
Užsienio reikalų komitetas inicijuoja nacionalinio S. Magnickio įstatymo pataisas
2021 m. kovo 24 d. pranešimas žiniasklaidai
Kovo 24 d. Seimo Užsienio reikalų komitetas posėdyje domėjosi, kaip yra įgyvendinamas 2017 m. Seimo priimtas nacionalinis, vadinamasis S. Magnickio įstatymas. Seimo patvirtinta Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisa, kuria asmenims, įvykdžiusiems sunkius žmogaus teisių pažeidimus, stambaus masto korupcinius ir su pinigų plovimu susijusius nusikaltimus draudžiama patekti į Lietuvos teritoriją iki 5 metų, įsigaliojo 2018 sausio 1 d. Nuo nuostatos įsigaliojimo užsienio reikalų ministro siūlymu į Lietuvą uždrausta atvykti 260 asmenims, iš jų – 224 asmenų duomenys paskelbti viešai.
Draudimo atvykti į Lietuvą trukmė nustatoma kiekvienu atveju, atsižvelgus į konkrečias aplinkybes.
Komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis komiteto nariams pristatė iniciatyvą papildyti Užsieniečių teisinės padėties įstatyme įtvirtintą S. Magnickio nuostatą, ją taikant platesniam asmenų ratui. Matant situaciją, kuomet Lietuvos sienų (ir ne tik) erdvė yra atvira Kremliaus režimo ar kitų nedemokratinių režimų šlovintojams ir šaukliams (minkštajai galiai), siūloma nustatyti specifinį draudimą atvykti į Lietuvos Respubliką asmenims, kurie aktyviai remia ir (ar) dalyvauja užsienio valstybės vykdomoje tarptautinės teisės principus ir normas pažeidžiančioje veikoje. Naujo pagrindo atsiradimas palengvintų institucijų darbą. Su galima pataisa kartu būtų atliepiamas ir Vyriausybės programos tikslas ̶ vykdyti kryptingą kovos su dezinformacija politiką.
Seimo Užsienio reikalų komiteto nariai vienbalsiai išreiškė pritarimą būsimoms pataisoms, kurios bus registruotos Seime artimiausiu metu.
2017 m. lapkričio 16 d., minint aštuntąsias Sergėjaus Magnickio mirties metines, Seimas priėmė Užsieniečių teisinės padėties įstatyme įtvirtintą S. Magnickio nuostatą, siekiant Lietuvos teisinėje sistemoje nustatyti politines sankcijas asmenims, susijusiems ne tik su falsifikuotų kaltinimų pasėkoje Rusijoje suimto, įkalinimo įstaigose kankinto ir ten mirusio advokato, atskleidusio finansines Rusijos Federacijos pareigūnų machinacijas, kai apgaulės būdu buvo pasisavinta 230 mln. JAV dolerių mokesčių mokėtojų pinigų, S. Magnitskio byla, tačiau ir kitais atvejais, kuomet užsienio valstybių valdžios toleruojami žmogaus teisių pažeidimai susidorojant su asmenimis, atskleidusiais korupcijos, piktnaudžiavimo tarnyba atvejus, prieš politinius kalinius ir pan., tose valstybėse yra nesankcionuoti.
Jungtinės Amerikos Valstijos buvo pirmoji valstybė priėmusi S. Magnickio aktą 2012 m. Šį dokumentą ar atitinkamas įstatymų pataisas taip pat yra įteisinusios Estija, Jungtinė Karalystė, Kanada, Latvija, Kosovas. 2020 m. gruodžio 9 d. Europos Sąjungos Užsienio reikalų taryba patvirtino ES Globalų žmogaus teisių sankcijų režimą, kuris neformaliai vadinamas ES S. Magnickio įstatymu.
Parengė
Užsienio reikalų biuro patarėja
Laura Plyniuvienė, tel. (8 5) 239 6802
Jolanta Anskaitienė