų mokytojais, mažinti jiems tenkantį biurokratinį krūvį ir didinti jų atsakomybę bei galias.

Bendrojo ugdymo gairėmis siekiama inicijuoti ilgalaikės Valstybinės švietimo strategijos atnaujinimą, įvardinti esmines pokyčių sritis ir siekiamus rezultatus. Strateginis gairių tikslas – sutelkti pedagogų ir visos mokyklos bendruomenės pastangas mokinio individualybei atsiskleisti ir pasiekti asmenybės brandos, suformuoti prielaidas sėkmingai profesinei karjerai bei atsakingai visuomeninei veiklai. Gairėse akcentuojamas siekis sudaryti lygiavertes kokybiško švietimo sąlygas visiems mokiniams pasiekti maksimalių jų galias atitinkančių ugdymosi rezultatų.

Šiandien surengtoje spaudos konferencijoje E. Jovaiša paneigė nuskambėjusius gąsdinimus dėl gairėse minimo siekio, kad mokytojai turėtų turėti magistro kvalifikacinį laipsnį. Tiek dėl magistro, tiek dėl daktaro laipsnio mokytojams kalbama ne kaip apie pareigą esamiems mokytojams papildomai studijuoti, o kaip apie galimybę šiuos laipsnius suteikti už profesinius pasiekimus dirbant pedagoginį darbą.

Seime taip pat pateiktas siūlymas, kad valstybiniai mokslinių tyrimų institutai galėtų vykdyti mokslinius tyrimus ir eksperimentinės plėtros darbus pagal valstybės užsakymą, kurį nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Tokia pataisa didina institutų reikšmę, plečia funkcijas.

Kitu siūlymu Lietuvoje siūloma įteisinti trumpąsias studijas, trunkančias du metus, organizuojamas kolegijose ir apimančias „praktines“ studijų krypčių grupes, kurioms parengti nepakanka pajėgumų profesinėse mokyklose. Tai informatikos, inžinerijos, technologijų ar žemės ūkio mokslų studijos, orientuotos į konkrečius darbo rinkos segmentus.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas

Eugenijus Jovaiša, tel. 8 686 07444, el. p. [email protected]