
Seimui pristatyti antrosios pensijų kaupimo pakopos sistemos pakeitimai
2025 m. gegužės 13 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės pristatytas Pensijų kaupimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis numatoma keisti antrosios pensijų kaupimo pakopos sistemą.
Pagal siūlomus pakeitimus, antroji pensijų kaupimo pakopa būtų patrauklesnė ir lankstesnė, būtų užtikrintas savanoriškas dalyvių įsitraukimas ir įgyvendintas Konstitucinio Teismo nutarimas, numatant galimybes pasitraukti iš kaupimo antrojoje pensijų pakopoje, kai kaupimas tampa apsunkintas ar betikslis.
„Reformos tikslas yra sudaryti galimybes pačiam žmogui apsispręsti, padidinti pasitikėjimą papildomu kaupimu. <...> Būtent šis subalansuotas ir tvarus projektas, aš manau, atliepia lūkesčius ne tik tų pradininkų, kurie atėjo su reforma, bet ir tų visuomenės grupių, kurie šiandien išreiškia du norus: vieni išeiti, kiti ir toliau kaupti“, – pristatydama antrosios pensijų kaupimo sistemos pokyčius kalbėjo I. Ruginienė.
Po pristatymo už šį projektą (Nr. XVP-374) balsavo 91 Seimo narys, prieš – 5, susilaikė 22 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Socialinių reikalų ir darbo komitete, papildomais – Biudžeto ir finansų ir Ekonomikos komitetuose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 10 d.
Siūloma atsisakyti automatinio įtraukimo
Pataisomis siūloma atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo į antrąją pensijų pakopą. Siūlomais pokyčiais siekiama įtvirtinti savanorišką kaupimo modelį, t. y. dabar galiojantį automatinį įtraukimą kas trejus metus pakeisti nuolatiniu kvietimu savanoriškai kaupti ir visuomenės informavimu apie kaupimo antrojoje pensijų pakopoje galimybes. „Tai kasmet darytų „Sodra“. Jaunesniems kaip 40 metų asmenims per elektroninio gyventojų aptarnavimo sistemą būtų siunčiami priminimai apie galimybę prisijungti prie kaupimo sistemos“, – posėdyje sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
Pereinamasis laikotarpis norintiems pasitraukti
Teikiamais pakeitimais siūloma sudaryti galimybę kaupiantiesiems, kurių netenkina atnaujintos kaupimo sąlygos, pasitraukti iš kaupimo. Asmuo galėtų atsiimti savo lėšomis į antrąją pensijų pakopą sumokėtas įmokas ir investicinį prieaugį. Už „Sodros“ ar valstybės biudžeto už asmenį įmokėtas pensijų įmokas būtų įskaičiuojami papildomi pensijų apskaitos vienetai „Sodros“ pensijai.
Numatoma, kad pereinamasis laikotarpis galiotų nuo 2026 m. sausio 1 d. iki 2027 m. rugsėjo 30 d.
Kaupiantiems toliau – papildomos galimybės
Nusprendusiems toliau kaupti antrojoje pakopoje, numatoma galimybė pasirinkti optimalų įmokų dydį, o prireikus – jas stabdyti. Pasirinkę kaupti antrojoje pensijų pakopoje, gyventojai galėtų pasirinkti standartinę 3 proc. įmoką, ją didinti, o suprastėjus finansinei situacijai – įmokas stabdyti. Įmokas būtų galima stabdyti vieniems metams su galimybe pratęsti šį laikotarpį. Ministrė tvirtino, kad įmokų stabdymo skaičius nebūtų ribojamas.
Kartu su asmens įmoka dalyviai ir toliau gautų valstybės skatinamąją įmoką – 1,5 proc. nuo užpraeitų metų šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
Lankstesnės galimybės atsiimti sukauptas lėšas
Naujomis nuostatomis siūloma iki sulaukiant senatvės pensijos amžiaus (taikant nustatytą išsiėmimo atskaitymą – 3 proc. išsiimamos sumos) vieną kartą per visą gyvenimą leisti atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų (bet ne daugiau, negu paties gyventojo įmokėtą sumą), o likus mažiau kaip 5 metams iki pensinio amžiaus, leisti visą sukauptą sumą atsiimti asmenims, sukaupusiems iki pusės privalomo anuiteto sumos.
Iki sulaukiant pensinio amžiaus, neapmokestinant gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) ar kitokiais mokesčiais, būtų leidžiama nutraukti kaupimą ir atsiimti visas sukauptas lėšas kai kaupimas tampa apsunkintas ar betikslis šiais atvejais: netekus 70–100 proc. dalyvumo; nustatyta sunki liga, įtraukta į Sveikatos apsaugos ministerijos sudarytą ir dviejų ministrų – SAM ir SADM – patvirtintą ligų sąrašą; nustatytas paliatyviosios pagalbos poreikis. „Tokiais atvejais siūloma taikyti 30 dienų terminą, per kuriuos žmogui būtų išmokėtas jo sukauptas turtas“, – aiškino ministrė.
Sulaukus pensinio amžiaus, išmokos nebus apmokestinamos. Privalomo anuiteto minimalią ribą siūloma padidinti iki 10 proc., o maksimalią ribą nustatyti kaip 50 proc. praėjusių metų I ketv. vidutinės senatvės pensijos. „Ši riba didėtų kasmet ir būtų indeksuojama, nes būtų susieta tiesiogiai su pensijų indeksavimo tempu“, – atkreipė dėmesį I. Ruginienė. Sukauptą sumą iki ir virš nustatytų ribų būtų leidžiama atsiimti laisvai pasirenkant išmokos tipą.
Taip pat planuojama leisti atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, jei šia teise nebuvo pasinaudota iki sulaukiant senatvės pensinio amžiaus. Išmokamos lėšos neatleistų nuo anuiteto prievolės tuos, kurie pasiekė minimalią privalomo anuiteto ribą.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro patarėjas
Rimas Rudaitis
Tel. (0 5) 209 6132, el. p. [email protected]
Rimas Rudaitis